News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

icristian


Katana_ro

Faina ideea!
Eu as mai propune sa facem un sticky cu un overview al deschiderii (oficiale + neoficial estimate) al segmentelor de autostrada, cam cum e pe 130km.ro - cred ca sumarul de acolo arata f bine.

Stiu ca Ionut are in comment info astea, dar cred ca ar trebui sa fie si intr-o locatie fixa. Ce credeti?

Ionut

Este statusul meu, cred ca e suficient. O sa mai apara pe siteul proinfrastructura.ro astfel de informatii intr-o zona de resurse. :) Rabdare.

NGC


pasadia

Si uite asa a primit Primaria Comarnic aproape 100.000 euro ( 422.283 RON pe 44.342 mp). In medie 9.52 RON/mp, dar valoarea despagubirilor a fost pe diferite paliere valorice: 3.78, 14.4, 15.12 si 25.20 - pe un singur lot de circa 300 mp.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

JohannDB

QuoteCompania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România SA informează utilizatorii
reţelei de drumuri naţionale că în perioada 18.05.2015 - 25.05.2015 se va efectua un transport
pentru care a fost eliberată autorizaţia specială de transport pe ruta:
DN1: Borș; P.T.F. ÷ Intersecție DN1 - Varianta de ocolire Bihor; DN Varianta Bihor:
Intersecție DN1 - Varianta Bihor ÷ Intersecție Varianta Bihor - DN1; DN1: Intersecție
Varianta Bihor - DN1 ÷ Aleșd ÷ Huedin ÷ Intersecție Autostrada A3 - DN1; A3: Intersecție
Autostrada A3 - DN1 ÷ Intersecție DN1 - Autostrada A3; DN1: Intersecție DN1 -
Autostrada A3 ÷ Aiud ÷ Intersecție Varianta Alba Iulia - DN1; DN Varianta Alba Iulia:
Intersecție Varianta Alba Iulia - DN1 ÷ Intersecție DN1 - Varianta Alba Iulia; DN1:
Intersecție DN1 -Varianta Alba Iulia ÷ Sebeș ÷ A1 Sibiu ÷ DN1 Veștem; DN7: Veștem ÷
Seaca; DN7 Centura Călimănești: Seaca ÷ Intersecție DN7 - DN7 Centura Călimănești;
DN7: Intersecție DN7 - DN7 Centura Călimănești ÷ Râmnicu Vâlcea ÷ Pitești; A1: Pitești ÷
Intersecție A1 - DN Centura București; DN Centura București: Intersecție A1 - DN
Centura București ÷ Intersecție DN5-DN Centura București ÷ Intersecție A2 - DN Centura
București; A2: Intersecție A2 - DN Centura București ÷ Intersecție A2 - DN 21(Drajna) ÷
Intersecție A2 - A4; A4: Intersecție A2 - A4 ÷ Intersecție A4 - DN39; DN39: Intersecție A4 -
DN39 ÷ Constanța.
Convoiul va fi însoţit, conform prevederilor Autorizaţiei Speciale de Transport (AST), de două
vehicule autorizate şi de un echipaj al Poliţiei Rutiere. Transportul se va desfăşura etapizat, cu
întreruperea temporară şi locală a circulaţiei rutiere.

Revin la acest anunt al CNADNR/ului   Este un transport agabaritic, cu plecare de la PTF Borş şi sosire la Constanţa/Port.
  Transportul nu are "înălţime", deoarece în AST are pe Piteşti-Bucureşti, deplasarea pe A1, unde înălţimea maximă autorizabilă la poduri este 4,40m. Şi separat de asta, însoţire de poliţie ai nevoie de la 5,01m înălţime.....
  Transportul, în situaţia dată are ori lăţime de peste 5,00 m, ori lungime peste 40 m, în ambele situaţii având două maşini de însoţire şi însoţire de poliţie. Tind să cred că este totuşi vorba de o piesă foarte lată şi să vezi "plăceri" la ieşirea de pe A1 la giratoriul de toată jena de la Hornbach, Bucureşti......
Sfatul meu "cel mai omenesc posibil" este să aveţi răbdare în spatele convoiului; pericolele pândesc la tot pasul, la un astfel de transport, de la o explozie de anvelopă, la o rupere de lanţ de ancoraj (DEOSEBIT DE PERICULOASĂ ASTA), la multe altele.  NU VĂ INTERCALAŢI în convoi, obturaţi vizibilitatea şi distrageţi atenţia însoţitorilor care mai au astfel şi grija voastră !!!   La astfel de transporturi se fac şi opriri periodice pentru a elibera "traficul din spatele convoiului".... iar dacă un astfel de convoi, "fuge" şi el cu 80-90 km/h, atunci chiar nu aveţi motive de-a spune că mergeţi "ca melcul".
  Convoaiele însoţite de poliţie, sunt cu regim PRIORITAR (ca şi cele oficiale) şi riscaţi să rămâneţi pietoni.....Mai ales pe "Constanţa", mulţi din cei care au forţat astfel de convoaie (la "eoliene", spre exemplu şi concret) au rămas"infanterişti".
Poliţia preia şi însoţeşte din limită în limită de judeţ !!! DECI ATENŢIE, spre BINELE TUTUROR.....!!!

MHN

#3922
Quote from: icristian on May 19, 2015, 10:40:55 AM
Salut, am o sugestie pentru topicul "Autostrazi in Romania - Sinteza":
La loturile aflate in constructie mi s-ar parea util sa avem si o informatie care sa arate progresul fizic in procent si data.

[...]
Am preluat sugestia. Multam.
Discutam cu Ionut sa vedem daca ne vom incadra in limita de caractere acceptate in cadrul unui mesaj.

Earthchild

#3923
Au deschis cumva nodul Cernica de pe A2?
Ma intereseaza pentru ca duminica ar trebui sa ajung acolo si n-as vrea sa o iau pe centura.

PS: Multumesc, Ionut.

Ionut

Adica de pe A2, nu A1. Cernica e pe A2. Si da, s-a deschis, a fost si o stire pe tema asta. :cheers:

dr4qul4

e deschis. Am intrat eu pe el de 1 mai  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

icristian

Quote from: MHN on May 22, 2015, 12:21:49 PM
Am preluat sugestia. Multam.
Discutam cu Ionut sa vedem daca ne vom incadra in limita de caractere acceptate in cadrul unui mesaj.

Cu placere, daca aveti nevoie de cateva date, sa-mi spuneti.
Eu mi-am salvat niste articole de la ziarul financiar si hotnews (progresul in august, oct martie si mai). Desi probabil si voi le aveti stocate pe undeva.

dr4qul4

http://www.b365.ro/decizia-judecatorilor-ridicarea-masinilor-parcate-neregulamentar-este-ilegala_230610.html

:banana2:


PS. NU parchez sa blochez traficul si nu mi s-a ridicat niciodata masina. Insa mai nou, cand ajung la mama, stau cu sufletul la gura pentru ca au aparut 2 treceri de pietoni la intersectia a 2 stradute cu sens unic, intre blocuri), care au "doar" 5 m latime!

NU e nici scoala/magazin si nici macar trafic pietonal, dar la fiecare intersectie au pictat treceri, iar cativa bosorogi suna imediat la hingheri, chiar daca ai doar o roata pe trecere (si lor le raman 4,5 m).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Sa inteleg ca ne putem cere banii inapoi daca am ramas fara masini in trecut? :D Ar fi ceva interesant, sa vedem de unde scot primariile banii. Si Politia. Si hingherii. Vor pune oricum in Codul Rutier si atunci va fi clar.

icristian


QuoteAvocatul Poporului: decizia nu poate fi aplicată retroactiv

Si din cate am inteles s-a stabilit ca nu mai pot consiliile locale sa ia hotarari propri in aceasta privinta. Dar se poate lua o decizie la nivelul guvernului