Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TEO73H11

Ciao,desi va urmaresc de mult timp abia acum am decis sa scriu ceva,deoarece locuiesc in Italia si nu sunt in grad de a contribui cu poze si informatii ,eu culegand doar roadele muncii voastre si de aceea vreau sa va multumesc la totii pentru informatile aduse.As vrea sa comentez un pic ciorna de proiecte de autostrazi in Romania si apreciez de dun augur diversificarea si extinderea planului pe mai multe zone ale tarii.Eu sunt de loc din Suceava si in ultimi 15  ani am vazut crescand autostrazile in Slovenia si Ungaria ,dar in zona in care merg eu nu s-a construit macar un metru de drum nou,chiar daca am calatorit pe diverse rute Oradea Cluj Bistita sau Satu Mare Baia Mare Dej sau Satu Mare Sighet Borsa,nu ar fii de dorit dupa o Europa cu dezvoltare cu doua viteze sa se intample acelasi lucru si in Romania.Desigur planul nu e perfect dar nordul Ardealului si Moldova au ele dreptul la dezvoltare.In rest salutari si sa auzim de bine

iulius

Bine ai venit @TEO73H11...
Vad ca tot mai multi moldoveni intra pe forum, este de bine!

FRS

da, suntem multi! mai ceva ca in reclama  :D

NGC

Azi au aparut pe SEAP anunturile de participare pentru 10 SF-uri, probabil pentru a diminua dezangajarea fondurilor 2007-2013.

[150674] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Brasov-Bacau
[150676] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Bacau-Pascani
[150677] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Buzau-Focsani
[150682] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Bucuresti-Alexandria
[150678] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Focsani-Bacau
[150683] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Pascani-Siret
[150684] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Ploiesti - Buzau
[150685] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Bucuresti-Giurgiu
[150686] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Alexandria-Craiova
[150688] Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Craiova-Calafat

B.Robert

QuoteCNADNR estimează că va plăti până la 78 milioane euro, inclusiv TVA, pentru contractarea unor studii de fezabilitate necesare construcţiei a 10 autostrăzi, însumând 975 kilometri, iar firmele interesate să participe la licitaţie au termen până la 17 iunie pentru depunerea ofertelor.

Proiectele vor fi finanţate din fonduri europene nerambursabile şi cu bani de la bugetul de stat.

Ministrul Transporturilor, Dan Şova, a anunţat în aprilie că România va avea o reţea de 2.440 de kilometri de autostradă în anul 2020. În ultimii doi ani au fost inauguraţi 242 kilometri, reţeaua de autostrăzi însumând în prezent 646 de kilometri.
De aici: http://www.mediafax.ro/social/cnadnr-a-scos-la-licitatie-studii-de-fezabilitate-pentru-10-autostrazi-insumand-aproape-1-000-de-km-12563843

florin74

Brasov-Bacau : 45 mil lei. Sunt curios la cat o sa estimeze Pitesti - Sibiu.

penad2007


ovicor


florin74

Cred ca il saboteaza astia de la SEAP pe Sova, de nu ii publica anunturile pentru Pitesti -Sibiu , el vrea saracul, din martie ne tot anunta ca s-a lansat licitatie....

B.Robert

Pt Pitesti-SB si LG-Calafat a existat studiu de fezabilitate ?

Poate intra in asta:

QuoteCNADNR intenţionează să liciteze în acest an proiecte pentru elaborarea sau refacerea unor studii de fezabilitate necesare construcţiei a aproape 1.800 de kilometri de autostradă.

teocharis

#1000
Quote from: florin74 on May 01, 2014, 07:37:24 PM
Cred ca il saboteaza astia de la SEAP pe Sova, de nu ii publica anunturile pentru Pitesti -Sibiu , el vrea saracul, din martie ne tot anunta ca s-a lansat licitatie....

azi, 01.05.2014 s-au lansat licitatii ptr studii doar ptr un prim lot de 1000 km autostrazi

Sb-Pitesti intra in lotul 2 de studii, inca aprox 700 km autostrazi, cu documetatia de licitatie in pregatire

penad2007

Adica la anul.
Attunci ne va spune domnul soave ca nu sunt bani.

florin74

Vad ca prioritare sunt Bucuresti Alexandria si Pascani Bacau. Repet ce a spus Sova&Ponta, in "luna martie s-a lansat licitatie pt SF Pitesti Sibiu". Azi e 1 mai.  Dar s-ar putea sa aiba dreptate, poate se gandeau la luna martie 2015. :)

dorum

cam miroase rau, daca nu chiar pute a campanie electorala... :(

teocharis

Quote from: florin74 on May 01, 2014, 08:18:16 PM
Vad ca prioritare sunt Bucuresti Alexandria si Pascani Bacau. Repet ce a spus Sova&Ponta, in "luna martie s-a lansat licitatie pt SF Pitesti Sibiu". Azi e 1 mai.  Dar s-ar putea sa aiba dreptate, poate se gandeau la luna martie 2015. :)

cu Buc-Alex-Craiova si Buzau-Focsani-Bacau-Pascani castigi alegerile in Noiembrie