[B] Infrastructura verde si cea de mediu in Bucuresti

Started by TibiV, January 10, 2020, 02:03:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TVlad

Quote from: dr4qul4 on April 29, 2024, 03:08:44 PMAsfaltul in parc, sau pe orice cale pietonala, e o prostie.

De ce? Eu unul sint satul sa calc pe toate aiurelile montate de diversi primari cu idei crete. Imi trebuie o suprafata dreapta, curata si aderenta iar asfaltul e numai bun.

dr4qul4

incearca sa mergi vara pe asfalt. Eventual cu niste pantofi cu toc.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Telvanni

Quote from: dr4qul4 on April 29, 2024, 10:31:49 PMincearca sa mergi vara pe asfalt. Eventual cu niste pantofi cu toc.

Eu sunt de parere fix pe dos. Chiar m-am saturat de dalele puse aiurea pe anumite trotuare. In cel mai fericit caz arata bine maxim un an pentru ca fie se lasa, fie sunt interventii si remontarea lor se face de-a-n boulea.

Ai dreptate cu asfaltul care se inmoase insa este valabil doar in prima faza si doar daca nu s-a folosit o reteta buna. Dupa un an se cimenteaza si devine o suprafata numa' buna pentru mers.
Gandeste-te ce comod si sigur este asfaltul daca esti cu carucior ptr copii, bicicleta, trotineta, role...orice cu roti in general.


Am fost zilele trecute prin Parcul Tineretului, arata genial noile alei asfaltate de Nicusor, plus scarile facute cu cap, e chiar bine.

dr4qul4

bicicleta si trotineta nu are ce cauta pe trotuar, De asta apreciez dalele. Tin departe lime-urile conduse de copii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sorinus

La ce nivel de mentenanta e la noi, asfaltul si betonul sunt sfinte. Cand om mai evoloua, putem incerca solutii gen pavele. Deocamdata cam peste tot, sunt puse la misto.

Cel mai trist exemplu sunt cele ce erau la Piata Unirii pana anul trecut. Nu era mai bine asfalt acolo, decat 6 ani prin sparturi?