News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

thinker

Ionut bafta. Sunt multi cei care ne sustin chiar daca nu toti sunt vocali. Oricum toate lucrarile de infrastructura  - licitatii si executii au de la compania de drumuri doua termene: la Sfantul Asteapta si Pastele Cailor.    Asa ca off topic te rog sa il intrebi pe domnul Serbanescu cati km de drum a desfiintat compania in ultimul timp. :lol:
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

Vice33

Da, deci din cauza permisivitatii legii si din cauza ca sunt antreprenori contestatari, de aceea sunt intarzieri in atribuirea licitatiilor nu pentru ca sunt prost facute de angajatii CNAIR... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: cat de prost poate sa fie Serbanescu? Se minte fara sa isi dea seama si nu doar ca minte, nu stie ca minte lumea...

rizzuh

17:39, Alin Serbanescu: FIDIC nu este aplicat nicaieri in Uniunea Europeana.

Ionut

Ati văzut? Cum vi s-a părut?

TibiV

Nu am vazut, ca era in timpul programului.
Un link ar fi binevenit....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu stiu daca o sa fie disponibilă înregistrarea aici:
http://www.nationaltv.ro/emisiuni/miezul-problemei

ovicor

Mi-ai placut, ai fost mai incisiv, sugera Mircea Cosea ca in pauza a fost si mai interesant. E evident, are tupeu, cu cine nu cunoaste ii merge, e evident ca si moderatorul era contient ca-l bagi in buzunar pe Serbanescu, si-ti ramane loc si pentru manusi. Era evident ca Serbanescu turuie doar pentru a-ti fragmenta argumentatia !

TibiV

Trebuie sa mut discutia aici (de la autobuzele electrice din Cluj) pentru ca... m-a bufnit rasul !...

Quote from: yk17fox on June 01, 2018, 11:02:07 PM
... Acum, ca s-au bagat autobuze electrice, soferii lor or sa-si vanda masinile diesel de acasa si or sa cumpere electrice? Sau nu merge sa fure curent?  :lol:
Depinde pe cine trimiti la furat...

Cand eram foarte-foaaarte tanar si lucram in fabrica, "proaspat angajatele" (de obicei absolvente de Liceu Industrial de profil) erau tratate cam asa:
1. Erau trimise la "mecanicul sef" sa ceara un litru de "ulei de pila".
2. Erau trimise la "magazia generala" sa ceara o galeata de "curent/oxigen" (optiunea se alegea instant, dupa 30 de secunde... Unele nu erau chiar atat de blonde incat sa accepe "galeata de curent", asa ca erau trimise dupa O2...
3. Erau trimise la Scularie dupa diverse SDV-uri. Preferata era "adu-mi o corditoare pe dreapta".

(Ultimul caz 3. de care imi amintesc a functionat foarte biine... Cred ca fata a obtinut ce trebuia de la "Scularie"...
Pentru ca ala care a trimis-o dupa "corditoare" a luat-o de nevasta dupa nici doi ani... :lol: )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Ai noştri se duceau după "găleata de siaj" sau "cutia cu relevmente", siajul fiind uŕma lăsată de vapor în apă iar relevmentele, nişte unghiuri.
Referitor la curent, nu m-ar mira, în țara în care infirmierele spală maşina doamnei doctor director de spital, de ce nu şi "Vasile, ia maşina lu' şefu' şi bag-o la încărcat. Vezi, bagă cardul lu' Gică, că ieri a fost ăla al lui Nae, să nu bată la ochi!"
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

voicul

Pentru cei care fac poze sa le puneti odata pe toate.

Daca le puneti la diferente de 1h e pe riscul vostru: sunt sanse mari sa creasca karma pozitiva!  :lol:

nokia_6260

 Va citesc saptamanal forumul,nu intervin. Poate de acum inainte. Respect celor care isi folosesc timpul liber pentru ca noi, cei mai multi, sa stam confortabil in fotoliu si sa privim cat de repede,mai bine zis, de incet se face infrastructura in Romania, care pierde ani buni in continuare...
Daca cei care au putere de decizie in a face infrastructura in Romania ar fi asa de pasionati ca si voi, am fi putut merge spre vest pe autostrada macar dinspre Brasov pe 2 variante: Bors si Nadlac, iar poate ca Moldovei, dupa aproape 30 de ani fara comunism, iar mai fi lipsit doar vreo cativa anisori pana sa fie legata de vest.
Nu se vrea de la Bucuresti, asta e problema. Daca UE ne impinge banii, noi nu ii vrem. Nu ne intereseaza solutii. Pacat...Tara de lasi si sifonagii de fonduri....

perfidus

Apropo de asta, era o reclama cu talc care se incheia asa: nu tara trebuie schimbata, ci modul in care o privim.
Depinde de noi sa o vedem mai mult cu partile ei bune. Cu oamenii ei buni. Sa-i lasam pe sifonari pe uscat sau, dupa caz, la "racitoare". Sa ne implicam asa cum o face aici o mana de oameni in schimbari care sa vina de jos. Sa nu asteptam sa ne rezolve politicienii doleantele.
Cand trendul acesta de abandon si indiferenta va fi inversat si tot mai multi se vor implica, vor apărea si politicieni care vor vrea sa-si aroge drepturi de autor dar se vor trezi huiduiti. Nu este adevarat ca nu se poate face nimic. Daca spui unui tanar in parc sa nu mai arunce cojile de seminte pe jos nu e sigur ca-ti veti lua bataie. Cel mai probabil isi va cere scuze si le va strange. Ia incercati si voi.

In comunitati oamenii gospodari vor trebui sa puna umarul. Sa faca voluntariat, chiar sa candideze. Si atunci cei care ne reprezinta, ca sa-si justifice existenta vor trebui sa schimbe legi, ca asta e rolul politicienilor. Recitiți de exemplu teoria ferestrelor sparte (Gladwell - The Tipping Point), care spune ca delincventa este urmarea inevitabila a dezordinii.
Știu, am devenit idealist, dar azi asta e singura cale de a-ti păstra sănătatea mintala.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

Mi se pare ca totusi doar aici se potriveste...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


ultrasbz

^ E inregistrat inclusiv dialogul de pe pauza de publicitate :)