Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

dorum

n-arata rau de loc... sper sa iasa bine.
Vad ca nu folosesc biscuiti prefabricati, construiesc ei marginea cu piatra sparta si plasa :)

TibiV

#43051
Eu sunt curios ca vor face aici:


Avem o baba frumoasa, doar "un pic stirba", adica cu un singur dinte lipsa...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

Betonierele asteapta la rand sa descarce in spatele culeei, toarna ceva pe acolo si nu e la zidul de sprijin.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

flashu74

#43053
Eu am văzut cofraj între CF și culee. Nu știu dacă acolo se turna betonul în imagine.
LE. Corectă observația lingvistică. De fapt și eu tot cofraj folosesc, dar asta e, nu știu ce-mi veni . Greșeala mea. Scuze pentru ea. O corectez în text pentru că ar fi incorect să rămână așa. Esența mesajului rămâne valabilă.

Ionut

^ Daca tot avem un forum educativ, zic sa mai educam putin.

Cofragul saracul de el nu prea tine beton, ci doar ouă. Cofrajul este cel folosit la turnarea diverselor materiale fluide (cum ar fi betonul). Iar operatiunea de instalare/montare a cofrajului se numeste cofrare.

carutasul

De fapt "cofrag" nici nu e în DEX. În limba franceză, de unde e preluat se scrie cu g, probabil de acolo. Există o tendință de diferențiere lingvistică acolo unde avem două sensuri pentru același cuvânt, să "inventeze" o formă diferită pentru unul din ele, probabil de acolo apariția lui "cofrag" 

elphax

va dau un covrig daca va intelegeti pe tema asta :)

ca sa revenim la dealul p-zis - mai este muuuult de lucru la terasare, nu cred ca se ajunge la nivelul final pana vine zapada

rocklee

#43057
 ma bag si eu in seama cu ceva pe aici ....voi folosi imaginea lui flashu ... :D

aici se va turma o aripa de beton ceva ''mai mare'' ....care vafolosi la ridicarea terasamentului armat ...exact ca la culea de la viaductul soimus ... :)


ca si acea aripa ce este lipita de culee ...pe care se sprijina plasele ce intaresc terasamentul armat ... :)


rocklee

#43058
 cu privire la ce a spus flashu 74...in aceasta zona a culeei dinspre  CF....sa cofrat ... :)...o placa de beton ''de protectie'' intre piloti culeei si CF .... :)

In aceasta imagine se vede cofrajul placi de beton  ... :D...cam greu printre piloni ...daca se da putin zoooommm.... :o




rocklee

@TibiV ....la intrebarea ta cu privire la ce se va face pe partea cealalta a culei ..intre culeel si deal se va complecta tot un zid de sprijin ca cel din fata dar de mai mici dimensiuni ....

chiar in imaginea care ai puso tu se vad betonierele care duc material pentru fundatia acelui zid ...




rocklee

#43060
din aceasta imagine a lui flashu 74 ...se intelege ca sau apucat  de terasamentul armat si pe partea cu viaductul bejan .... :banana: :banana2:

flashu 7 4
...un mare + 1...si un mare MULTUMESC   :gj: :cheers:


flashu74

Am făcut corecția cuvântului greșit din textul meu anterior.
Da rocklee, aceea este o imagine de ieri. Cred că s-au apucat și acolo. Sau poate fac ceva teste.

wifi

Quote from: flashu74 on September 24, 2018, 02:28:27 PM
Am făcut corecția cuvântului greșit din textul meu anterior.

Omul prin natura lui grseste, asa si in postul de mai sus, din "flashu74" a ajuns "flashu 47". Pe noi ne intereseaza mai mult autostrada decat fleacurile astea. MULTUMIM

Ionut

#43063
Eu cred ca ne intereseaza sa informam si sa vorbim corect. Ca de-aia avem acest FORUM. Asa faceam o pagina cu poze si aia era. Este important. Foarte important, chiar. Pentru ca de aici preia presa multe informatii. Si daca noi nu ne dam silinta sa vorbim cum trebuie, nu avem ce sa cerem de la presa sau de la autoritati. Nu s-a nascut nimeni invatat. De-aia e important sa vezi cand gresesti si sa corectezi. Ceea ce s-a si intamplat.

Apropo, daca taceai filosof ramaneai. Tu esti foarte aproape de un ban definitiv pentru ca scoti pe gura 90% tampenii si chestii offtopic. Nu de alta, presa si ceilalti colegi citesc ce prostii scrii tu si poate iau de bune ineptiile tale. A se vedea karma negativa pe care o ai. Poate iti da de gandit chestia asta.

laszlo.robert

Eu am o altă nelămurire ,mi se pare că la penultimul nivel al săpăturii erau 2-3 izvoare.Au apărut recent sau erau mai de mult și nu am observat eu prezența lor.