Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Eu stiu ca sunt 2 noduri acolo:
1. cum vezi pe harta acum - nod-ul de la A3.
2. cel care va fi in continuare A11/drumul de legatura. Va fi construit de altcineva.

Dan_s

#106
Stiu ca nodul a ramas la fel, dar am citit ca s-a modificat totusi ceva:
Quote
Modificările documentației tehnice inițiale cuprind:

• Menținerea nodului rutier Biharia pe același amplasament (km 60) și cu aceeași configurație, fără modificări;

• Modificarea amplasamentului nodului rutier al drumului de legătura a centurii Oradea la A3, de la km 63 la km 62, astfel încât între cele 2 noduri să fie respectată distanța de min. 2 km, conform normativului de autostrăzi PD162;

• Mutarea amplasamentului Spațiului de Servicii S3 de la km 61 în zona km 64, în apropierea graniței cu Ungaria. Acest amplasament prezintă avantaj față de amplasamentul inițial, prin faptul că Spațiul de Servicii poate fi utilizat atât de către participanții la trafic de pe A3 cât și de către cei de pe drumul de legătură de la centura Oradea la A3, la intrarea/ieșirea din țară.
Sursa

Iar pe harta, A3 apare cu gri "statut necunoscut" si drumul de legatura "proiecte propuse(vise)" dar care are proiect facut de Oradea si predat CNAIR pentru constructie pe fonduri europene.

RobertH

#107
Quote from: Dan_s on January 04, 2019, 04:53:12 PM
Iar pe harta, A3 apare cu gri "statut necunoscut"

Culoarea gri e defapt de la faptul ca e in constructie DAR are 0% progres.
Si eu am crezut o vreme ca linia aia e defapt "statut necunoscut" dar e doar din cauza ca sunt culori similare.

RobertH

Am modificat pe OSM cam toate loturile aflate in executie conform https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.5745 . Acum nu stiu cine trebuie sa modifice si pe harta API , dar sper ca ajuta pentru ca am vazut ca si modificarile facute pe LD4 au fost preluate .

RobertH

#109
Am mai modificat la centurile:
- Satu-Mare(progres si data de deschidere mai realista decat fanteziile cnadnr) ;
- Targu Jiu(reziliat);
- Mihailesti(progres);

RobertH

Modificari centuri:
- Suceava ;
- Mihailesti;
- Bacau;
- Satu-Mare;
- Tecuci;

RobertH

Am mai modificat la centura Satu-Mare dar nu apare corect pe harta API ... lipsesc podurile , parcarile , iesirile , etc noi adaugate .

De asemenea la centura Tecuci era o mica greseala(aici din vina mea) si aparea ca e fara AC.

Allex

RobertH multumim mult pentru efort. Este foarte binevenit si apreciat. M-am speriat cand am vazut prima oara ca ai modificat Bacaul, dar ai umblat la status, nu si la traseu. Ceea ce e foarte ok. Daca vrei sa te implici in viitor si la trasee trebuie totusi sa ai grija sa folosesti doar harti/planse oficiale, cat mai recente de preferinta sau imagini recente din satelit. Daca ai nelamuriri nu ezita sa intrebi.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

cristi5

#113
Quote from: RobertH on January 08, 2019, 04:46:10 PM
Am modificat pe OSM cam toate loturile aflate in executie conform https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.5745 . Acum nu stiu cine trebuie sa modifice si pe harta API , dar sper ca ajuta pentru ca am vazut ca si modificarile facute pe LD4 au fost preluate .

Multumim ca ai actualizat datele pe OSM!

Harta API se actualizeaza singura in fiecare noapte.

Nu stiu daca anii de deschidere afisati acum pe harta sunt cele din tabelul API (la inceptul topicurilor "autostrazi discutii si proiecte", "DX discutii" si "centuri"), poate ai verificat?

In legatura cu cele 2 gri-uri similare (0% progres si stadiu necunoscut), daca aveti sugestii dati-mi codul HTML al culorilor sugerate si schimb usor harta.

pentium10



As folos griul de jos pentru stadiu necunoscut și griul de sus pentru zero progres din dreapta
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RobertH

AlexAllex  Deocamdata la traseu doar la centura SM m-am bagat (fiind din judet,sper ca ma vor ierta conjudetenii  :) )

cristi5 Anii de deschidere de la autostrada stiu ca sunt 100% corecti. La centuri sunt date vechi chiar si de la API (de ex: la SM e trecut 2019 dar ma indoiesc destul de puternic, iar la Mihailesti e trecut 2018 ) .
In legatura cu status necunoscut sincer sa fiu nu ii vad sensul. La toate bucatile de drumuri adaugate care nu se stie ce e cu ele, vad ca sunt marcate ca proiecte propuse. Nu vad unde e folosit status necunoscut sau in ce caz ce nu-l trateaza proiecte propuse, el si-ar gasii rostul.


Am totusi o problema cu afisarea centurii SM. Era gresit pus tot tronsonul ca relatie a drumului express "Baia Mare - Satu Mare - Petea" . L-am scos tronsonul din aceea relatie ... sa fie din cauza asta proasta preluare pe harta API ? 

cristi5

#116
Randarea API nu tine seama de relatii. Am facut cateva relatii pt editarea mai usoara a hartii, dar daca cineva care nu stie de harta API pune pe OSM un segment de drum in constructie (sau propus), acel segment va aparea pe harta API.

Imi poti indica (cu id sau link) un segment din centura SM care nu e ok, si de ce? Merci!

RobertH

Poi din toate modificarile de ieri pe centura SM, nu apare nimic. Inca chiar a disparut o portiune din segment , acolo unde am pus pod peste Somes.

cristi5

#118
^ am gasti acest changeset
https://www.openstreetmap.org/changeset/66202588#map=13/47.7694/22.8846

Podul e asta (id 662134597). Daca vrei sa afli id-ul unui segment pe openstreetmap.org apesi in dreapta sus pe "Layers" (icoana cu romburi suprapuse), si alegi "Map Data", apoi click pe segment.
https://www.openstreetmap.org/way/662134597/history

Tag-urile versiunii de ieri ( #2) sunt

construction bridge
highway construction


Ar trebui sa fie:

highway construction
construction trunk
bridge  yes
layer 1


Modulul care selecteaza segmentele afisate pe harta API e aici
https://github.com/cristianbogdan/road-coloring/blob/master/motorways.sql

Conditia este

(lg.highway in('motorway', 'motorway_link') or lg.highway not in ('construction','proposed') and lg.opening_date is not null or lg.construction in ('railway', 'motorway', 'motorway_link', 'trunk', 'trunk_link', 'primary', 'secondary', 'tertiary'))
     or lg.proposed in ('railway', 'motorway', 'motorway_link', 'trunk', 'trunk_link', 'primary', 'secondary', 'tertiary')
     or lg.railway in('proposed', 'construction')


deci asa se explica de ce construction=bridge nu apare pe harta API. Intre timp vad ca ai corectat.

layer=1 va ajuta ca podul sa fie desenat pe randarea openstreetmap.org si alte randari "complete" deasupra raului, a digului de langa Somes, etc... Dar pentru harta API nu conteaza (ar conta daca podul ar fi peste un alt segment de pe harta API, vezi clauza "order by").

cristi5

#119
Si la Soimus lipseste un segment pe care se circula deja. Si acel segment si btetelele au ceva tag gresit, ar trebui sa fie albastre. Si traseul bretelelor ar trebui ajustat dupa imagini din satelit.

As propune si sa punem LD4 estimat la 99% mai putin dealul (70%?).




Powered by API/PUM imgur uploader