News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecu26

si la suprafata ce faci? Ceva treceri de pietoni care ziua sunt pe galben si noaptea se semaforizeaza?

In Romana e misto situatia ca sunt multe stradute si strazi mari care se intersecteaza nu neaparat intr-o singura intersectie...ci peste tot in jur-imprejur.

Maximal asa ceva as face, practic din orice punct sa poti ajunge in orice punct fara sa mai iesi afara si sa fi nevoit sa traversezi. Nu e ceva continuu, in mod evident, dar niste coridoare generoase care se deserveasca intersectiile si trecerile de pieton cuprinse intre linia rosie, si totul legat la metrou si la ASE.



PS: are cineva vreo schita cu pasajul de la Romana? E proiect castigat de astaldi de vreo 10 ani.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

vancouver

De remarcat, la toate pozele cu pasaje, atat cele vai mama lor, dar macar fara gunoaie, de la Constanta, cat si la Iasi: sunt goale. In cazul celui de la Constanta de langa gara, va spun sigur ca e gol permanent. Nu stiu altele.

Oameni buni, un pasaj nu se face numai de dragul de a se face. Doar atunci cand am un bulevard gen Magheru sau Stefan cel Mare din Bucuresti, pe care amplasez separatoare de beton intre sensurile de trafic sau fac pasaje rutiere si atunci FIZIC pietonii nu au cum sa treaca. Si mai sunt si multi pietoni. ATUNCI fac pasaj, cum este de ex. la Piata Sf. Gheorge in Bucuresti. Si cum este sa zicem si cel de la Tomis Mall din Constanta in perioada estivala. In rest, nu trebuie sa pastram toate gunoaiele de pasaje, doar pentru ca un arhitect a avut o viziune, care ulterior s-a dovedit proasta.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Harry

#6167
Viziune e mult spus. Pur si simplu hei rup din ala fara cap doar ca sa dovedeasca partidului ce muncitori sunt. Pasajul de la Gara a fost facut in doar 5 ZILE.  Normal ca a fost facut prost fara canalizare, sistem de iluminat mai mult improvizat etc. Seara si dimineata e mai circulat cand vin/ies muncitorii din port. Ideal ar fi vorba ta desfiintat pasajul si facute treceri de pietoni cu semafor in intersectia mare. La Abator rolul lui era sa subtraverseze linia de tramvai. Nu cred ca l-a folosit cineva vreodata. E facut chiar fara nici o logica tinand cont ca e vorba doar de o strada cu 2 benzi.

@Alecu26 - nu in toate orasele. In Constanta e o singura intersectie in care se intalnesc 3 strazi. in rest doar intersectii + sau T.

alecu26

Evident ca nu peste tot. Piata Romana e un caz special, mai ales cu existenta metroului si a ASE-ului.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

north

#6169
Dragi Timișoreni,

Astăzi până la ora 17, pe str. Alba Iulia nr. 2 (colțul clădirii Operei dinspre McDonalds - "Atelierul de urbanism") se desfășoară un atelier / dezbatere publică de tip walk-in (adică practic veniți când doriți și discutați 1-on-1 cu reprezentanții elaboratorului și ai primăriei despre opiniile și sugestiile dvs.) privind Planul de Mobilitate Urbană Durabilă Timișoara.
Planul este disponibil la http://www.primariatm.ro/uploads/files/Plan_mobilitate/Timisoara%20SUMP%20var%20IV.pdf
tl;dr: Iată un rezumat aici - https://www.dropbox.com/s/frbixjmuc1w2tz2/%2100.%20Timisoara%20SUMP%20-%20rezumat.pdf?dl=0
Atmosfera este informală și relaxantă, deci puteți veni și în tricou și pantaloni scurți dacă doriți - care probabil este îmbrăcămintea optimă pentru temperatura de afară  :)
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

vancouver

Harry, pasajul de lângă gara din Constanta SIGUR nu s-a făcut in 5 zile. poate doar in hârtiile PCR-ului. Am copilărit in Constanta si am fost de mai multe ori pe santier. S-a lucrat vreo 3 luni, pe timp de vara, numai la mozaicurile de acolo si la unele accese secundare. Mai mult nu știu, poate betonul radierului S-a făcut in 5 zile ...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Harry

^^Ms de info. E o "legenda urbana" care tot circula prin oras. Sunt multe persoane in special 60+ care mai au putin si isi taie o mana cand iti povestesc cum s-a facut pasajul in 5 zile. :))

clau

Ionut... Am smuls F5-ul si l-am aruncat pe geam... Glumesc... Macar sa ne spui ziua cand apar aceste News :o

Ionut


clau


dragos76

Oare ce o fi? îl inchid pe Moș Ilici? :)

trifuhoria

Un hint ..ceva?
Un A? :o

alecu26

pai DX nu poate fi.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

yetiman

Ce n-am avut de mult? Filmari aeriene...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

hyp88

Cel mai probabil filmare aeriana pe Lugoj - Deva