Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 36 Guests are viewing this topic.


Ionut

Incredibil cat au avansat în nici două luni. De fapt asta e normalitatea... dar noi ne-am obișnuit cu de-al de Aktor și Pizzarotti...

paulmare

alexduma - excelent
pacat ca nu vedem asa ceva mai des

vancouver

+1 alexduma pt filmari si efort
Estimez Astaldi mai - iunie 2020, incl. nod Chetani.

La Straco ar trebui negociata o reziliere de comun acord, mai putin nodul chetani (sa zicem primii 3 km). De partea reziliata sa se ocupe altul mai capabil, iar ei sa ramana cu nodul si vreo 3 km de autostrada, ceva gen Geiger.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

adiarc

apropo de Geiger...pe lotul lor din A3,pe banda 1 ,str de uzura are pe alocuri denivelari marunte...se vede ceva uzura mai de calitate cand intri pe lotul Strabag..
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pentium10

eu fix invers am intampinat denivelari, din moment ce urci pe autostrada dinspre Mures, si dupa parcarea de scurta durata am simtit ca trepideaza volanul pe lotul Strabag, si apoi re apare cand trec de viaductul de la Valea Izvoarelor, si cand intri pe lotul Geiger dispare, poti merge cu 140 fara probleme
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

marius_tm

#21231
Astaldi, a avansat în nici 2 luni extraordinar cu terasamentele și rigolele, pe o parte a calei estimez că s-a ajuns undeva la 85-90% și pe cealaltă cale undeva la aproape 80%. Deci în concluzie hai să vedem cum stă treaba/cu presupusul peste vreo 2 luni, o filmare a tot lotului undeva la sfârșit de septembrie început de octombrie poate ne-ar edifica dacă să mai vorbim/scriem că se va deschide anul ăsta sau la începutul/mijlocul anului viitor !

jalnic pe lotul Straco la concurență cu Aktor și Pizzarotti..

cristi5

@vancouver nu prea vad cum poate functiona parcarea-gigant din Campina care sa fie aleasa oportunist de cei care se satura de ambuteiaj si trec pe CF

Din multe motive.
- dragostea erotica pt masina si trenul ca tabu
- daca vrei cu trenul faci bagaje pt tren si pleci cu trenul direct din Bucuresti, ce rost mai are sa porti grija masinii?
- cazarea din statiune e in genere departe de gara. Sa iei un taxi pe un DN aflat in ambuteiaj, iata un sport pe care nu l-am practicat
- transbordarile cu bagaje, catel si purcel sunt printre cele mai neplacute parti ale calatoriei

Nu prea inteleg nici ideea cu DN1+1 din Sinaia, adica daca tot faci o investitie, un traseu nou denivelat, lasi macar o banda de urgenta sau de depasire (deci 2+1 cel putin). Dar dat fiind ca o atractie majora (Brasov) e dincolo de munti (ceea ce nu e cazul pe Holdea-Margina de ex), nu prea vad rostul infundarii in Sinaia

Cristian 74

Când văd podurile armate și pregătite de suprabetonare, mă apuc cu mâinile de cap (offf, suprabetonare, câteva luni bune spre 1 an), dar apoi îmi amintesc că nu suntem pe ST1 (pizzarottii vieții...) și mă liniștesc. Da, asta e normalitatea - mulțumim, Astaldi, că ne arăți cum e și mulțumim, Alexandru Duma, că ești acolo să o documentezi pe peliculă (card). Progres consistent în nici 2 luni, speranțe de deschidere spre primăvara viitoare, zic eu (nu vreau să fiu exagerat de optimist, doar realist).

alexandruduma

#21234

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma


alexandruduma

E in aer de vreo ora, se mai pun contragreutăți la monstru.

Ionut

Ai idee cat de lungă este bucata aia de tablier? Si poate afli și greutatea. :)

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures