[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vm75

#4005
Buna dimineata. Se circula bine pe pasajul Mogosoaia. Pe sensul Otopeni- A1, coada s-a mutat (previzibil) la giratoriul de la Dragomiresti, dar se misca destul de repede.
Pe sensul A1-Otopeni azi se circula bine pana la Mogosoaia, a scazut presiunea de la Sos. Chitilei, probabil multi intra acum pe la Mogosoaia.

Viarom a avansat bine cu asfaltul, au inceput dinspre Mogosoaia si au deja uzura pe cateva sute de metri, in zona SRI. Au aparut si marcajele pe portiunea Mogosoaia-SRI. Daca se misca bine in noptile urmatoare, saptamana viitoare am putea avea o surpriza placuta. Se lucreaza si la aparatele de rost de pe hobanat, mai au de turnat ceva beton pe un sens

La Drumul Garii Otopeni se monteaza in continuare bordurile; pare o treaba laborioasa si nu pot sa fac predictii in privinta finalizarii. In orice caz, si ieri si azi era plin de muncitori in zona

voicul

#4006
Azi la 9.55 - 30 Septembrie



Nu situ de ce nu da varianta prin N din prima, care dureaza si mai putin, cu lucrari inca la Otopeni - ora 18.02



Deci deja dureaza mai putin prin N



Azi la 9.45 1 Octombrie:



7 minute castig prin deschiderea pasajului



15 minute castig daca mergi asa ... ca dupa mai multe sticle de bere  :lol:



Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

Quote from: cristi5 on September 30, 2021, 05:28:44 PM
Pe waze e deschis pasajul dar unele servere arata inca date vechi, cu pasajul inchis. Depinde ce server nimeresti. Se vor sincroniza datele intre servere in urmatoarele zile si va apare deschis.

Pun aici si timelapse-ul waze. Coada DN1A->DN1 ajunge pe pasaj.

http://pum.project-online.se/maps/data/timelapses/videos/mogo_waze/2021_39.mp4

Daca credeti ca are ceva valoare pot sa-l fac la rezolutie mai mare sa se vada mai mult din zona... Din pacate pe waze nu pot controla nivelul de zoom, ca pe google.


Dominik

Inaugurare Pasajul Mogoșoaia 30.09.2021


You're in Steelers Country

cassyo

 Azi am avut un drum  la Crevedia.Am ales -evident-  sa il fac direct prin Mogosoaia -Buftea, pe DN1A.
Fiind weekend, traficul este animat si dupa pranz.. Am traversat zona pasajului Mogosoaia in aproximativ 3 minute  (vezi pozele).


































Powered by API/PUM imgur uploader
Calatorului ii sade bine cu drumul

cassyo

La intoarcere spre Bucuresti, dupa cca o ora, subtraversarea a durat sensibil mai putin- cca 2 minute, circulatia fiind practic fluenta.
Sanse sa cedezi trecerea, la giratie,  sub pasaj - cca 50% ( eu am cedat-o, dar doar la o masina).


























Powered by API/PUM imgur uploader
Calatorului ii sade bine cu drumul

dr4qul4

asta e bine. Inainte faceai 15-30 min sambata sa treci de pasaj venind dinspre 2 cocosi. Cateodata chiar si mai mult.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdan4ice

Aseara nu mai era deviata circulatia pe cate o banda intre pod Otopeni - Mogosoaia. Cred ca mai dureaza putin cel putin pe acest setor pana se fac marcajele si se pune parapetul median.

cassyo

Quote from: dr4qul4 on October 03, 2021, 12:38:26 AM
asta e bine. Inainte faceai 15-30 min sambata sa treci de pasaj venind dinspre 2 cocosi. Cateodata chiar si mai mult.
Cred ca e si functie de ora: din ultimele doua poze pe retur- sensul spre Bucuresti- se poate observa ca si dinspre Doi Cocosi-  traficul se fluentizase binisor si mica coada, de dinainte cu doar o ora si ceva, disparuse.
Calatorului ii sade bine cu drumul

hefaistos

Pasajul Mogosoaia are un efect semnificativ pe directia perpendiculara pe DNCB. In loc sa stau 10 minute la dus si 10 la intors, am trecut in 20-30 de secunde. In lungul DNCB nu am incercat.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

laucirobert

Salutare tuturor!
A mai trecut careva pe DN2-A2? S-a mai batut vreun cui pe acolo sau ne apropiem de un (nou) esec de proportii? Pe stadiul proiectelor vad cei de la TS au niste mici progrese la Centura Timisoara Sud respectiv DX12 Craiova-Bals, pe site-ul CNAIR au ajuns la fabulosul procent de 11.05% (pe DN2-A2). Sa fie o companie atat de subdimensionata si incapabila sa duca toate cele 3 santiere in acelasi timp?
Intr-un post recent al D-lui Irinel Ionel Scriostenau, zicea ceva de genul ca giratoriul suspendat de la Cernica ar fi gata ultimul dintre cele in lucru undeva prin decembrie 2022. Ok, sa zicem ca asa ar fi. Dar mai sunt de latit 2 poduri (deci de construit practic 2 poduri noi), de amenajat 3 intersectii (DN2, DN3 si A2) si asfaltat 11km la 2 benzi. Pentru astea tot decembrie 2022 sau mai dureaza cativa ani?  >:( Of, am obosit cu bucata asta de centura ... unde esti tu Tepes Doamne?  :lol:

DarkFranck

#4016
Am dat o tură pe pasajul Mogoșoaia (sâmbătă, 2 octombrie 2021, pe la ora 15.00) și între pasaj și DN1 (duminică, 3 octombrie 2021, pe la ora 13.00). Poze mai jos. Constatări: în weekend se circulă foarte fluent, și în rondul de sub pasaj, și pe pasaj, o adevărată plăcere de condus față de cum era înainte. Pa breteaua dreapta de încadrare pe DNCB, înainte de giratoriu, dinspre București spre DN1, este cedează trecerea, prioritate au cei care ies din giratoriu (prima poză).

Pe DNCB între pasaj Mogoșoaia și DN1 nu mai sunt îngustări, se circulă pe două benzi pe sens peste tot, e foarte fluent (cel puțin în weekend).



































Powered by API/PUM imgur uploader

Mai pe seară o să trec și pe la giratoriul nou în construcție de la gara Otopeni, o să încerc să fac poze și acolo.
Fluctuat Nec Mergitur

dr4qul4

Si azi a fost totul verde la DN1A. Si la DN7.  pe toate directiile.  De cand a inceput pasajul, ajunsesem sa ocolesc zona (de pe Sisesti mergeam pe langa parcarea de la Straulesti sa ajung la Chitila...unde stateam mai putin).
Incredibil ce poate face 1 pasaj. Intre A1 si A2 (si invers) cel mai rapid este pe nord, pe sud (aici insa sunt sanse sa te blochezi la unul din cele 3 santiere..) si abia apoi prin oras (si e duminica!!!).







Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Duta C

Multumim de vesti @DarkFranck!

horyatm

#4019
Quote from: DarkFranck on October 03, 2021, 02:48:04 PM




Powered by API/PUM imgur uploader


M-am mirat că apare Timișoara ca direcție într-un nod din București, însă Timișoara Pitești Arad??? Pe bune?

LE: M-am prins, e vorba de DN6 Timișoara, A1 Pitești și DN7 Arad... ce indicator de 2 lei... n-are niciun sens. Toate aceste localități se află pe aceeași rută...A1, adică pe autostradă. Eu credeam că e o problemă cu ordinea, dar de fapt e o problemă cu logica.