News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

istvan78


GDPR

http://www.zf.ro/eveniment/record-de-cheltuieli-bugetul-a-cheltuit-suplimentar-in-decembrie-15-miliarde-de-lei-si-a-intrat-pe-deficit-14974822

QuotePână în 2012 – 2013, în Monitorul Oficial erau publicate o serie de date legate de transferurile de bani între administraţii şi de acolo se putea afla spre ce se îndreaptă banii în plus sau cei necheltuiţi. Această practică nu mai există pentru că transferurile sunt acum făcute prin ordin de ministru şi nu există obligaţia ca un ordin de ministru să fie publicat în Monitorul Oficial.

Ar trebui sa se renunte imediat la transferurile de fonduri prin ordin de ministru si sa se reinstaureze transparenta in privinta cheltuielilor din banii publici.

florin74

Se pot cumpara huviniete si de la benzinariile MOL de pe A1 (sensul de mers spre Ungaria) : Sagu, Giarmata, Orastie, Calnic.

NGC

Quote from: StefanCelMare on January 21, 2016, 07:02:35 PM
PMUD nu este comandat de primarie. E facut la solicitarea UE pentru toti polii de dezvoltare.

Daca tot ati adus vorba, vedeti aici o prezentare din 2015, facuta chiar de actualul ministru al fondurilor europene pe cand era inca la BERD.

PMUD Brasov -> http://www.brasovcity.ro/file-zone/proiecte-hotarari/PMUD/BRASOV%20-%20PMUD.pdf
PMUD Cluj -> http://www.primariaclujnapoca.ro/userfiles/files/Plan%20mobilitate%20Cluj%20Napoca.pdf
PMUD Iasi -> http://www.searchltd.ro/proiecte/RO_2015-01-SUMP-Lot-2-Iasi-Final-vers-0-11-rev-dec-2015.pdf
PMUD Timisoara -> http://www.primariatm.ro/uploads/files/Plan_mobilitate/Timisoara%20SUMP%20var%20IV.pdf

horatiu.cosma

http://www.hotnews.ro/stiri-international-20744631-video-washigton-post-cel-mai-puternic-oras-din-lume-nu-face-fata-doi-centimetri-zapada-este-rusine-nationala.htm

Deci se poate si mai rau ca la noi, chiar la case mai mari(mult mai mari). Ideea e ca soferii americani sunt dezastru cand conditiile de drum nu sunt perfecte.

...

Alta problema. Vreau sa va povestesc o intamplare surprinsa aseara. Eram la semafor in Cluj, inceputul Motilor langa catedrala, cum se face stanga dinspre Motilor pe langa catedrala. Aveam rosu(eram pieton) si vine o masina care se opreste pe trecerea de pieton, da inapoi 3 metri si se opreste, undeva intre banda 1 si banda 2, desi avea verde. Soferul, ce contrasta puternic cu zapada de afara, scoate telefonul si incepe sa vorbeasca. Vine o masina in spate, asteapta 10 secunde, face un flash, mai face unul, claxoneaza. La claxon, primul sofer pune avariile si continua sa vorbeasca la telefon. Se face rosu la ei(verde la mine), soferul al doilea iese din masina si il intreaba pe primul care e problema, primul zice ca nu e treaba celui de-al doilea, inchide geamul si continua convorbirea. Pe mine m-a depasit complet situatia, dar daca nu ma grabeam, as fi intrat si eu in discutie. Oricum, ce e de facut intr-o situatie de genul? Daca as fi chemat politia, pana ajungea, probabil ca tipul ar fi plecat.

drrond7

Filmat pe telefon si reclamatie la circulatie cu filmuletul. Insa e mare bataie de cap si timp pierdut! Probabil prima intrebare o sa fie daca ai fost afectat direct cu ceva si, la negatie, vine intrebarea a2-a: de ce depui reclamatie... La raspunsul cu datoria civica incepe cu argumentele de convingere sa o lasi balta...
Carpe Diem!

dr4qul4

@Horatiu, sunt curios ce vor mai spune cei care insistau ca "afara de ce se poate?"

La ei e si mai grav pentru simplul fapt ca nici nu mai ningea. De viscol nici nu putea sa fie vorba!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Io

