Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ddfab

 ^ si inca una, tot de acolo...

naivu

@alexandru_m , atât Aktor cât și Pizza, au avut aceleași blocaje birocratice rezolvate simultan. Cu toate acestea, Aktor a fost întotdeauna sensibil de mult în urma Pizza (el însuși un contraexemplu, dacă îi comparam cu campionii ...); trebuie să există o explicație, nu crezi?

AkaManah

Azi ,la overpass-ul de la Sâncrai s-au apucat sa excaveze si restul de intrare rămasă la poarta casei de lângă pod.

alexandru_m

@naivu - lungime lot, orezarie pe mare parte dincolo de Oiejdea (arunca un ochi pe imagini de acum 3-4 ani sa vezi cum traseul era un transeu inundat pe km intregi), plus teapa Euroconstruct. Cam astea ar fi argumentele.

Daca tot nu a primit nimeni certificat constatator negativ, te rog lasa-ma sa fiu naiv si sa visez ca noua conducere va aduce schimbari. Nu de alta, dar pe A0 lotul lor este exact pe traseul meu de unde locuiesc acum spre "casa parinteasca". Ultima data am plecat la 11:30 de la ai mei (cartier Berceni), la 13:00 mi-am lasat sora la aeroport OTP si pe la 23:15 am ajuns acasa (Arad). Cu o oprire de vreo 45 de minute pentru masa si inca vreo 2 opriri de max 10 minute pentru cumparat cafea si toaleta...

StefanCelMare

Încep și eu să zic ca Ionuț, de-abia aștept să se pună thread-ul ăsta la rece (după finalizare), că deja se repetă de n ori aceleași discuții.
Ce să mai zicem, mai ales fără filmări de câteva zile, așteptăm deschiderea aia o dată.
Parcă nu vine destul de repede, să terminăm epopeea asta de peste 7 ani pentru câțiva kilometri.
Ce mi-e Pizza, ce mi-e Aktor, că văd că se dezbate iar care e mai orb în țara chiorilor.
Pizza mie mi-s antipatici prin calitatea lucrărilor mai ales. Vedem dacă Aktor le face concurență după ce se deschide.

elphax

sper doar sa nu ajungem la 2000 de pagini. poate chiar sa ne oprim inainte de 1900

SUHOI

#alexandru_m eu cred ca totusi am pomenit de schimbarea de actionariat si management la Aktori la punctul 3. Si pentru ca, totusi, sper ca ne apropiem de un final in aceasta epopee foarte urata A10 LOT 1+ LOT2 as vrea sa lamuresc si "legenda' cu tepuirea lui Aktor de catre Euroconstruct-Besciu! Uitandu-ma in urma la evolutia relatiilor contractuale intre Aktor si euroconstruct eu afirm ca povestea de pe Lotul 2 a fost o sceneta urata in care au jucat ambii protagonisti (Aktor+Euroconstruct) cu tupeu!! Adica vreau sa-mi explice cineva de aici cum se poate ca tu Aktor sa fii tepuit de Euroconstruct pe L2 si la foarte , foarte scurt timp tu dansezi brat la brat cu " dusmanul" la licitatiile pe CF Brasov-Sighisoara in asocierea Railworks pe care le si castiga (culmea) "teparul" in insolventa Euroconstruct cu "tepuitul" Aktor , ambii fiind de fapt intr-o relatie de "uniune" de nezdruncinat! Adica cum tovarase, eu in loc sa vad "dintii" lui Besciu in fruntea Papadopulosilor de la Aktor eu ii vad numai zambete si unire  pe lucrarile CF Brasov-Sighisoara! Sper sa nu danseze si aici impreuna pe nervii nostrii vreo 'jde ani de zile! Varianta plauzibila (poate ca eu gresec) a fost ca Euroconstruct (dupa ce a vazut groapa financiaar care se casca) s-a dat lovit rau cu insolventa si pur si simplu a fugit de pe lotul 2. Dar a fugit cu acordul implicit a lui Aktor, sa fie clar! Aktor a bumbacit-o o vreme si si-a facut niste calcule. Ce este mai grav?  Sa incasezi un certificat negativ (pe care il merita cu varf si indesat) sau sa ramai in continuare in Romanica in speranta altor lucrari mai bune pe A si CF si sa iti asumi pierderea. Noroc ca s-a schimbat intre timp actionariatul ca altfel si astazi probabil cantam " Hai cu rezilierea". Altfel nu am nici o explicatie cum aici pe Lotul 2

SUHOI

tu Aktor iei "teapa' de la Euroconstruct si imediat dincolo pe CF il iei in continuare pe Besciu "copil de suflet"!! Daca are cineva o alta explicatie mai plauzibila si cu informatii mai din interior m-as bucura sa ne "lumineze' si in aceasta privinta!!!!

Morosanu

Acelasi lucru si pe A0. Aktor + Euroconstruct!
Politica distruge tot ce atinge.

florin74

S-a mai spus. Ofertele depuse in 2017. Cand inca Euroconstruct+Aktor=love. SI Euroconstruct inca nu era in insolventa.
As pune pariu ca la A0 desi sunt in consortiu... Nu prea o sa vedem nici o urma de Euroconstruct.

bacovia

A mirosit bine SUHOI. E vrajeala faza cu teapa Euroconstruct. Dar... ce mai conteaza acum.



alinuttt

Câteva poze(aproape live) făcute din tren pe ST2. Scuzați calitatea, geamurile sunt murdare.
La Teiuș au început să așterne balast pe ultima bucată de pe acest lot care încă nu avea balast stabilizat. Ora 18-se lucrează.























Powered by API/PUM imgur uploader

alinuttt

Zona Beldiu- par a fi montați aproape toți parapeții și balizele anti-orbire.
























Powered by API/PUM imgur uploader


paulmare

^ In poza asta a lui Alinutt - https://i.imgur.com/mlnBKYch.jpg - de ce nu au coborat tablierul pe reazemele lui si stau inca pe esafodajele de montaj ? ce nu e in regula ? sunt cu umplutura sus in cutiile de la ambele capete ale grinzilor metalice