Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 52 Guests are viewing this topic.

florin74

Ha, ha, sa ii intrebam pe muntenegreni cat o sa plateasca la autostrada in concesiune facuta de chinezi? Vreo 2 generatii tot o sa plateasca....

horatiu.cosma

Sună bine asta cu "să vină firmele care știu să facă autostrăzi" și să ne proiecteze, construiască, opereze, întrețină pe riscul lor. Dar asta se traduce în FOARTE mulți bani pe care pur și simplu nu îi avem la buget în condițiile actuale de pensii și salarii. Sau îi avem, dar nu se mai face nimic în RO decât Comarnic-Brașov câțiva ani. Și rămân la UE banii din proiecte pe fonduri europene, fiindcă pur și simplu nu vom mai avea de unde să plătim cofinanțarea națională și să rămânem în deficit.

Ionut

Pozitia API despre PPP A3 Ploiesti-Comarnic-Brasov preluata de Adevarul, Hotnews, Digi24. Asa cum v-am mai zis, am vorbit despre subiect si la Radio RFI (live ieri dimineata), dar si la Europa FM (tot ieri).

NGC

#19398
"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

Lotul 2

Quote from: Ionut on December 14, 2018, 07:11:23 AM
Quote from: NGC on December 13, 2018, 09:22:35 PM
Doar o remarca referitoare la "se sta dupa CAB" pentru lotul 2. La ultima transmisiune de zilele trecute, o vrabiuta a zis ca nu era ajunsa nici o contestatie de la STRABAG la CAB.

Zi-le vrabiutelor sa caute bine pentru ca vor gasi. :) M-as mira sa ma fi indus pe mine in eroare vulturasii mei. :lol:

Si vrabiuta si vulturasii au avut dreptate. :p

Contestatia nu era venita, dar intre timp a ajuns postalionul care o aducea. O fi intarziat din cauza zapezii. :lol:

Asadar acum asteptam rezolvarea recursului la CAB.

Ciprianul

Cam cat timp dureaza judecarea la CAB?
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

NGC

Estimez ca avem de asteptat cel putin pana in Februarie, poate chiar Martie.

Ionut

#19401
Sigur martie. Pot fi amânări în instanță. Durează. O sa fie distractie dacă Strabag o sa castige la CAB.

Ciprianul

Multumesc pentru raspuns. Mai lansez o intrebare. Cam pe cand ne putem astepta ca va intra Trameco in teren cu utilajele pe lotul Bors - Biharia.?
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

alecu26

Se lucreaza intens la topo si proiectare de luni bunde zile. Daca nu sunt alte impedimente neștiute public...gen complicatii cu expropieri se poate intra din februarie...martie la decoperta. Mai ales ca e pe cale ca lucrul fara AC sa fie doar o contraventie cu amenda de 500 ron.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Telvanni

Am mers si eu astazi pe "ciot", de la DNCB la Petricani.
Primul gand a fost: trebuia facuta de acum 5 ani, mama ei de treaba. E incredibil sa faci cateva minute de la Centura pana la Petricani. Incredibil.
Observatii:
- erau gropi serioase pe banda 1, pasajul peste DNCB, zona de urcare
- desi nu era aglomerat, m-a surpins cat de in scurt este banda de facut la dreapta pe Petricani, spre Pipera.
- am mers doar pe prima banda si m-am simtit cam inghesuit, mai ales pe ultima portiune.


danutzu_1069

Au furat grecii la lățime!!

Aia trebuia sa fie banda de urgenta, daca este mai ingusta..

zuma80

Merg pe bucata Gherghitei - Petricani in fiecare dimineata, am facut o tura si pe intreg lotul, eu nu am avut probleme cu latimea, dar de la Popasului nu mai este autostrada, viteza legala este mai mica, daca se respecta nu trebuie sa fie probleme.
Pentru A6!

TibiV

Dedicatie pentru horatiu.cosma

Decembrie 2018:
Quote from: Ionut on December 14, 2018, 03:14:48 PM


Mai 2016:




We've traveled a long way since that day...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Haha, foarte tare  :gj:! A trecut ceva timp de atunci, nu mai seamănă peisajul de acum cu boscheții și câinii din 2016  :lol:.

TibiV

Mobexpert-ul asa cum l-am vazut noi de pe "A3" in 2016...

:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)