Am si eu una cu parcare. Dar si nesimtire si un iz de abuz. Ajung intr-o noapte de duminica si vad un loc liber de parcare chiar in fata blocului (se parcheaza perpendicular). Locul e blocat de un Logan al Politiei care e tras in dreptul locului liber. E linistea noptii, nu e nimeni pe strada, nu trece vreo masina, imposibil sa nu-mi fi vazut farurile ca stau la 5-6 metri de ei cu faza scurta pe ei. Astept pret de 10' apoi dau un flash. Nimic. Ok, ma dau jos si-l rog pe sofer sa mute masina 3 metri mai incolo. Ma urc inapoi la volan. 10', poate mai mult. Nimic. E-adevarat ca politistul de pe locul din dreapta completa ceva (si unii scriu destul de greu...). 15-20'. Flash. Nimic. Ma dau jos si scot telefonul, demareaza in tromba. N-am retinut numarul nici nu am mers a doua zi la Politie sa vad cine au fost nesimtitii.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

anacronox

tot de parcare si tot din categoria nesimtire.
lucrez in cladirea unde este Ministerul Fondurilor Europene. Institutia are in chirie parterul si etajele 1-3. in fiecare zi este coada de oameni care asteapta liftul sa mearga un etaj, sau iau liftul de la un etaj la altul (+ca exista un lift unde au acces doar ei si e pazit de jandarmi). Intr-o dimineata am nimerit in acelasi lift cu niste angajati de la MFE care au urcat  de la parter la etajul 1. Fiind doar eu si inca o persoana din afara grupului lor ne-a spus tipa de la jandarmerie sa luam urmatorul lift "sa nu ii deranjam pe domnii de la Minister". Ne-am urcat si noi in ciuda privirilor suparate ale stimabililor . La etajul 1 s-a golit liftul. Langa mine a ramas in lift domnul Remus Borza care a salutat pe toata lumea. Asta arata ca nu functia il face pe om.

c_alecs

Quote from: dr4qul4 on January 22, 2016, 12:36:21 PM
@Horatiu, sunt curios ce vor mai spune cei care insistau ca "afara de ce se poate?"

La ei e si mai grav pentru simplul fapt ca nici nu mai ningea. De viscol nici nu putea sa fie vorba!

Acolo a fost o scapare. La noi e la ordinea zilei, la fiecare ninsoare.

dr4qul4

  :lol:

Daca ai fi citit articolul ai fi vazut ca la fel s-a intamplat si in 2011.
Si a naibii scapare. Aia la noi nici nu se pune. Iar la ei a creat haos. Daca aveau un viscol "ca in Baragan" ar fi inchis orasul 3 zile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nicolaem

#5546
perfect deacord dr4qul4.
observ, ca manati de articole de presa sunt multi care vor ca atunci cand ninge sa vada mii de masini de deszapezit pe strazi pe principiu "statu sa isi faca treaba"
Au zis destui care traiesc prin Germania, tarile nordice, acum si exemplul din Washington ca peste tot "se inchid drumurile". Trebuie sa intelegeti ca ce va doriti e extrem de scump sau chiar total ineficient in conditii de viscol.

Cazul de la Cluj e elocvent. Cativa cm de zapada, si a sarit toata presa ca "nu se poate circula". Ba din contra eu am circulat chiar f bine atata doar ca nu am trecut de 30km/h pe bulevardele mari. care e problema daca nu circulati cu 60 prin oras cand ninge?

isantem

Quote from: horatiu.cosma on January 22, 2016, 10:30:51 AM
http://www.hotnews.ro/stiri-international-20744631-video-washigton-post-cel-mai-puternic-oras-din-lume-nu-face-fata-doi-centimetri-zapada-este-rusine-nationala.htm

Deci se poate si mai rau ca la noi, chiar la case mai mari(mult mai mari). Ideea e ca soferii americani sunt dezastru cand conditiile de drum nu sunt perfecte.

Masini de dezapezit au destule dar nr de drumuri este enorm. Un oras tipic in SUA are 95% case si 5% blocuri si fiecare strada asfaltata. In DC ninge de 2-3 ori pe sezon. Care ar fi rostul sa ai mii de camioane sa stea stand by 4 luni si POATE au 2-3 interventii. Scolile din regiune au snow school days calculate in programa asa ca nu este nici o problema daca de 2-3 ori inched pentru 1-2 zile, tot asa toate agenttile guvernamentale. In orase unde ninge in fiecare saptamana stai linistit ca au toate utilajele si echipamentele.

dr4qul4

Sa inteleg ca la noi in Baragan e viscol in fiecare saptamana? Altfel cum ai explica nevoia de a avea 100 de masini de deszapezire doar pe A2 (doar pana la Fetesti), care sa lucreze la foc automat pt a tine A2 deschisa?

Stii cate zile de viscol avem in Baragan, anual? 6 care vine in 2-3 reprize! Asadar, statistic, vom avea maxim 3 zile consecutive autostrada blocata. Doar atat. Dupa oprirea viscolului o poti deszapezi in 8 ore cu doar 6 masini. Cu 12 o poti tine deschisa si pe ninsoare slaba. Are rost sa ai 100 blocate?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

c_alecs

Deci nu mai e nimic de imbunatatit la capitolul deszapezire in Romania pentru ca uite... si la NY se mai intampla. Hai sa le dublam contractele. De data asta, ca de fiecare data, au facut tot ce era posibil.