News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovicor

@Harry, te aleg pe tine tocmai pentru ca scrii corect, spre a face o corectura ce poate fi utila multora ( in speranta ca nu te vei supara).
"Consiliul de ministrii". Inlocuim "ministrii" cu "consilieri". Observam ca, de fapt, corect ar fi "ministri", cu un singur "i". Similar, nu "ochi albastrii" ci "ochi albastri" <=>"ochi verzi". Stiu, scopul acestui forum este altul, si apreciez contributia fiecarui user, dar tocmai datorita acestei aprecieri fac acest demers.

cristi5

Poate face Ionut un topic de gramatica, dar as recomanda citari anonime acolo. Eu unul nu m-as abona la acel topic.

Unii oameni mai putin pregatiti s-ar putea sa se simta descurajati daca stiu ca li se va discuta gramatica, si sa nu mai contribuie. Si s-ar putea sa aiba de spus lucruri interesante. Noroc ca pozele n-au gramatica, desi si acolo aud comentarii despre canoanele artei fotografice.

Pe trenuletz este cel putin un contributor maghiar care e bullied in mod constant despre folosirea limbii romane. Cred ca numai pasiunea pentru CF il face sa mai scrie...

Obisnuiesc in astfel de cazuri sa fac trimitere la istoricul Lucian Boia, "Romania lui ca si". 82k vizualizari...

ovicor

Imi cer scuze, @cristi5. Am mentionat, tocmai de aceea "l-am ales" pe @Harry, pentru ca la el n-am observat alte greseli. Observatia era pentru corectarea altor useri, care au "scapari" mai multe, dar al caror aporturi le apreciez. Va fi ultima postare pe aceasta tema, respectul meu e prea mare pentru acest forum si userii acestuia!

JohannDB

În problema scrisului cred că ar fi util să citim și să recitim fiecare ceea ce redactăm, la "preview" și abia la acest moment (deși nu odată și mie mi-a mai scăpat căte ceva, dar rămâne soluția ultimă cu "modify") să dăm "post".
    Este adevărat că propria cenzurare a textului mai ia câteva secunde în plus, dar obținem acuratețea textului postat...
    Este adevărat și că tastatura mai face figuri și la viteză mare la scriere te trezești cu surprize, dar mai rămâne la final (cum am mai spus) "modify"...

TibiV

Iar cand scrii pe mobil iti face mari surprize functia "auto corect"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dragos76

De acord cu a nu face din asta o vânătoare de vrăjitoare. Dar nici nu cred că e o chestie pe care să o ignorăm cu totul, să ne facem că nu există. O observație spusă cu bun simț (cum a făcut și ovicor), nu ofensatoare, merită luată în considerare. Dacă nu acordăm un pic de respect modului cum vorbim și ne exprimăm, să nu ne mirăm că ajungem în o societate cum a ajuns a noastră.

danutzu_1069

... functia "auto corect" dar si "cârnăciorii" cu care tastezi..
😂😂😂
Auto corect am dezactivat , si am ramas doar cu "sugestii"

cristi5

Putem avea o regula, de a trimite PM si autorul poate corecta (dar numai in ziua respectiva, ca e limitata modificarea) sa ramana corect textul pentru eternitate, ca doar forumul e public si nu arata bine. Si autorul sa fie obligat (de aceeasi regula) sa n-o ia personal :)

Pentru cacofonii eu as descuraja chiar si PM.  Zice Lucian Boia de ce.

danutzu_1069

Am remarcat ca Tapatalk, se poate face modificare si dupa mai multe zile...

Ionut

Ti se pare. Esti sigur ca poti modifica in Tapatalk o postare proprie DUPA 24 de ore? 24 de ore, atentie. Acum e 16:45, poti modifica o postare de ieri de la ora 16:30. :)

danutzu_1069

#10915

Da, mi s-a parut...

Harry

cand vorbesti zilnic in noua limbi, e normal sa mai dai si pe langa (in ambele) :)))

AdrianB1

#10917
@danutzu_1069, intr-o discutie despre gramatica ai "remarcat ca Tapatalk"? Ironic :)
Quote from: cristi5 on September 14, 2018, 08:51:29 AM
Pe trenuletz este cel putin un contributor maghiar care e bullied in mod constant despre folosirea limbii romane.
Atunci ma declar si eu maghiar si evreu (exista), cine ma critica va fi xenofob si antisemit! Asa ca pot sa scriu orice si oricum, cu scuza ca nu e limba nativa.

La serviciu scriu doar in engleza, care nu e limba mea nativa. Daca scriu alandala o patesc mai rau decat contributorul maghiar (ce o fi si aia "contributor"). https://dexonline.ro/definitie/contributor

TibiV

Haide, nu mai exageraţi...
Că atunci eu chinez mic pitic, ching-ping-shim... :lol:

Harry, fără supărare...
Quote from: Harry on September 14, 2018, 08:47:01 PM
cand vorbesti zilnic in noua limbi, e normal sa mai dai si pe langa (in ambele) :)))

În ambele nouă limbi?!...
O:-)

(auto corect?... nouă în loc de două?...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Băieți hai sa închidem subiectul. Nu de alta, regula 13 vorbeste chiar despre asta.
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=71.msg2337#msg2337