Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 11 Guests are viewing this topic.

mike_us

Se știe ce companii sunt interesate sa depună oferte pe Buzău - Ploiești. Sau se poate afla doar după ce se termina termenul de depunere?

alecu26

Intr-o vreme cererile si raspunsurile la cererile de clarificare era publice. Nu neaparat si firmele care puneau aceste intrebari.

Poate doar dorel cu lopata si NGC ne-ar putea ajuta cu asemenea informatii.

Banuiala mea e ca vor fi foarte foarte putin firme care totusi vor depune oferte valide. Porbabil una Romnaeasca si inca una, doua turcesti.

PS: Si 99% va mai fi o extensie de termen dupa 24 August, sau cat e termenul acum.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cristi5

Nu mai sunt clarificarile pe SEAP/SICAP?

mike_us

@alecu26 Mulțumesc de răspuns. Sa speram ca extensia nu va fi foarte mare.

voicul

^Pai si Strabag, PORR, Astaldi - unde sunt? Cred ca si Erbasu vreo o bucata de A.

alecu26

#6695
Se pare ca totusi nu vor fi extensii. Eu nu am cintezoi asa eficienti ca ai lui NGC, si cate odata sunt derutati.
Nu stiu nici de ce nu mai sunt publicate clarificarile pe site la CNAIR.  Nici nu am verificat sa fiu sincer. Cred ca e ceva problema legislativa. In ultima revizie a legii achizitiilor publice se precizeaza ca se poate raspunde la clarificari si doar o singura data, la toate clarificarile la gramada.
Denumirea firmei care cere clarificari nu cred ca e OK sa se publice.
Probabil lipsa unor firme renumite de la licitatie tine de nebunia cu preturile din piata din ultima vreme.
Posibil ca Erbasu sa participe, dar am auzit si de Bogart ca vrea sa intre pe piata de infrastructura.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

razvan96

In SICAP apar clarificarile. Deocamdata nu si pe site-ul CNAIR.

cristi5

#6697
Quote from: cristi5 on August 16, 2021, 04:06:22 PM
Nu mai sunt clarificarile pe SEAP/SICAP?
@florin74 mi-a spus ceva nou:

Noul SEAP este indexat pe Google!

Asa ca inainte sa intrebam pe forum, e mult mai simplu sa dam un google

"Licitatie Ploiesti-Buzau"

https://www.google.se/search?q=licitatie+ploiesti+buzau

e-licitatie.ro (adica SEAP)  e (la mine) al doilea rezultat.

http://www.e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100121197

Clarificarile se pot accesa din dreapta sus, sau scroll down.

Sagitarius

"Antreprenorul este responsabil pentru elaborarea detaliilor de executie"

Asta e raspunsul la mare parte din intrebari . Parca constructorul trebuia sa se ocupe doar de executie avand deja PT-ul. Cumva acest PT e cam incomplet?

alecu26

PT ul nu cuprinde detalii de executie. Asa a fost din totdeauna.
Problema cea mai mare in general apare la utilitati, unde detinatorii de utilitati au tot felul de pretentii, si chiar cu un aviz de principiu, se pot suci cu 180 de grade cand se vine cu detaliile de executie.
In general e chiar de preferat sa fie un PT mai subtire (cu conditia existentei unui autor al PT ului si al Beneficiarului, si al Inginerului cat mai flexibil), astfel incat sa fie libertate cat mai mare pentru Constructor in adaptarea proriectului la situatia concreta din teren.

Altfel, se va ajunge la cateva sute de revendicari, pentru efectiv fiecare surub si surubel care nu se gaseste pe piata asa cum l-a prevazut proiectantul in documente. Pentru acest gen de probleme in fapt s-a renuntat in anii 2005-2008 aprox la proiectele FIDIC ROSU si s-a trecut la FIDIC GALBEN.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

hvm

pai atunci ar insemna ca DDE contine si partea cu cate suruburi, de ce tip, ce tip de plasa are gardul, pe cand in PT spune doar ca trebuie sa fie un gard cu inaltimea de 2m, cu stalpi din 2 in 2 metri, cu plasa de din sarba galvanizata sau cu plasa impletita?

what is the requirement for this?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

florin74

#6701
O sa avem inca o amanare la Ploiesti Buzau.
Consitrans a cam fuserit-o, sper sa ii stranga de c...e CNAIR la urmatoarele loturi, sa rezolve din faza de realizare PT probleme sesizate acum in licitatia la Ploiesti Buzau.

paullie

Pai: Aciliu, Nod A13 la Boita, cocoasa de la Focsani, ... Exista ceva unde Consitrans nu a "fusarit" nimic?

RazesIesean

Acum cu toate aceste amanari, oare dorinta lui Catalin de a termina A7 pana la Pascani (Motca) pana in 2024 nu mai e posibila nu?
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

hvm

^
Nu e vorba de faptul ca el dorește sa termine pana în 2024, e vorba ca trebe semnat pana în 2022. Șansele devin din ce în ce mai mici și Luminița începe sa se îndepărteze.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici