[GR] Centura Mihailesti

Started by voicul, March 25, 2018, 07:12:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

#75
Pai sa vedem:
CNAIR a reziliat contractul pentru centura oraşului Mihăileşti. - 4 aprilie 2019

Deci suntem/am trecut in etapa urmatoare a procesului - amanarea.   >:(

Totusi eu inca sper (si vad si sanse) ca anul asta sa fie gata.

TibiV

Si cand te gandesti ca alti colegi m-au acuzat pe mine de optimism exagerat...
:lol:

@voicul,
daca rup (in public) meniul restaurantului asta nu inseamna ca pot sa ma ridic de la masa si sa plec fara sa platesc...
Sau (daca m-am ales cu o toxi-infectie) ca nu mai am dreptul sa chem ANSVSA/ANPC in control...
Am impresia ca CNxxR nu vrea nici sa plateasca, nici sa cheme autoritati care sa constate ca aveau deja o "alcoolemie" peste limita penalului atunci cand s-au asezat la masa...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

CataOT

#77
Avem si o pozitie oficiala preluata de ziare.com:

"In acest moment, se apropie de finalizare procedura de reziliere, care dureaza, per total, cam o luna. Dupa, se va face expertiza santierului. Aceasta etapa va dura si ea o luna sau doua, dar este absolut necesara pentru ca in cadrul ei se stabileste cu precizie cat din lucrare s-a executat si ce mai e de facut.
Apoi, se fac listele cu necesarul de muncitori, utilaje si cantitati de materiale de constructii. Odata depasita si aceasta etapa, se intocmeste graficul de lucrari. Atunci vom sti exact cat va dura finalizarea soselei", a declarat pentru Ziare.com purtatorul de cuvant al CNAIR, Alin Serbanescu

http://www.ziare.com/economie/infrastructura/dupa-7-ani-si-mult-spectacol-pe-santier-doar-o-treime-din-centura-mihailesti-e-gata-cand-s-ar-putea-relua-lucrarile-1560631

PS: Poate ii reaminteste cineva domnului ministru pe o cale mai putin formala (mesaj/pagina de socializare) ca a dat ordin sa se intre in teren si acum ni se spune asa frumos pe ocolite ca mai dureaza cam 4 luni dupa estimarea mea.

carutasul

De parcă le-ar trebui mai mult de două zile să facă "liste de materiale, oameni etc" pentru lucrarea asta  :)

tom_sawyer

Spaniolii de la Copisa cer despăgubiri pentru "rezilierea abuzivă" a contractului la Centura Mihăileşti - surse

După ce ministrul Transporturilor Răzvan Cuc a rupt în direct contractul cu spaniolii de la Copisa pentru Centura Mihăileşti, aceştia au chemat statul român în arbitraj la Camera de Comerţ. Mai mult, ei au obţinut suspendarea procedurii şi au cerut şi despăgubiri pentru "rezilierea abuzivă a contractului", au spus pentru ECONOMICA.NET surse apropiate situaţiei.

Despăgubirile pretinse de spanioli pot ajunge până la 10% din valoarea contractului, mai spun sursele noastre. Rămâne de văzut dacă, în urma acestui arbitraj, România va rămâne şi fără centură la Mihăileşti şi cu banii luaţi.

economica.net

Dominik

You're in Steelers Country

CataOT

#81
Am primit raspuns la o petitie de data aceasta adresata MT pe acest subiect, dar a fost transmisa tot CNAIR.


tom_sawyer

Citez din Stadiul proiectelor in derulare conform CNAIR:

QuoteProbleme:     
1) La data prezentei Antreprenorul intampina mari dificultati in executia lucrarilor de relocare utilitati la sensul giratoriu km. 0+000. Motivul este refuzul mostenitorilor de drept ai proprietarului Fasui Dumitru de a parasi proprietatea. Mostenitorii sustin ca vor elibera proprietatea in momentul cand vor incasa drepturile banesti cuvenite prin Decizia nr.493/04.05.2017.

In data de 03.05.2018, a fost emisa HOTĂRÂREA nr. 299 din 3 mai 2018 pentru modificarea anexei nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 172/2012 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică "Varianta de ocolire Mihăileşti".
La data prezentei actualizarea HG-ul a fost returnata avand in vedere ca acesta nu a ajuns la promulgare in Guvern, pana la finele anului 2018. Documentatia va fi repusa pe circuitul de avizare dupa aprobarea bugetului pentru anul 2019

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative care vor fi incluse pe agenda ședinței Guvernului României din 20 iunie 2019

9. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind rectificarea anexei nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 172/2012 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică "Varianta de ocolire Mihăileşti"

gov.ro

minisoferul

A aparut pe undeva aceasta licitatie pentru expertiza tehnica ? Pe Sicap nu gasesc nimic.

NGC

Din ce zic vrabiutele, contractul pentru expertiza e in desfasurare de vreo 2 saptamani cu ceva firma din Bucuresti.

minisoferul

Multumim de vesti, am vazut pe internet cateva modele de astfel de contracte si durata ar fi undeva la 30 de zile pentru expertiza.

minisoferul

Mai avem vreo veste despre contractul de expertiza ? Imi aduc aminte in fiecare duminica stand in coloana la intrarea in Mihailesti.....

TS30

Vom trai si vom vedea....

Quote
Stimate domnule,

Avand in vedere solicitare dvs., inregistrata cu numarul ../...../20.08.2019, va comunicam urmatoarele:

"Varianta de Ocolire Mihailesti''
La data prezentei, CNAIR S.A. a incheiat un contract de expertiza tehnica in vederea evaluarii din punct de vedere tehnic a lucrarilor executate si a restului ramas de executat.
Data estimata de incepere a lucrarilor ramase de executat este sfarsitul anului 2019.


Cu stima,
CNAIR S.A.

Earthchild

#88
De ce ar "lucra" vara, cand se poate sta lucra la iarna?

alecu26

Nici o sansa sa inceapa lucrari anul asta. Stai linistit. Expertiza inca nu e gata...dupa ai trebuie incorporate in documentatia de licitatie...dupa aia urcata pe SEAP, licitatie...castigatori...semnare contract....mobilizare....etc.

Plus ca foarte posibil sa fie un design&build...si sa avem si proiectare. Ideal ar fi sa se intample toate astea in perioada de toaman...iarna si in martie sa fie cineva prin santier. Blestemata si centura asta. 2 constructori scosi afara. Din categoria Tecuci si Suceava.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).