[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

qionescu1

Media9 cand nu se inspira din "surse deschise" opineaza vizazi de o propunere. Si din pacate o face prost.

https://media9.ro/soferii-cer-lucruri-trasnite-drum-prin-parcare/


Ideea nu e rea deloc, decat sa inconjori o asa mare distanta poti scurta prin "parcare" spre str. Navodari apoi pe Dorobantilor. In primul rand nu mai ocolesti si aglomerezi inutil Bd 21 Dec. iar in al doilea rand nu mai stai bara la bara pe str. Pitesti pt a putea intra pe Dorobantilor. Str. Pitesti e sens unic si una foarte aglomerata captand si traficul dinspre str. Paris (care nu prea are multe alte optiuni). O aveam si eu in gand in caz de urgenta :D

Se induce ideea ca nu poti traversa parcarea ceea ce mi se pare fals. Se poate face linistit mai ales ca sunt se pot pune suplimentar bumpere pt limitarea vitezei acolo. Iar parcarea de care vorbeste domnul Lespuc e provizorie. E folosita pt a da o utilitate terenului pe care primaria intentioneaza sa ridice in viitor filarmonica si ce se va mai face acolo ceea ce va duce la necesitatea unei noi strazi care sa uneasca Bd 21 Dec de str. Navodari (linie verde). La modul ideal si str. Navodari, actualmente infundata, ar trebui sa comunice si cu str. Petofi Sandor (linie rosie) doar ca ar presupune exproprierea unui imobil.

Indiferent ce va construi primaria, mi se pare ca este cat se poate de evident ca o conexiune Bd 21 dec cu str. Navodari este obligatorie in viitor si ca este posibila inca de acum fara niciun efort.




Powered by API/PUM imgur uploader