[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

Gendan

De reabilitarea si extinderea liniilor de tramvai sau troleibuz, de autobuze electrice sau extinderea programelor de car/bike sharing, nimic. Tipic.

nirolf

Stai liniștit, oricum e doar un alt plan făcut ca să fie, pe care nu îl respectă nimeni, vezi PMUD. De exemplu pistele de biciclete aprobate recent care nu au nicio legătură cu propunerea din PMUD.


elcraft

Quote from: elcraft on May 27, 2018, 02:11:40 PM
Iata ca dupa 4 ani lucrarea este tot neterminata:
- lipsesc portiuni din trotuar;
- parcarea de la F64 zace neterminata;
- lipsesc semnele de circulatie (interzis, sens unic etc) de pe mai multe portiuni de parcari, iar bizonii le folosesc ca scurtaturi cand sunt coloane de masini.





De vreo 2 ani nu-mi amintesc sa mai fi vazut vreo miscare sau urma de santier.
Iata ca vorbeam de lup si dupa vreo saptamana a aparut Strabag si a asfaltat parcarea:





Desi au terminat si au strans orice urma de santier de mai bine de o saptamana, raman totusi urmatoarele probleme:

- inca nu exista marcaje de nici un fel
- in continuare nu exista indicatoare (interzis, sens unic, etc), nici aici, nici pe portiunea dintre Tribunal si Unirea; ca atare, bizoneala pe interzis, pentru a ocoli coada de pe bulevard, ramane regula generala de atata timp, tocmai fiindca (printre altele) nu e 100% interzis;
- ramane problema portiunii lipsa de trotuar, unde nu apare nici un semn ca se va rezolva. Pietonii sunt obligati sa o ia pe carosabilul parcarii, printre masini, sau prin prafuita poteca de pamant care se vede in foto2.

TibiV

Poze de ieri, 23 iunie...

Intersectia Brancoveanu-Nitu Vasile.
Vedere spre Oltenitei....

... si spre Luica

Inapoi spre Oltenitei...
Renault-ul NU este pe trotuar. Vedeti poza urmatoare.

Evident ca au ramas doar 2 (doua) benzi pe sens... Si alea foarte inghesuite....
Au facut "brain surgery", dar nu au fost in stare sa aduca gurile de canal la nivel cu asfaltul... Si nici sa traga niste dungi pe asfalt...


Iar acum din ciclul "Forever Dorel !..."

Evident ca ala care este cu "botul" masinii in dreptul canalului este cu "curul" masinii mult in strada...
I-o fi speriat inaltimea "ametitoare" a canalului ?!...

Aceeasi "scenografie"...
Am consumat 2-3 metri liniari de bordura in plus, in loc sa coboram capacele de canal...
Noaptea mintii balutiste.... :(

Se termina blocul cu magazine, acelasi cosmar...



Cosmarul se termina (deocamdata) aici
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

^ Doamne, ce hidoșenii și câtă prostie! Iar rezultatul final e că trotuarul tot plin de mașini este...
@TibiV: mulțumesc mult pentru poze! Splendid stâlpul ăla în carosabil în prima poză. Ar trebui, la modul foarte serios, întrebată Poliția Rutieră dacă așa a dat avizul.

rizzuh

Este o cretinitate ce s-a facut acolo. Dorel style. Mai fara cap si hidos nici ca se putea face.

voicul

Strada Gheorghe Demetriade 8, București a fost rezolvata de Apa Nova pentru 3 luni



Drept urmare aici e cam plin la ore de varf.

voicul

Lucrarea e mai degraba facut de Dedeman decat de primarie (zic eu) si atentie ca duce la Dedeman. Nu e mare lucru, dar dupa ce ajungi acolo cu trotineta sau bicicleta, scuturat bine de tot de piatra cubica de pe trotuar, sa ai cu 100 de m in plus de asfalt bun ... asta de satisfactie!


GPS








Powered by API/PUM imgur uploader

elcraft


voicul

Pe DN1 limita de la aeroportul Baneasa e 70km. Mie imi pare riscant sa mergi pe acolo cu bicicleta. Asa ca legal, nelegal eu am preferat sa merg pe trotuar.

raresc

Am gasit o stire interesanta cu cateva poze:

Primăria Sector 4 organizează dezbaterea publică a Planului de Urbanism pentru zona de sud a Sectorului 4 pe 18 iulie, ora 17:00
Primăria Sector 4 propune:
- zonă locuit case P+2+M, blocuri P+4 și blocuri P+14;
- vor apărea o multitudine de străzi noi (2 benzi - cu albastru și 4 benzi - cu roșu);
- Bld. Brâncoveanu se va prelungi prin Autostrada București-Giurgiu până la Centura actuală (inclusiv pasaj cu acces la Centură)
- Bld. Metalurgiei se va extinde spre Jilava (pe lângă Auchan);
- sens giratoriu pe Șos Berceni la intersecția cu Drm. Fermei / Amurgului

Sursa: https://www.facebook.com/pasajcentura/

AdrianB1

Unde e autostrada Bucuresti-Giurgiu si cum va trece bulevardul prin autostrada?

TibiV

Largirea strazilor TURNU MAGURELE & LUICA intre Sos,Berceni si Sos.Giurgiului...
(Am propus topic independent, dar nu a fost sa fie....)

Poze din 12 iulie, de la Emil Racovita spre Aparatorii Patriei.
Incepem cu o privire in urma spre Racovita.

Acum mergem inainte spre Apratori...











Intrarea in faimoasa universitate....


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Daca nu ati observat in poza precedenta... Au aparut deja bordurile !!!










Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Dacă vrei să reclami și tu cratare din asfalt apelează gratuit 0800800882.

Se pare ca si merge - adica se repara gropile dupa ce suni (e din auzite, deci nu garantez afirmatia asta).