Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 40 Guests are viewing this topic.

CornelB

Priviti cine a facut treaba de azi dimineata, cum a nivelat terenul si movilele de pamant depuse asta iarna:


:D

Ionut

Mda. Mi se pare mie sau au inceput si DUPA Popasului ceva?

tone_iulian

#1727
azi la ora 9 langa popasului




teocharis

#1728
cum se circula pe viitoarea descarcare a A3 Popasului-Racovita?

tone_iulian

eu am venit din pipera pe langa groapa se circula dar si asa e ingusta abia trec 2 masini  si nu are nici loc de trotuar.

stangabriel

Ultima poza e spre Bucuresti?
Poate incep si spre Oras daca se spune ca s-au terminat expropierile

tone_iulian

intre popasului si centura se lucreaza nu sa apucat dincolo spre bucuresti

teocharis

Quote from: tone_iulian on June 20, 2013, 10:24:03 AM
eu am venit din pipera pe langa groapa se circula dar si asa e ingusta abia trec 2 masini  si nu are nici loc de trotuar.

care groapa?

tone_iulian

intre stadion si  cartierul azur  acolo  a fost groapa de gunoi  asa a ramas denumirea in zona de groapa.

sebba

doar ptr cultura mea generala: exproprierile se fac pe parcurs? ca tot aud de exproprieri nefacute!
nu ar fi mai logic ca odata ce faci licitatie ptr lucrare sa ai si exproprierile finalizate?
sau macar inainte de data inceperii lucrarilor... ca doar... sa ma pun in pielea constructorului... acesta are nevoie de front de lucru

daca ar fi dupa mintea mea, eu, ca si constructor, nu as accepta sa imi inceapa ceasul sa ticaie (data inceperii lucrarilor adica) decat din clipa in care imi este asigurat frontul de lucru in proportie de 100%

nici macar problemele astea care sunt pur birocratice nu se pot rezolva la timp? latifundiarii aia de la "ghiseu" ce produc in timp ce-si latesc posteriorul?
Sailing away! S/Y Haimana

teocharis

Quote from: sebba on June 20, 2013, 01:58:06 PM


daca ar fi dupa mintea mea, eu, ca si constructor, nu as accepta sa imi inceapa ceasul sa ticaie (data inceperii lucrarilor adica) decat din clipa in care imi este asigurat frontul de lucru in proportie de 100%

nici macar problemele astea care sunt pur birocratice nu se pot rezolva la timp? latifundiarii aia de la "ghiseu" ce produc in timp ce-si latesc posteriorul?

durata contractului curge din momentul in care terenul este pus la dispozitie

deci constructorul nu are niciun interes sa preseze cu expropierile


alecu26

iar dezgroapa mortii? nu le este frica de scheletele ce le vor gasi pe acolo?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

sebba

Quote from: teocharis on June 20, 2013, 02:11:39 PM
durata contractului curge din momentul in care terenul este pus la dispozitie

deci constructorul nu are niciun interes sa preseze cu expropierile

pai asa imi pare si mie logic dar, daca e deja inceputa lucrarea, asta nu inseamna ca s-a pus terenul la dispozitie? adica exproprierile ar fi facute deja...
de ce se mai lovesc de exproprieri acum?

sau pierd eu din vedere ceva detalii?
Sailing away! S/Y Haimana

tonică

Quote from: alecu26 on June 20, 2013, 03:52:34 PM
iar dezgroapa mortii? nu le este frica de scheletele ce le vor gasi pe acolo?

mi-e ca mortii nu-s morti, tentativele de suicid au esuat si nici gura nu le mai miroase jilav... :D


Quote from: sebba on June 20, 2013, 05:24:54 PM


pai asa imi pare si mie logic dar, daca e deja inceputa lucrarea, asta nu inseamna ca s-a pus terenul la dispozitie? adica exproprierile ar fi facute deja...
de ce se mai lovesc de exproprieri acum?

sau pierd eu din vedere ceva detalii?

oricum la incheierea contractului niciunde pana acum nu erau gata cu exproprierile. Ei au oricum 6 luni de proiectare, luni in care intra si finalizarea exproprierilor dar si arheologia. Care, dupa caz, se poate prelungi in functie de ce se descopera. Dovada si pe A3, dupa strada popasului in bucuresti unde inca sunt portiuni neexpropriate ori altele despre care abia acum se vorbeste ca s-ar fi expropriat...