News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

adiarc

mda...adrian roscaare dreptate..."lupul" si-a schimbat "blana",dar naravul ba.....m-am lamurit si eu ...si as dorii o abordare directa de catre API despre desfiintarea cnair si infiintarea Cnir
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

nicolaem

Quote from: cristi5 on December 12, 2019, 02:12:37 PM
Vine de la un politician dar explicatia e tehnica: mi s-a parut interesanta descrierea asta de heirupism in achizitii publice de la primaria Bucuresti, care seamana foarte tare cu aia de la CNAIR, ca doar amebele sunt in Bucuresti si ambele mustesc de amestec politic. Si dupa aia ne miram ca nu merg achizitiile/proiectele.

http://www.ziare.com/nicusor-dan/candidat-primaria-bucuresti/nicusor-dan-explica-de-ce-nu-vin-firme-consacrate-la-licitatiile-primariei-capitalei-1589388


In interviurile lui de zilele acestea mai spunea si ca pasajul Ciurel nu trebuie continuat.

cristi5

#12332
Sa radem cu primul-ministru, un cavaler al infrastructurii. Intai a zis ca nu sunt ursi la Holdea, dar vad ca a mai dat o gherla. Daca e asa "bazat" in alte domenii cum e in infrastructura (unde a fost totusi ministru) atunci nu vad bine tarisoara.

https://www.factual.ro/declaratii/ludovic-orban-despre-compania-de-autostrazi/

cristi5

#12333
Quote from: nicolaem on December 15, 2019, 10:57:40 AM
In interviurile lui de zilele acestea mai spunea si ca pasajul Ciurel nu trebuie continuat.

Pai tot el a obtinut in instanta anularea AC pt Ciurel-A1. Dar asta nu inseamna ca pe alte subiecte nu poate avea dreptate.

E clar ca licitatiile sunt un domeniu determinant  care explica intarzierile si rezilierile din infrastructura si transporturi. Pana acum nu am vazut o analiza cat de cat structurata, macar la nivel de oras, cum a facut el.

TibiV

Mda...
Pasarea desteptatoare din ceasul cu pendula a fost net superioara din toate punctele de vedere.
Ne-a facut numai "bucurii".
Vezi LD3...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

TibiV, de erau ăștia mai capabili deblocau cumva LD3. Or, tot ce fac o ard și ei ugga-ugga în jurul focului. Asta cu "moștenirea grea" nu prea mai ține, știau în ce se bagă.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cristi5

Asociatia Pro ... Apahida a oprit construirea unui bloc pe motiv ca traficul e deja blocat.

Acuma ma gandesc ca si garile Apahida si Cluj-Napoca sunt cam excentrice

https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/video-revolta-localnicilor-apahida-oprit-construirea-unui-bloc-case-oamenii-dormitoarele-clujului-1_5df64c635163ec42710be31a/index.html

TibiV

+10 pentru Asociatia Pro Apahida.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

esendy

despre autostrada bucuresti sofia sau bucuresti istanbul nu am auzit nici o propunere niciodata, totusi bulgaria este o tara vecina, distanta fata de buc e mica si mai e si in UE

exista planuri pe tema asta?

Cristi N

Exista un indicativ alocat pentru ea: A5. Cred ca asta e maximum cat s-a facut pentru ea. :D
Oriucm bottleneck-urile in momentul asta sunt podul peste Dunare cu Vama si drumul de legatura. La astea se mai adauga centura Bucuresti dar aia tine de alt proiect.

NGC

Quote from: NGC on December 04, 2019, 09:17:36 PM
Pregatiti-va de partea a doua. Nu zic deocamdata ce. :p
Da, stiu, de multe ori mesajele sunt criptice. :D

Voi detalia cel mai probabil Duminica, pentru ca sa aiba si astia de la CNAIR un cadou de Mos Craciun. :lol:

alecu26

Eu stiu ca spre Giurgiu e hotarat demult ca va fi maxim DX. Momentan avem strutocamila.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

kitsune

"Adoptă un şofer de TIR de sărbători" - iniţiativă fără precedent în diaspora

Doi metri cubi de cabină și un telefon conectat la internet, prin care își pot auzi familia. Cu atât se mulțumesc de sărbători șoferii de TIR plecați în cursă.
,,Sărbătorile sunt și mai triste pentru șoferi, spre deosebire de medici sau pompieri, spre exemplu. Medicii, pompierii sunt într-un colectiv de serviciu, totuși, și lipsesc doar în seara respectivă, apoi se întorc acasă, prind a doua zi sau Ajunul. E diferit la ei, sunt obișnuiți într-un colectiv. Noi suntem singuri, nu avem un colectiv cu noi de sărbători. Șoferii de pe frigorifice nu au voie nici măcar să oprească în parcare în ziua de Crăciun, ei trebuie să circule în continuu".


Articolul de pe Digi 24 e mai lung, am citat doar esența pentru că gestul e superb. Și poate că e greu de realizat ce înseamnă să fii printre străini cum sunt oamenii ăștia. Eu îi înțeleg perfect. Plus că mi-a dat o idee pe care voi încerca să o pun în aplicare când sunt acasă în timpul sărbătorilor, fie Crăciun sau Paște (fiind legată de nave, am să vorbesc despre asta "la cheu").
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

NGC

Quote from: NGC on December 20, 2019, 01:08:43 PM
Quote from: NGC on December 04, 2019, 09:17:36 PM
Pregatiti-va de partea a doua. Nu zic deocamdata ce. :p
Da, stiu, de multe ori mesajele sunt criptice. :D

Voi detalia cel mai probabil Duminica, pentru ca sa aiba si astia de la CNAIR un cadou de Mos Craciun. :lol:

A venit Mosul si pentru CNAIR. :D Vedeti topicurile VO TM Sud si DX12.

Xenos

Acum poate vreau eu musai să văd pădurea de copaci...nu țin nici cu Tirenna și cu atât mai puțin cu CNAIR...dar e bine să nu ne prindem urechile în hârțoage...la cât de penibil de mult durează toată procedura de atribuire la noi, cerința actualizării la ce moment se raportează? Este cumva perpetuă? Eu zic că ar trebui la momentul depunerii documentației și, dacă se intenționează în final atribuirea către operatorul X, ar trebui înainte de semnarea contractului să i se mai ceară unul și gata.