Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 34 Guests are viewing this topic.

marinul

Am filmat zona campului cu sonde de la Suplac, De sus nu se mai vad sonde, dar pare la fel ca in filmarea din avion din 2016, sa nu avem surprize cand se decoperteaza acolo, dar mai este pana atunci. Mai sunt ceva tevi  dar poate nu se mai folosesc. Oricum au timp suficient sa faca relocarile ramase.


ijwtsh

#27931
Eu sunt din zona si am tot auzit vorbe cum ca acei piloni ar incepe sa se scufunde in baraj. Stie cineva cat de adevarata este aceasta afirmatie? S-ar putea ajunge sa se discute despre refacerea totala a acestei parti de autostrada?

ciprebbe

Se vor scufunda dupa ce vom ajunge sa colonizam planeta Marte......
Cam atat de aberanta e "vorba "auzita.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

carutasul

poate voiau să spună că vor fi în apă ceea ce pare că deja se întâmplă...

alexV

Quote from: ijwtsh on June 08, 2021, 08:24:00 PM
am tot auzit vorbe cum ca acei piloni ar incepe sa se scufunde in baraj.

Folclor.

E primul zvon la multe santier de orice fel in multe colturi de lume: am auzit ca fundatia blocului se scufunda, am auzit ca autostrada se scufunda, am auzit ca X se scufunda.

ijwtsh

Am inteles. Sunt destul de nou in "domeniu" (adica sunt doar interesat de progresul autostrazilor in principal si sunt mai nou pe forum), nu voiam sa induc lumea in eroare. Ma bucur sa aud ca sunt doar niste zvonuri. Multumesc!

MarianD

Parcă îl și văd pe expertu constatator, cu căciula în vârfu capului, sprijinindu-se într-o coadă de lopată, cu o scobitoare în colțul gurii și creionu chiștocu de Carpați la ureche spunând: "se scufunda!".
Concluzie mioritică, din folclor. Și dacă e să fie așa, problema mai mare e că nimeni nu lucreaza pe real pe loturile de unde se termina UMB spre granita, dintr-un motiv sau altul (contestatii, neatribuiri, etc.).

Vorba cuiva: păr la betonieră!

Ionut

Or zice oamenii ca se scufunda pentru ca nivelul apei se ridica... pe bune... discutăm aiurea.

shift2rail

daca nu gresesc, la momentul constructiei viaductului nu a existat niciun lac pe amplasament, nu stim daca Bechtel (nomina odiosa...) a anticipat aceasta evolutie in proiectare/constructie.

paulmare

^ Marinul multumim de filmare, tevile alea izolate cred ca se folosesc din pacate, mi se pare ca sunt tevi de abur supraincalzit, petrom are o centrala in cogenerare la suplacu care produce electricitate si abur (supraincalzit, nu saturat cred) - aburul intra prin sonde de injectie sa disloce titei, sonda de exploatare e in alta parte aici gasesti un pic mai mult https://ro.wikinew.wiki/wiki/Steam_injection_(oil_industry)

Pe de alta parte Petrom a alocat recent vreo 200 de milioane de euro pentru redezvoltarea zacamantului de la suplacu, ocazie cu care cred ca au mutat ceea ce era de mutat, pacat ca ce extrag prelucreaza in Polonia si vine inapoi sub forma de bitum rutier PKN-Orlen

^ Barajul de la suplacu, constructia a inceput in 2002, inainte de bechtel, nomina odiosa :)

ijwtsh

In teorie, maine aflam castigatorii pe Suplac - Chiribis?

dr4qul4

Bechtel nu a anticipat aparitia lacului dar a facut viaduct acolo?  :lol:
Asta e buna. Mai degraba cei de la apele romane le-au zis ca acolo va veni un lac de acumulare (posibil sa fi fost deja inceput) si de asta au facut viaductul.
E ca la canalul Dunare-Bucuresti. CFR face pod cu gabarit pt navigatie pt ca pe hartie acolo va fi nevoie de asa ceva
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mateisn


mike_us

Interesant ca deși muncesc de prin februarie pe Nadaselul - Mihaiesti - Zimbor progresul pe situl CNADR e marcat tot 0%. Din filmări opinia mea de total non expert e ca sunt in jur de 5-10%. Avem un ministru care înțeleg ca a lucrat in industria IT, situl CNADR poate fi îmbunătățit atât la cum arata cit si ca informații mai actualizate.

dumbravaandrei

Iar va incredeti in site-ul cnair-ului?
Si ce propui - sa se duca ministrul sa le faca site-ul? cred ca are alte probleme de rezolvat....