[SB] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Sibiu

Started by Ionut, March 09, 2018, 07:15:03 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

age008

#30
Se muncește în ritm destul de alert, cred 😀
Așa arată acum, s-a ajuns la nivelul solului:

Edit: modificare dimensiuni poza

gruiarew

Mai pune te rog poze și sau filmări. Poti pune și zilnic, că nu se supără nimeni. Eu unul sunt foarte interesat de proiect chit că stau teoretic în partea cealaltă, practic îs la sat :)
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

age008

Aș pune mai des dacă aș găsi o metodă de postat de pe mobil, momentan nu mi-am dat seama cum se face altfel decât din browser, și nu e deloc optimizat pentru mobil.

gruiarew

Urcă-le pe imgur și link la poză. Sau mai bine o filmare scurtă și link la youtube. Aia e și mai simplu.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

age008

Cam așa arată azi mobilizarea de forțe pe șantierul parcării:


gruiarew

Am înțeles că până la sfârșitul anului e gata?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis


age008

Așa arăta ieri:


Se vede forma în unghi a podelei (apare și în desenul de mai sus), se văd câțiva stâlpi finalizați de la parter, restul în diverse stadii.

gruiarew

Străzile adiacente cum sunt? Au terminat lucrările pe Oștirii? Sau e tot noroi până în gât?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

adiarc

pietris......trotuarele si parcarile aproape gata...calea de rulare in mare pietruita....daca se opresc ploile cred ca intr-o luna e in mare gata
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

SB76UFO


Noul (si tot odata vechiul) stadion al Sibiului a ajuns la 20%. "Luna viitoare începem finisajele la interior"



Până la jumătatea lunii viitoare, șantierul de modernizare a stadionului municipal va ajunge la un stadiu care va permite și demararea lucrărilor la interior. Cu o valoare estimată la 24 de milioane de euro, modernizarea stadionului este cea mai mare investiție publică în derulare în municipiul Sibiu.

"Lucrările sunt în graficul pe care ni l-am propus, ne-am atins toate țintele pe care le aveam stabilite pe partea de structură", spune Andreea Karakaplan, managerul de proiect din partea Con-A, societatea sibiană de construcții angajată să realizeze modernizarea stadionului.

Avansul lucrărilor în urma cărora stadionul va putea primi 12.300 de spectatori este aproximat la 20%. "Apreciez că șantierul a avansat foarte bine, mai ales dacă avem în vedere că până acum am avut parte de foarte multe ploi. Vremea capricioasă ne-a împiedicat să avem un avans mai mare", arată tânăra care conduce cel mai mare șantier aflat în derulare în Sibiu, șantier deschis din luna septembrie a anului trecut.
Urmează și finisajele
Structura noii tribune oficiale, cea dinspre strada Octavian Goga, a fost finalizată. "Mai avem de lucru la structura metalică a acestei tribune, pe care o vom finaliza până la mijlocul lunii viitoare. La plăcile superioare vom realiza un sistem de hidroizolație, până prin 14-15 iunie, apoi vom începe finisajele la interior. Vom începe cu pereții de rigips-carton".

Structurile pentru peluza sud și peluza nord sunt aproape integral realizate, urmând a mai fi aduse în șantier pentru montaj. "Pentru aceste peluze nu am realizat doar fundații, ci și piloți de susținere pentru ambele. Acum începem montajul structurilor", arată reprezentanta Con-A.

Sursa
"Prostia este eternă și invincibilă"

age008

#42
La parcarea etajata s-a mai construit, au ajuns la etajul 1, au aparut pereti si cofraje pentru pereti:



Numai mie mi se pare jos parterul? Care e inaltimea standard pentru un nivel de parcare?

Later edit - poza din alt unghi. Au inceput si lucrarile la restul proiectului de amenajare a zonei:

age008

#43
Zilele trecute s-a turnat placa la etajul 2, se lucreaza la armaturi:

age008

Stalpii de la etajul 2 al parcarii, o parte turnati, altii cofrati.