Deszăpezirea și mentenanța drumurilor iarna

Started by AlinC, December 11, 2018, 06:18:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

......e nesemnificativ......
     Nu de dragul contradicției, dar, pentru orice este un început....
     Ceea ce ar duce la o gândire de perspectivă "rea" (pentru "decident") care ar trebui să ia în calcul unele din cele mai pesimiste prognoze (vorba aia, odată la 20 de ani, minim) și să nu fie luat, așa cum a devenit "viral" în ultimii ani, prin.....surprindere; adică n-a mai nins așa de când era bunica fată.....
    Dar ce să mai spun... Și la "marile case" se întâmplă din astea și noi ne raportăm la modul "ideal" de intervenție "văzut" la ei... Eu am pățit-o și "dincolo"......................

Trakker

Pe tronsonul de autostrada dintre Timisoara si Lugoj, cam 30% din paletele antiorbire au fost doborate de drumarii care au deszapezit, prin impingerea amestecului de zapada si antiderapant cu lama, la viteza mare, intre sensurile de deplasare si nu catre exteriorul drumului.

JohannDB

"""....intre sensurile de deplasare si nu catre exteriorul drumului."""
              Am văzut și eu acest "modus operandi"... Plugul de la mijloc (sau numai el dacă e singur și nu în baterie) dă zăpada pe zona mediană.
              Problema pe care nu și-o pune nimeni în urma unui astfel de procedeu, este apa ce rezultă la topire și care îngheață iar, la temperaturi scăzute, când se scurge către lateralele din dreapta, deoarece nu toată zăpada împinsă "pe mijloc" ajunge în cavitatea colectoare dintre sensuri; și uite așa banda doi ajunge patinoar....
              Ar mai fi ceva cu deszăpezirea drumurilor, în perimetrele unor localități.... Am văzut "opera" unor utilaje: apucă oamenii să-și curețe trotuarele, cu zăpada stivuită corect, fără a reocupa cu această zăpadă din carosabil (din contră, omul a curățat și din drum în dreptul casei lui); dar iată că apare "plugul" în plină viteză și în zona deja curată dă tare și cu forță până-n bordură (unii chiar dau cu lama-n bordură) încât tot ce-au adunat este aruncat cu toată forța pe trotuarul gata curățat (devenit din nou impracticabil), până pe pereții și porțile caselor caselor.......  Închipuiți-vă  ce plăcut este pentru oameni să se trezească cu munca irosită și mai ales dacă adunătura de zăpadă este acel amestec de zăpadă înmuiată cu sare și combinată cu nisip, toată "saramura" și-o găsește omul pe tencuiala și poarta casei....

Harry

Intre timp in Constanta a sosit jucaria asta pt intervenit pe strazile inguste si in parcari.






kitsune

Nu văd eu bine sau chiar are cauciucuri de vară struțo-cămila asta?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

pasadia


Harry

#21
Nu e struto-camila, in USA si Canada se folosesc la greu pluguri pe pick up trucks ca sa curete strazile din zonele rezidentiale si parcari.


dr4qul4

in sectorul 3 au de cativa ani asa ceva. Sunt foarte bune intre blocuri
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mircea

@pasadia: acum 30 de ani, în februarie 2012, asemănător cu ianuarie 2006.


pasadia

Precizeaza te rog si unde e facuta poza (imi permit sa observ ca, chiar si in interiorul aceluiasi judet, pot exista diferente mari intre, sa spunem, Brad si Lapugiu de Jos). Si totodata ar fi interesant daca ai preciza si numarul de zile cu strat de zapada - caci zapada aia, pe langa ca pica rar, se topeste si foarte repede ulterior (2-3 zile maxim, deci nu are cum sa ramana pe banda de urgenta o perioada lunga de timp).

mircea

La V de Timișoara până la graniță era la fel ( am mers până la Mako și și acolo era la fel), o locație anume poți să o alegi cu ochii închiși cu degetul pe hartă. La E N sau S era la fel, tot județul era paralizat de zăpezile astea nu doar o anumită zonă, inclusiv Timișoara, care după 3 zile încă mai avea zăpadă pe arterele principale (pe asfalt). Poza ce urmează e din a doua zi de (la) ninsoare ( pe Take Ionescu), iar cea anterioară din a treia.
Cât despre zilele cu zăpadă, nu am un număr exact dar cam 2 săptămâni a durat topirea celei neatinse, cum ar fi pe și lângă butoaie sau prin grădină. Aia degajată și făcută movile, ceva mai mult.



adi

hai ca nu suntem in epoca de piatra, de ceva ani sunt prin Bucuresti astfel de utilaje. este absolut normal sa poti sa pui retro-fit o pompa hidraulica pe cureaua de accesorii si sa conectezi un implement la ea

kitsune

#27
O fi ceva normal să cuplezi orice la cureaua de accesorii sau ce cuplă de putere o avea mașina aia, dacă faci offroading sau cureți ranch-ul pe persoană fizică. In mod normal, pentru activitatea asta desfășurată în mod profesionist, cumperi un utilaj specializat. Pe principiul că există și în alte orașe, de ce nu i-am pune și o benă pentru tomberoane mașinii de redneck, că doar stickerele sunt ale firmei de salubritate din Constanța (cea a cărui patron a încercat să dea șpagă americanilor ca să le care gunoiul). Platforme pe lateral are ca să stea agățați lucrătorii tuciurii.
Nu văd girofare galbene, dar văd oglinzi cromate. Struțo-cămilă. Mașină de dus copiii la școală în America, cu o lamă în față. Mă mir că nu are spinnere la roți.
Aștept cu nerăbdare să o văd curățând zăpada pe aleea mea îngustă din fața blocului. Dar cred că este doar PR, o să curețe zăpada în câteva zone, locuite de privilegiați gen consilieri, primar, etc. De când locuiesc în Constanța eu n-am văzut mașini să dea zăpadă decât la câteva zile după ce s-a oprit ninsoarea. Iar de când ne-a "părăsit" fostul primar, zăpada se topește singură, nederanjată de nimeni.

Later edit: pot sparge nuci cu telefonul mobil, dar prefer un ciocan, cam asta este ideea.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dr4qul4

ce va mai place sa criticati.
Adevarul este ca o struto-camila din asta (de fapt mai multe L200 sau hylux) isi face treaba intre blocuri in sectorul 3.  Daca nu se inventau, dadeam la lopata ore bune ca sa scot masina de pe aleea din spatele centralei, unde am locul de parcare. Dar am noroc: trece o asemenea camioneta dupa fiecare ninsoare si scap doar cu cateva lopeti. O masina mai mare, nu ar fi avut loc.
Si au si in spate un mecanism de imprastiat nisip.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

kitsune

Vezi tu, Polaris e o firmă privată, ce face cu banii ei nu mă privește. Decât atunci când face contract cu Primăria pentru deszăpezire (pentru gunoi are). Atunci e pe banii mei. Dar, Constanța nu e Murmansk, nici prin Alaska nu e. Aici ninge o săptămână pe an, poate. Problema nu e zăpadă ci gheața. Pentru (cumulat) 2 săptămâni anual.
Ei, a bloca banii într-un pick-up truck cu lamă și sărăriță mi se pare ineficient comparativ cu a investi într-un utilaj specializat multifuncțional care poate fi folosit tot timpul anului. Că în sectorul 3 mai multe chestii dinastea fac treabă e ok, dar în Constanța? Polaris?? Să fim serioși. Ajung acasă într-o săptămână, două și îți pun ceva poze să vezi ce pot ei cu adevărat.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence