Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

Sorin62

#18840
^^
Probabil ,,tăntălăii de la Aktor" știau că există bani și că trebuie să lucreze ca să fie plătiți.
Alocările bugetare nu se fac ,,din burtă" ci se fac în funcție de graficul de lucrări avizat de inginer.
Relocările, demolările și autorizările se fac doar după ce proiectul are toate avizele necesare. Obținerea avizelor a fost în sarcina Aktor, nu a statului român.
Poate ați uitat că este vorba de un contract de ,,proiectare și execuție".
În ceea ce privește cantonul CFR, autorizația de demolare a fost dată de PS2 în patru zile lucrătoare după ce documentația a fost depusă în conformitate cu legea.
Quote"În data de 23.10.2017, CNAIR depune la Centrul de Relații cu Publicul, Ghișeul nr. 9, documentația pentru emiterea Autorizației de Desființare ,,canton CFR" înregistrată cu nr. 98.904;
- în data de 26.10.2017, urmare analizării documentelor depuse, s-au solicitat, conform legislației în vigoare, completări, prin adresă oficială, și anume:
- realizarea memoriilor și planșelor aferente DTAD în conformitate cu Legea nr. 50 / 1991 și Ordinului nr. 839 / 2009, respectiv semnarea și ștampilarea de către un arhitect cu drept de semnătură;
- depunerea dovezii înregistrării proiectului la OAR;
- taxa de TIMBRU DE ARHITECTURĂ în valoare de 100,50 lei.

Urmare solicitării Primăriei Sectorului 2, CNAIR depune documentația completată în data de 02.11.2017 (joi) cu nr. de înregistrare 103.278.

În data de 03.11.2017 (vineri) Direcția Urbanism, Cadastru și Gestionare Teritoriu, analizează documentația înregistrată cu nr. 103.278, redactează Autorizația de Desființare semnată de arhitectul șef al sectorului 2.

În data de 07.11.2017 s-a eliberat Autorizația de Desființare cu nr. 571 / 28 "G".

Dorim să facem precizarea că Primăria Sectorului 2 a analizat, întocmit, semnat și eliberat autorizația mai sus-menționată în mai puțin de patru zile lucrătoare din momentul în care documentația depusă a fost completă și nicidecum ,,de câțiva ani" așa cum a apărut în articolul dumneavoastră".

Da, documentația a fost depusă de CNAIR, dar proiectul a fost făcut de Via Design srl.
Idem și pentru relocarea LEA. Unde cică ENEL-ul (companie privată) a pus strâmbe...

Și ca să revenim la stadiul lucrărilor, în seara aceasta la ora 17:30 se asfaltau bretelele de la nodul Popasului, se lucra sus pe pod (cam în zona rosturilor de dilatație) - era un compactor pe pneuri acolo.
La pasajul peste CF se montau panourile antifonice.
Sensul giratoriu de la Gherghiței este asfaltat complet, la ora 16 se luau măsuri pentru trasarea marcajelor.

voicul

Macar Popasului - DNCB sa fie deschis.

Da stiu politia ... se blocheaza traficul (si la noi la Bucuresti toate bulevardele e goale si semafoarele pe verde ALwayS!), bla, bla, DAR probabil pana pe 20 dec termina si restul de 3 km pana in B.
Nici nu ajunge pe maps tronsonul si il deschid pe tot.

adiarc

^deci Aktor este constructor model....la fel ca beneficiarul model-cnair... :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Earthchild

#18843
Nu deschid nimic de ziua națională, oricat ar trage, e prea din scurt. Și acum a început ploaia iar mâine se răcește numai bine de ninsoare.

dan_c

Astazi se anunta o vizita neoficiala a D-lui Sova si D-l Neaga pe loturile lui Strabag, Geiger si Astaldi .

Darea in circulatie si receptia sunt aproape,cred ca se va efectua saptamana viitoare miercuri / joi.

ciprebbe

Digi24 e in nod la Iernut si face transmisii live. Vedem ce declaratii baga la inaintare ministrul dupa vizita.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

Informatia din reportaja a fost deja publicata. Postez doar pentru ca sunt imagini noi (vorba vine) de pe santier.

