Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

alinuttt

#18885
Unde au asfaltat au ieșit testele pentru terasamente și balast? Să nu ne trezim că se lasă terasamentul sau că se sfărâmă balastul și să se apuce de spart, că e vai și amar apoi.
Referitor la nota de plată..  Cred că tot la Aktor vine, altfel Marcu ar fi trebuit să repare buba.

voicul

Marcu a avut niste camioane dupa Sâncrai, poate ii vedem si aici.
Pacat ca se pierde timp aiurea, dar ce sa ceri de la aktor in Romania (ca in alte parti a construit mai cu talent)?

alin2pas

Probabil Aktor a primit de la Marcu exact ceea ce a plătit.

TibiV

Quote from: alinuttt on June 06, 2020, 10:40:40 PM
Referitor la nota de plată..  Cred că tot la Aktor vine, altfel Marcu ar fi trebuit să repare buba.

Probabil asta este momentul in care Marcu zice "Slava Domnului ca nu ne-a acceptat CNAIR ca subcontractanti directi!..."  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Bulwyn

Apropo de subcontractanti oficiali, cum sta treaba cu Retter? Se negociaza ceva sau totul e in continuare in aer. Ca mobilizarea e redus la minimul necesar si sistarea e la un pas in conditiile actuale. Si singura sansa a aktorilor e ca Retter sa faca toate structurile.

ciprebbe

A primit ceva bani dar nu suficienti ca sa reia in forta lucrarile.
Desi e nevoie de 1000 de muncitori ca sa respecte graficul de lucrari, Aktor a reusit sa faca zilele trecute prezenta cu 53 muncitori. Terminam in 202X
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BALEA STEFAN MARIUS

In legatura cu zona OARDA...nu se putea lua in calcul o alta abordare...??

gdo

^^^^ La Oarda a fost initial proiectat un viaduct continuu, dar acesta a fost optimizat de Italieni (s-a mai discutat daca nu gresesc  acest subiect)

^^^iar legat de temerea de mai sus, ca nu cumva Marcu sa nu fi executat terasamentul bine pe lotul 1 peste acre avem acum  asfalt si ca ar  exista riscul sa se scoara asfaltul... acest lucru este imposibil, nu se poate trece la anumite etape din structura drumului  fara a avea tesete de portanta ok la terasament. Spre exemplu nu se va pune stabilizat daca nu a iesit portanta la terasament, deasemenea daca nu e ok stabilizatu nu se va pune asfalt.... deci exclus sa vedem astfel de scenariu.

BALEA STEFAN MARIUS

exact la asta ma gandeam si eu....viaduct continuu....multumesc,,,


Duta C

M-ai facut sa zambesc  la citirea titlului.Multumim AlinC :D

pest1969

Cei de la relocari au fost activi, dar de la Aktor era cineva?

Stefan01

@ AlinC
+ 1  :cheers:

Ii astept cu nerabdare sa relocheze linia de 110 kV si la Alba Iulia Nord.  :yes:

ddfab

iar eu  astept cu nerabdare sa-i vad cum "tabarasc" pe zona ramasa libera in acele ziduri de sprijin de la CF Teius si pilele ramase de ridicat langa calea ferata... :)
apoi mai vorbim de mobilizare...

minisoferul

Quote from: alin2pas on June 07, 2020, 12:35:07 PM
Probabil Aktor a primit de la Marcu exact ceea ce a plătit.

Am mai scris acum 2 saptamani despre "profesionalismul Marcu Co" dar posturile au disparut. Firma a mai dat multe tepe, dar da bine in anumite articole pe facebook.