News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Nici nu am zis ca e controlata de GPS.
Dar nu poti spune ca totul e manual, din talent.

Stiu ca sunt si in Romania asemenea masini. Mai nou marcajele se lipesc (vopsea cauciucata sau cum o cheama)

Insa in bucuresti am mai vazut marcaje facute cu pensula, de obicei dupa reparatii mici. Am vazut chiar si masina care avea o pensula care era coborata manual...totbidinea.
Oricum e dezastru in oras la marcaje. Multe sunt sterse dar mai rau e ca au aplicat alte marcaje fara sa le stearga pe cele vechi.
De ex pe Nicolae Caramfil, unde din 3+3 benzi au facut 3+2+2 benzi parcare. Acum sunt numai marcaje pe jos, din metru in metru.
Iar in restul orasului nu mai sunt deloc.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

igorashu

La cel din filmuleț e manual :) Uite alt talent. Pe mânerul din dreapta are controlul pentru pistolul de vopsit.
Aici e o mașinuță cu un palpator în față pe care operatorul îl folosește să urmărească premarcajele de care spunea și frunzaverde.

nirolf

În caz că vă întrebați unde se duc banii primăriei Mediaș:

QuoteLa patru luni de la finalizarea rechizitoriului de către procurorii DNA de la Alba Iulia în dosarul "Afacerea Goscom", judecătorii au respins toate contestațiile făcute de cei 23 de inculpați – aleși ai medieșenilor.

Prin urmare, peste două săptămâni, primar, viceprimar, consilierii locali, plus un cetățean de onoare vor face coadă, la propriu, la Tribunalul Sibiu unde va începe judecarea lor pentru fapte de corupție: au folosit banii orașului pentru a cumpăra acțiuni inutile la o societate la un pas de faliment. Iar banii tot în buzunarul unora dintre ei au ajuns. Turnul Sfatului vă prezintă o parte din ceea ce au descoperit procurorii în orașul cu cele mai proaste drumuri din județ.

Culmea, firma care i-a adus pe aleșii Mediașului în situația de a fi trimiși în judecată pentru infracțiuni de corupție este chiar cea care se ocupă de dezastruoasele străzi ale orașului: SC Gospodăria Comunală SA. În 2013, firma era deținută în proporție de 80% de către Consiliul Local Mediaș, restul acțiunilor (19,22%) fiind în proprietatea asociației angajaților, denumită Asociația Goscom.

Detalii.

adiarc

Sa-si dea demisia si sa lașe pe alții.Nu avem timp de pierdut pana ii ridica procurorii
,daca nu mai au curaj sa semneze nici măcar pt o peticieala
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dcr965

Ce sa nu faci la volan cand circuli cu masina in strainatate, pentru ca amenzile iti vin acasa

Quote
Soferii care incalca regulile de circulatie atunci cand conduc pe drumurile publice din alte state membre ale Uniunii Europene sunt sanctionati de autoritati, iar amenzile sunt trimise direct la domiciliul acestora, potrivit unor noi dispozitii comunitare intrate recent in vigoare.

Concret, atunci cand circula in afara tarii, soferii pot fi amendati pentru opt contraventii, dupa cum urmeaza:

- excesul de viteza (depasirea limitelor de viteza conform legislatiei statului prin care se circula);
- nefolosirea centurii de siguranta (inclusiv nerespectarea obligatiei de a utiliza dispozitive de siguranta pentru copii);
- nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului;
- conducerea sub influenta alcoolului;
- conducerea sub influenta drogurilor;
- nefolosirea castii de protectie (in cazul motociclistilor);
- folosirea unei benzi interzise (de exemplu, o banda de urgenta sau una - destinata transportului public de persoane);
- folosirea ilegala a unui telefon mobil sau a altor dispozitive de comunicare in timpul conducerii (exceptand situatiile in care sunt utilizate dispozitivele "hands free"/"maini libere").

dr4qul4

Sa inteleg ca la noi poti face toate aceste lucruri?  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Am si eu o intrebare oarecum  off topic. Cum se numeste acea macara verde care la baza ei are doua roti foarte mari dispuse de o parte si de alta a corpului macaralei. Are o destinat6ie aparte? Pentru ca am vazut-o destul de rar pe santierele de la noi.

adiarc

#3592
iata unul dintre secretele eficientei la CNADNR

http://www.zf.ro/eveniment/cnadnr-un-mamut-cu-6-000-de-angajati-care-nu-poate-astupa-singur-nici-gropile-14042172

,,Acum sunt 6.000 de oameni, dar mulţi sunt în plus şi nu pot fi folosiţi în condiţii optime....si asta o spune chiar min Ioan Rus , insa degeaba o spune daca totul ramane la stadiul de bune intentii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

doryan93

O societate privata a achiziţionat separatori de sens de tip New Jersey, modelul standard pentru separatorii de pe drumul national, pe care apucat să-i monteze, pe 23 martie, pe DN 1, de-a lungul localităţii Băneşti, pe o distanţă de 1,5 kilometri.Investiţia făcută de firma din Ploieşti este de aproximativ 170.000 de euro.
Sursa






TibiV

Quote from: Harry on March 24, 2015, 04:56:08 PM
macara verde care la baza ei are doua roti foarte mari dispuse de o parte si de alta a corpului macaralei.

Harry, nu crezi ca o poza ar fi mai buna? Poate gasesti una in postarile de pe forum...
Ca din descriere se potriveste (aproape...) si un utilaj Kelly, vopsit in verde, si cu niste roti mari...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Pana la urma Am fost pe santier (voi reveni mai tarziu cu poze) si am intrebat muncitorii si am aflat ca e vorba despre un utilaj pentru pereti mulati.

TibiV

Adica un utilaj Kelly !...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dcr965

Quote from: dr4qul4 on March 24, 2015, 09:40:47 AM
Sa inteleg ca la noi poti face toate aceste lucruri?  :lol:

Sigur ca poti face toate aceste lucruri si la noi :)

Diferenta, incepand cu anul acesta, este ca, de exemplu, poti trece cu viteza mare prin fata a  1,2,3..n camere  radar in strainatate si, intr-un interval de cateva luni, iti vin "felicitarile" acasa, in Romania.

Ionut

Am inteles ca se iese in strada pentru a se protesta din cauza mentinerii imunitatii lui Sova?

horatiu.cosma

Da, la Cluj am vazut ceva miscare, nu stiu ce a fost in rest.