Prima autostradă urbană nu va fi gata la timp din 2 motive: "lenea" și "vremea" - VIDEO

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/prima-autostrada-urbana-nu-va-fi-gata-la-timp-din-2-motive-lenea-si-vremea.html

pentium10

#18847
Nodul Iernut live la Digi24 in cateva minute:
http://www.digi24.ro/live/digi24

a fost live la 10:12 dar slabuti, doar 15 secunde, ca inca nu a ajuns ministrul demisionar
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

marinul

Este acum in direct,  spune ca se circula anul asta

voicul

Se ocupa cineva sa puna pe maps A3 din B si de la TGM? (ca pana apar ... sigur se deschid)

pentium10

Şova spune că în următoarele zile vor fi deschise traficului două loturi din autostrada Câmpia Turzii-Târgu Mureş:Iată că înainte de sfârşitul anului găsim ocazia să avem premise de bucurie că încă câţiva kilometri de autostradă se deschid traficului

"Am venit astăzi şi pe acest şantier, care este aproape gata şi aştept ca în următoarele zile traficul să fie deschis pe aceste segmente de autostradă. Ceea ce se întâmplă în aceste zile este încununarea unor eforturi pe care le-au făcut antreprenorii în această vară, perioadă în care, deşi s-au confruntat cu suficiente dificultăţi, iată că înainte de sfârşitul anului găsim ocazia să avem premise de bucurie că încă câţiva kilometri de autostradă se vor deschide traficului", a declarat, marţi, Lucian Şova, pe şantierul autostrăzii Câmpia Turzii - Ogra - Târgu Mureş (loturile 1 şi 2). 

Întrebat dacă se va circula de 1 Decembrie pe aceste loturi, el a spus: "Chiar dacă nu va fi de 1 Decembrie, eu ştiu că au început pregătirile pentru recepţie... de fapt, prerecepţia lucrărilor, este o chestiune de formalităţi care trebuie îndeplinită cu maximum de exigenţă din partea Companiei, astfel încât chiar dacă ne dorim să fie deschise aceste loturi cât mai repede cu putinţă, condiţiile de calitate şi de siguranţă a traficului să fie îndeplinite sută la sută. Aşa cum am spus, oricum în acest an se va circula pe aceste loturi de autostradă. Evidenţiez eforturile pe care le face Asaldi (Astaldi - n.r.) pentru a reuşi ca descărcarea de pe cele două loturi să fie făcută la timp astfel încât un lucru fără de care practic nu am putea da în folosinţă chiar dacă am recepţiona aceste două segmente, va fi şi acesta îndeplinit. Apreciez eforturile pe care le face Asaldi, în ciuda dificultăţilor la nivel global".

El a spus că va vizita unele şantiere care ar trebui să fie închise înainte de sfârşitul anului sau de "venirea iernii".

"Am venit să stau de vorbă cu constructorii, am vrut să văd şi eu care este situaţia, aşa cum ieri am fost pe segmentul de autostradă A3, astăzi pentru câteva ore sunt să văd care este situaţia şi pe aceste loturi care urmează a fi deschise traficului, pe 29 noiembrie voi fi şi pe loturi de pe Lugoj-Deva, după evenimentele pe care le vom sărbători împreună de Guvernul României la Alba Iulia voi merge să văd şi acele şantiere, pe care le-am vizitat şi la începutul mandatului meu, şantiere pe care sper că cei care lucrează acolo vor reuşi să le închidă înainte de sfârşitul acestui an sau măcar de venirea iernii, astfel încât să mai adauge la cei aproape 60 de kilometri de autostradă pe care vom circula cu siguranţă înainte de sfârşitul acestui an să mai adăuge şi încă 20-30 de kilometri care ar putea fi deschişi traficului înainte de venirea iernii", a afirmat Şova.

https://www.news.ro/social/sova-spune-urmatoarele-zile-vor-deschise-traficului-doua-loturi-autostrada-campia-turzii-targu-mures-iata-inainte-sfarsitul-anului-gasim-ocazia-avem-premise-bucurie-cativa-kilometri-autostrada-1922401227002018111118677792
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Dupa cum se stie, in 16.11.2018 CNAIR a incheiat oficial etapa de (re)evaluare financiara si a dat ca nou castigator asocierea condusa de ITINERA.

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat. Lectura de seara o gasiti timp de 7 zile aici.

rekul

La o prima lectura as paria ca STRABAG va avea castig de cauza. Ramane de vazut...

pentium10

parca asta este Fidic rosu, cu proiect si AC valabil pana in martie parca
daca se ajunge sa fie descalificat oferta Itinera, atunci nu mai ramane nici un castigator si se va anula

intre timp si normativele s-au schimbat? ca daca da atunci trebuie reproiectat si reautorizat proiectul?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures