News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovicor

  Departe de mine intentia de-a amplifica polemica, dar imi amintesc ca Nazare prezenta c-a convins UE sa admita A10 + A3 C.Turzii- Tg. Mures + A8 pe Core. Mircea Hava, primarul Albei Iulia era coleg de partid cu Nazare. Apoi doar s-a concretizat.
   Cat priveste podul peste Somesul Mic, nu cred ca se renuntase la el, doar ca nu era stringent in acel moment, era pacat ca tronsonul utilizabil sa nu fie inaugurat.
  Cat priveste clasa politica, ader la parerea lui Cipri. Nu m-au convins niciunii, n-as incerca sa va conving pe voi ca vreunul merita aprecierea noastra.

TibiV

#8836
Ionut, imi cer scuze "preventiv" pentru dimineata cand dai de postarea asta...

Hai sa o luam temeinic...

Quote from: vladb on June 28, 2017, 09:43:18 PM
@ciprebbe: Nu inteleg ce incerci sa contesti cand lucrurile sunt asa cum le zic eu (si tu stii asta).
1. Viaductul de la Gilau facea sau nu facea parte din lotul Campia Turzii -Gilau?
2. Acest lot a fost inaugurat in doua (2!) etape (Turda - Gilau si Turda - Campia Turzii. Primul tronson chiar in data nepopulista, fara nici o conotatie, etc 1 dec. 2009. Viaductul nici mcar nu a fost luat in considerare de Boc desi BECHTEL LUCRA chiar daca revendica ceva facturi neplatite de 90 mil. euro...
(...)

(....)
Asa ca, reiterez rugamintea mea. Sa nu fim orbiti de propriile afinitati politice si sa "laudam cand e de laudat", asta daca imi permiti sa te citez...

Mai fratilor, ati cam uitat ordinea premierilor (prim-ministrilor, ca sa zic asa...)
Inaintea lui Boc a fost altul, Razgandeanu. Pardon, Tariceanu.

Iar ala (doar) a inceput demolarea contractului cu Bechtel.
In 2005 !
Nu va spun la ce post TV l-am vazut, dar spunea cu gura lui (de PNL-ist cinstit) cum ca "PSD-ul ticalos al lui Nastase" a aranjat contractul Bechtel, si ca il va corecta el...

Hai sa nu batem campii "cu gratie"....

Contractul Bechtel a fost in intregime al lui Bombonel...
Drept pentru care toti cei care i-au urmat au "pus umarul" la demolarea lui (a contractului, of course....)
Cred ca Boc a fost chiar singurul "nevinovat" in jocul asta... A avut ghinionul sa prinda cel mai crunt mandat din ultimii 15 ani. A avut de rezolvat chestii mult mai grele decat Bechtel, a cam prins guvernarea unei tari care cadea intr-o recesiune ametitoare.... Cam teleghidat de la "Cotroceniul de atunci", dar s-a descurcat onorabil pentru datele problemei...

In cazul Bechtel Boc a facut exact ce trebuia: nimic !
Dar a venit sOVA si a reziliat un contract - este drept, foarte scump, dar aproape de final, cel putin de la Cp.Turzii spre nord - si l-a reziliat, dand si o despagubire babana....
Suma in sine (a despagubirii) este de fapt derizorie. Vreo 5-6 SF-uri inutile, conform Curtii dr Conturi... ;)

Dar anii pierduti in care s-ar fi putut circula pe A3 pana la Bors (poate si in Ungaria, ca nu ungurilor nu le place sa se faca de ras...) si costurile clar mult mai mari pe care le presupune "strategia actuala" pe A3 Gilau-Bors, cine o cuantifica?
Si cui ar trebui sa o imputam ?!...

P.S.
Nu sunt "partizanul" nici unui partid.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Se pot discuta faptele politicienilor. Acțiunile lor.

GDPR

Mama, ce i-as baga pe toti la subminarea economiei nationale. Toate structurile alea de pe A3 lasate sa se degradeze, de neiertat.

Cristi N

#8839
Din alt registru.

Pana anul trecut erau cozile imense la Permise si Inmatriculari, au implementat sistemul de programari online, au prelungit programul de lucru, au angajat oameni in plus si problema pare ca s-a rezolvat. Am depus ieri dosarul pentru a obtine categoria A, totul a durat mai putin de o ora cu preluat documente, poza si examenul teoretic.

Problema apare la examenul practic, programarile se fac dupa 3 luni, din punctul meu de vedere termenul este enorm. Am depus dosarul pe 28 iunie si prima programare disponibila a fost pe 27 septembrie. Am inteles ca problema este aceiasi si la cat. B, probabil sunt aceiasi examinatori pentru toate categoriile.

LE: le-am trimis si o petitie poate au de gand sa faca ceva imbunatatiri dar nu imi fac mari sperante  :zen:

nicolaem

stiti bine ca istoria A10 trebuie cautata putin mai in urma.

Mai exact la proiectul de DX cu SF reazilat in 2007 (minitru Orban) si anulat mai apoi in 2009 de min Berceanu. A ajuns sa fie licitat pur si simplu intamplator ( + presiunile parlementari si primari din AB) pentru a ridica absortia de fonduri UE pe final de mandat cand am aflat de la UE ca putem deconta N+3 pe bugetul 2007-2013.

A10 era singurul proiect cu SF facut care pute fi licitat pe fonduri UE la momentul respectiv.  Pt noi cei din zona a fost pur si simplu noroc chior ca a fost licitat de sova intrucat A12 sau altceva nu aveu SF. Va aduceti poate aminte ca abia dupa au fost lansate o gramada de SF-uri pt infrastructura mare, intre timp anulate de aceasi guvernare.


Presa vremii:

Transformarea din proiect în realitate a drumului expres Sebeş - Turda, cel care urmează să lege autostrăzile Aibiu - Arad şi Braşov - Borş, va fi amânată pe termen nelimitat, a anunţat ministrul Transporturilor Radu Berceanu. Aceasta va fi de altfel soarta tuturor drumurilor exprese din ţară promise de fostul ministru al Transporturilor Ludovic Orban


cristi5

#8841
vazut intamplator pe dl. Cuc la TV, dupa audierea ministrului

a zis ca se muta pe LD3 si LD4, sa fie terminate pana la sfarsitul anului :)

a mentionat LD2 sectiunea E "aia care ne costa o gramada de bani", de parca ar da din banii dumnealui sau macar ai contribuabilului roman. Daca e o problema de cash flow (in sensul ca statul trebuie sa avanseze banii inainte sa-i primeasca de la EU), pe langa costurile de la CFR/CIV e cam putin totusi. Oricum, a zis ca va fi scoasa din contract si re-licitata, intrebarea e cam cand asa...

a cerut sprijin de la autoritatile locale pt PUZ-uri si exproprieri, si se pregateste o "ordonanta" pt a accelera acest proces.

la intrebarile despre Pandele nu a raspuns :) un ziarist a intrebat la plecare daca spera ca dl Valcov va fi mai multumit data viitoare :)

marinul



Quote from: cristi5 on June 29, 2017, 11:12:52 AM
un ziarist a intrebat la plecare daca spera ca dl Valcov va fi mai multumit data viitoare :)

Merita o bere rece pt intrebarea asta



Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


nicolaem

penibil Cuc, desi poate nici nu e vina lui ca nu primeste bani. ( ii are doar pe hartie in buget dar senzatia e ca nu are voie sa il cheltuiasca pt ca vor fi necesari la rectificari in toamna). In conditiile in care comparativ cu 2016 sunt deblocate mai multe sectoare, s-au mai eliberat ici colo AC-uri, ei la jumate de an stau cu facturile neplatitite si pe ansamblu platile sunt mult sub cele de anul trecut.
Asa-i cand prioritatea guvernului e pragul la infractiuni si nu pragul la km dati in folosinta.

dumbravaandrei

Daca se muta ii doresc norocul Anei lu' Manole. Macar sa nu-l mai auzim vorbind ineptii din astea.... LD4 anul asta  :lolz:

__dir

Investirea de azi e o gluma proasta, numai "alesi".
Cuc mai mult nu poate:)))

adiarc

#8846
Mai vreți infrastructura?...nu sperați prea mult...din luna a 5-a s-a intrat pe deficit,iar datoria externa nu creste repede...ci in ritm galopant...urmează rectificări bugetare cu minus...ghici de unde...

Si ca sa fie complet avem cel mai redus nivel al investițiilor din ultimii zece ani,adica cheltuim mult mai putin pe investiții ,decat in perioada de criza..... >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Allex

Quote from: AlexAllex on June 22, 2017, 08:00:46 PM
Iar au dat cu mucii in fasole. Uitati-va la prima pagina cu Drumuri Nationale si Variante de Ocolire. Au pus prima pagina de la autostrazi. Poate din cauza asta se intarzie si la licitatii, daca se pregatesc documentatiile ca aici.

Link pentru acces rapid ->click aici (pentru cine nu il are salvat ca bookmark)

Am notificat problema marti printr-un mesaj pe pagina companiei de facebook si azi am vazut ca s-a rezolvat.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Horațiu 87

Răzvan Cuc: Mă mut pe șantier. Câți km de autostrada vor fi gata anul acesta

Ministrul propus pentru portofoliul Transporturilor, Răzvan Cuc, a declarat, joi, la ieşirea de la audierile din Parlament, că vara aceasta se va muta pe şantierele de autostrăzi pentru a supraveghea personal stadiul lucrărilor şi a dat asigurări că, până la finele anului, vor fi gata 90 de kilometri noi.
"90 de kilometri de autostradă vor fi gata anul acesta. 15 au fost daţi deja în circulaţie în luna martie, vorbesc de secţiunile A, B şi C din lotul II Lugoj-Deva, urmând să avem lotul III şi IV Lugoj-Deva, lotul III şi IV Sebeş-Turda şi intrarea în Bucureşti, cei trei kilometri", a declarat Cuc, care a deţinut şi până acum acest portofoliu în Guvernul Grindeanu.

Ministrul a adăugat că, per total, în acest an vor fi lansate proiecte de autostrăzi de 600 de kilometri.

"Până acum am lansat proiecte de 93 de kilometri, vorbim de proiectare şi execuţie de autostradă, şi 121 de kilometri de drumuri de mare viteză. Mă refer la Piteşti-Sibiu, centura de sud a Capitalei, drumul de mare viteză Piteşti-Craiova", a mai arătat Cuc.

El a subliniat că va merge personal în inspecţie pe şantiere, pentru a supraveghea stadiul lucrărilor.

"Chiar în această vară mă voi muta pe şantier, pentru că mi-am asumat nişte termene, nişte kilometri de autostradă. Unii constructori au luat în serios tot ce am transmis, alţii văd că încă merg cu o viteză redusă şi, dacă vor continua să meargă aşa, nu vor mai lucra, lucrurile sunt simple", a continuat ministrul.

Răzvan Cuc a primit aviz pozitiv pentru portofoliul de la Transporturi de la comisiile de specialitate din Parlament cu 32 de voturi pentru şi 12 împotrivă.

Candidaţii pentru funcţiile de miniştri, propuşi să facă parte din Guvernul condus de Mihai Tudose, sunt audiaţi în prima parte a zilei de joi, urmând ca la ora 15,00 plenul comun al Parlamentului să se reunească pentru a valida noul Cabinet.

https://www.dcnews.ro/razvan-cuc-ma-mut-pe-antier-ca-i-km-de-autostrada-vor-fi-gata-anul-acesta_548212.html

Dominik

Se muta pe dracu pe santier, praf in ochi, cred ca nici acum nu-i vina sa creada ca a ramas ministru !!!
You're in Steelers Country