Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 21 Guests are viewing this topic.

stangabriel

Scuze, poate nu am inteles. Nu se va mai face cu fonduri europene?

cutter

Nici eu nu am înțeles. Cred că nu se mai face cu POS-T deloc. Din ceva motive contabilicești legate de avans și progresul lucrărilor - antreprenorii ar fi fost cumva obligați să se angajeze la un progres fizic care nu mai era posibil anul acesta, deci evident au refuzat. Și atunci nu se mai face cu POS-T deloc. Și deci trebuie altă HG cu indicatorii tehnico-economici ca să poată fi plătit avansul... cred că se trece pe buget și eventual ulterior să o mute pe POIM sau așa ceva.

horatiu.cosma

A fost introdusa doar sa mai salveze din absorbtie. Pe buge, o sa vedem miscare in teren la anu si la multi ani.

TibiV

Comunicatul Guvernului:
Quote
Fonduri alocate pentru despăgubirea imobilelor expropriate pe Secțiunea 1 C a Autostrăzii Brașov-Târgu Mureș-Cluj-Oradea
09 Septembrie

Guvernul a aprobat, printr-o Hotărâre, declanșarea procedurilor de expropriere pentru Secțiunea 1 C din cadrul obiectivului de investiții Autostrada Brașov-Târgu Mureș-Cluj-Oradea și fondurile necesare pentru plata despăgubirilor pentru imobilele proprietate privată situate pe coridorul de expropriere al acestei lucrări de utilitate publică.

Prin actul normativ aprobat astăzi se asigură suma de 39,540 milioane de lei, destinată despăgubirilor celor 801 imobilele proprietate privată care urmează să fie supuse procedurii de expropriere, cu o suprafață totală de 2.133.401 metri pătrați. Suma necesară despăgubirilor a rezultat dintr-un raport de evaluare întocmit de către un expert autorizat de Asociația Națională a Evaluatorilor Autorizați din România și este asigurată de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor.

De asemenea, prin Hotărâre se aprobă coridorul de expropriere pentru Secțiunea 1C a Autostradăzii Brașov-Târgu-Mureș-Cluj-Oradea, subsecțiunea Ogra-Târgu Mureș pe teritoriul localităților Cristești, Gheorghe Doja, Ogra, Sânpaul, Ungheni și Târgu Mureș, din județul Mureș, precum și lista proprietarilor/deținătorilor ce rezultă din evidențele acestor unități administrativ-teritoriale.

Autostrada Brașov-Târgu Mureș-Cluj-Oradea, corelată cu Autostrada București-Brașov, va asigura legătura directă între România, centrul și vestul Europei.

Ultima fraza este de vis...  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ioan76

Cu noile evenimente nu mai e sigur nimic ... mai un pic și va fi prioritate A6 din nou pentru ca să se ajungă mai repede în Turcia ...  :lol:

alexbb

Stiti cumva, s-a deschis nodul de pe A3 de la Gherghita? Parca aveau termen vara 2015...
Trebuie sa fac un drum din Moara Vlasiei pana dupa Focsani si m-ar tenta sa mai incerc si alta varianta.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

nu iti recomand.
Am incercat varianta..... Poate doar daca stai in Baneasa-sisesti-Bucurestii noi.

Dar ai de ocolit tot Ploiestiul!!!  de 2 ori  :lol:  o data pe autostrada si o data pe un simulacru de centura
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexbb

Stau in Moara Vlasiei :). Se poate iesi pe autostrada ok pe sensul Buc-Ploiesti. Daca as putea iesi pe la Ghergita de pe A3 ar fi ok. Altfel sa ocolesc Ploiesti vineri seara... mai bine nu. Cam cu o luna in urma am trecut pe acolo si pareau foarte avansati cu lucrarea, se turna asfalt pe breteaua de iesit spre Ghergita.

TibiV

 :lol:  :lol: :lol:
Iarăși aceeași confuzie.
Eu vorbeam de ieșirea în strada Gherghitei din Bucureşti, tu întrebai de ieșirea spre localitatea Gherghita... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#7315
http://www.cnadnr.ro/docs/proceduri_derulare/Clarificare%20nr.%2011.pdf




Comparatie

"Revizuire/ Actualizare Studiu de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Pitesti"
1) licitatia initiala ([134436]) de revizuire initiata in 31.03.2012 a fost anulata in 01.11.2012
2) relicitarea ([151207]) a fost initiata abia in 31.05.2014
3) deschiderea ofertelor a fost amanata de 8 ori (11.08, 26.08, 09.09, 23.09, 07.10, 22.10, 05.11, 14.11) si s-a realizat abia in 14.11.2014, la circa 6 luni dupa lansarea licitatiei
4) contract atribuit in 16.06.2015, la circa 7 luni de la deschiderea ofertelor, dupa contestatii la CNSC si CAB
5) termen de realizare SF final de 5 luni pentru sectiunile 1 si 5 si 12 luni pentru sectiunile 2, 3, 4 si 6
6) cu respectarea "cerintelor UE" pentru realizare SF
7) SF realizat din fonduri comunitare

"Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Bucuresti-Brasov km 0+000 – 173+300 sector Comarnic – Predeal, km 115+300 – km 146+800 si sector Predeal – Cristian, km 146+800 – km 162 + 300 + reabilitare DN 73B"
1) licitatie initiata in 31.07.2015
2) deschidere oferte fara nici o amanare in 15.09.2015
3) termen de realizare SF final de 6 luni
4) fara respectarea "cerintelor UE" pentru realizare SF
5) SF realizat din fonduri bugetare
6) exista cel putin 4-5 alte SF anterioare pentru diverse rute (IPTANA 2002 si 2006 ce sta la baza actualei revizuiri si 2-3 de la VINCI care probabil nu pot fi puse la dispozitie)
7) nu conteaza daca "cele 3-4 luni aferente colectarii datelor din teren si elaborarii studiilor de mediu se pot suprapune integral cu perioada de iarna, in care nu se pot investiga habitatele, speciile de plante si mare parte din speciile de animale care nu sunt active sau prezente in zona", important este sa fie gata in 6 luni cu orice pret  :o

Sunt foar curios daca se sesizeaza vreun ONG de mediu si daca vor fi contestatii la CNSC si CAB si cat va dura atribuirea.

pasadia

Distractiv ar fi daca ar respinge Jaspers si SF-ul pe CoBra (SF-ul asta, pe care vor sa-l faca acum pe repede-inainte). Caci daca SF-ul il fac numai din bani de la buget, pentru constructie cred ca vor dori si bani de la UE si deci vor avea nevoie de aprobarea SF-ului. ;)

TibiV

@NGC20
Excelentă sinteză. Asta ar trebui pusă pe ecranele TV...

Este din ciclul "noaptea minţii"...
Eu când vreau să fac o autostradă o fac, şi când nu vreau să fac altă autostradă nu o fac...

Nici nu mai ai ce comenta. Te uiți la la date, la condiții, şi spui în barbă cuvinte neacceptate pe forum. Bazate pe frigidere şi multă carne... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter

Se poate pune și în cuvinte acceptabile și se va pune. Mersi NGC20.

get

Quote from: NGC20 on September 11, 2015, 12:06:26 AM
Sunt foar curios daca se sesizeaza vreun ONG de mediu.

Principalul ONG de mediu care trebuie să se sesizeze aici este DNA. Sunt convins că documentează deja lanțul trofic.