Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

Dominik

#23445
^
Filmarea postata de tine este veche de 2 luni, acelasi video este postat si pe 9 Aprilie pe Youtube. CNAIR a incarcat astazi mai multe filmari (vreo 10) pe canalul lor de Youtue, dar toate sunt vechi de cel putin o luna sau mai mult. Dupa cum merge treaba in CNAIR crezi ca in domeniul virtual stau mai bn ? atat pot ei.  :)
You're in Steelers Country

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ciprebbe

S-au mai terminat si prin decembrie anul trecut....
Mai e de munca iar cei 9% lipsa e foarte greu de finalizat in 25 zile. Sigur intram in iulie.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ciprianul

Asa ma gandeam si eu dar na ca politician da bine sa arunci cu vorbe goale.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ivladbogdan

Iunie sau iulie, oricum termina inaintea termenului contractual, ceea ce este minunat. Lucrarile par calitative cel putin din filmari si poze, ceea ce este iarasi un plus.
Eu sper sa se inteleaga cu CNAIR si sa primeasca si lotul urmator, au aratat si ca vor, si ca POT, chiar daca a fost un lot scurt de dificultate nu prea mare.

pasiune pt infrastrucura

Deci in iulie si ungurii deschid lotul sau doar la noi?

andrei.obreja

Loturile depind unul de altul, deci se vor deschide in acelasi timp.

voicul

Eu stiam ca in iulie termina ungurii. Receptia de catre CNAIR se poate face oricand e gata A3, dar va fi muzeu.

Dominik

Era vorba ca in August se deschid loturile cu PTF, oficialitati, etc....
You're in Steelers Country

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

cristi767

^^^^^^ @Ciprianul, omul e pe sistem Bolojan și nu a aruncat cu vorbe goale până acuma. Mandatul lui e de vreo 6 luni, momentan. deci nici nu a avut timp. Deci va fi și un bun prilej să îl și testăm peste 25 de zile să vedem dacă e și el politruc sau a vorbit în cunoștință de cauză.

Mă gândesc că ultimii x% dintr-un lot mic ar trebui să se facă și ei mai repede decât aceiași x% dintr-un lot mai mare, chit că este vorba despre partea migăloasă.

Dincolo de fanteziile cu final de 2019 ale unora, de câte ori s-a vorbit serios de finalizarea lotului, încă de anul trecut, mai toată lumea a vorbit de iunie-iulie. Rămâne de văzut.

ciprebbe

Sa sti ca cei X% lipsa se fac cam in tot atata timp cat si alti X% dintr-un lot mai mare. Diferenta nu e chiar asa de mare. Constructorul are alocate resursele pentru 5.3 km si nu va aloca resurse suplimentare ca sa scurteze foarte mult termenul.
Daca lotul de 5km e gata in 15 luni, 10 km nu vor fi gata in 30 ca sa nu mai zic ce ar inseamna 29km cat vor semna sapt viitoare. S-au miscat ft bine pentru ca lotul e scurt si pe teren plat. Sa ii vedem pe 30km cum se vor intinde si cati subcontractanti vor lucra.
Nu au cum finaliza totul in 25 zile, mai au de bibilit si la parcari si la pasaj si la nod.... marcaje, garduri, santuri merg repede.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cristi767

Nu cred că a zis nimeni că dacă 5km sunt gata în 15 luni, 10 km sunt gata în 30 de luni. Ci doar că termenul de finalizare este mai probabil de realizat pentru că lotul este un ciot. Nu îmi dau seama ce sens au exagerările astea.

În fine. Vom vedea la sfârșitul lunii dacă 25 de zile au fost suficiente sau nu.

alexa_adrian2001

Am fost ieri prin zona Fegernic. mai exact aici: https://www.google.com/maps/place/47%C2%B013'03.6%22N+22%C2%B008'01.9%22E/@47.2158881,22.1299826,15.5z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d47.2176611!4d22.1338611

Sincer nu imi place cum arata chiar prima pila. Ma tare tem sa nu trebuiasca refacuta.












adyneamtu

Inteleg din planse ca nodul Chiribiș este pe lotul vecin 3C1, sanse foarte mari sa fie un alt muzeu de autostrada si posibil pentru foarte mult timp, daca Selina termina la timp pe 3C2 si pe 3C1 nu castiga un constructor capabil sa sustina ritmul.