News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#6225
http://www.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/46.559/24.631/0

Pe randarea OSM standard (openstreetmap.org) nu apare decat ce e in constructie, nu si ce e in stadiul "proposed". Daca e in constructie, o marchez... Exista o estimare a predarii?

Daca mai sunt si alte proiecte care se afla deja in derulare si apar ca "proposed" pe harta de mai sus (sau nu apar deloc), as aprecia informatia.


Sent from my iPhone using Tapatalk

TibiV

Centura Tg.Jiu sigur este în lucru (au fost postate poze zilele trecute) şi nu o găsesc pe OSM...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Are cineva o harta cu centura Tg-Jiu?


Sent from my iPhone using Tapatalk

NGC

VO Targu Mures Est

Quote from: cristi5 on April 13, 2016, 10:59:53 AM
Pe randarea OSM standard (openstreetmap.org) nu apare decat ce e in constructie, nu si ce e in stadiul "proposed". Daca e in constructie, o marchez... Exista o estimare a predarii?

Este in constructie. Santierul a fost inaugurat in 16.10.2014. Lucrarile au fost suspendate si deocamdata nu se lucreaza, dar sunt prevazute 24 de luni pentru proiectare si executie.
Probabil ca nu va fi gata mai devreme de inceput 2018.

NGC

Quote from: cristi5 on April 13, 2016, 11:46:36 AM
Are cineva o harta cu centura Tg-Jiu?

Ti-am trimis PM.

cristi5

#6230
https://www.openstreetmap.org/changeset/38519968

In cateva ore va apare centura pe OSM (probabl vizibila deja la nivele de zoom detaliate). Pe harta proiectelor de infrastructura maine, cu 2018 ca estimare.

Apropo, in loc de serverul standup, ar trebui sa trimit link-ul oficial :)

http://www.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html#map=7/46/25/0

Merci pt VO Tg-Jiu!

NGC

Apare deja la zoom mare, dar vezi ca portiunea de la Sud-Vest de DN13 (portiunea scurta care da in Calea Sighisoarei) nu face parte din proiectul actual.


cristi5

#6233
Quote from: TibiV on April 13, 2016, 11:45:09 AM
Centura Tg.Jiu sigur este în lucru (au fost postate poze zilele trecute) şi nu o găsesc pe OSM...

http://www.peundemerg.ro/proiecteinfrastructura.html#map=12/45.057/23.254/0

E aceeasi situatie cu centura Tg-Mures, e in baza de date OSM (motiv pt care apare pe randarea de mai sus) dar nu e randata pe openstreetmap.org pt ca e marcata "proposed", nu "construction".

O s-o marchez construction si cu ocazia asta pot sa adaug si o data estimativa a deschiderii. 2018?

trifuhoria

Mai nou filmam autostrazile cu Hercules C4?
Azi un astfel de avion zbura la foarte joasa altitudine(10-20m), deaspura A1,langa Sebes, pe directia Sibiu.  :o

neobluenet

Mai inainte a decolat un Hercules de pe CLJ, saptamana trecuta am vazut altul. Fata de avioanele civile, astuia ii ia mai mult pana ajunge la inaltimea dorita. Oare are legatura cu faptul ca pista de la Campia Turzii este in reparatie? Stiu ca MiG-urile sunt la Bacau si fac acolo exercitii, dar restul miscarilor de tehnica militara care include Clujul nu cred ca se poate face pe alta cale (feroviar sau rutier).

Gendan

Hangar, Depou si Cherhana pentru fiecare topic?  :lol:
Da, stiu ca e mai usor de urmarit in parcare, dar ar fi smecher.

Also, Mig-urile au exercitiu sau sunt la mentenanta, ceva?

Allex

Fac exercitii. In continuu. Ne-au spart la timpane, abia ne dezobisnuisem :) Se aude din nou sunetul copilariei mele.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

bogdymol

Quote from: neobluenet on April 14, 2016, 01:40:40 PMFata de avioanele civile, astuia ii ia mai mult pana ajunge la inaltimea dorita.

Cu toate ca nu sunt expert in aviatie, cred ca pot sa te contrazic aici. De obicei avioanele de linie fac toate manevrele mai lin... urca incet, coboara incet... Nu sunt ele facute pentru manevre bruste (cu toate ca pot sa fie si bruscate putin), dar conteaza in primul rand confortul pasagerilor (manevre bruste in aer inseamna multi G, ceea ce nu-i convine la babuta de 70 de ani de pe locul 12C).

In schimb avioanele militare, inclusiv cele de transport, sunt facute sa faca manevre acrobatice, sa aterizeze sau decoleze pe piste f scurte etc. De exemplu avionul din poza de mai jos, la show-ul aviatic de la Kecskemet (Ungaria), a venit, a aterizat pe pista, a franat (foarte scurt totul... 3-400 m cred), a oprit, si dupa aia a decolat in aceeasi directie folosind doar o bucata f scurta de pista:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Eurocopter

Rata de urcare/coborare la avioanele militare de transport este mai mica decat la avioanele civile de pasageri. Un C-130 sau C-17 incarcat va urca mult mai lin decat un A320/B737 in serviciu regulat. Ce a vazut neobluenet este normal, un Hercules incarcat iti da impresia dupa decolare ca abia urca.