[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

TibiV

#4650
@pasa_andrei,
ai filmat duminica, nu-i asa?
Caci nu se vede picior de muncitor...

Sa punem si pasajul Berceni, filmat pe 28 august de Ionut Ivasca:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

La 00.50 Ionut despre Pasajul Cernica si situatia TS:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adix

#4652
Sa traiasca!
Las si eu aici o filmare de la Pasajul Berceni.
Bafta!

BEV

Pasajul Domnesti 03-Sep-2022


Desi a plouat si totul era destul de ud, pe santier avem activitate pe toate zonele, inel, rampe etc.
Se pare ca rampa spre si catre Domnesti mai are insa mult pana va fi finalizata.

O imagine 360 de la fata locului puteti vedea aici: https://www.facebook.com/A-birds-eye-view-111752644660986/photos/187362643766652

StefanCelMare

#4654
Îmi cer scuze că nu am urmărit acest thread, și e dificil de căutat pe mobil în el. Prin urmare am o întrebare, cer scuze dacă s-a mai discutat.
Întrebarea este în contextul în care loturile Alsim Alarko de pe A0 sud pot fi terminate la anul, și e de presupus că va dura ani până Aktor va închide A0 sud.
Căutând informații despre cum ruteaza acum Google traficul spre Pitești, am rămas uimit că nodul A1 - DNCB pare a fi incomplet denivelat. Deci nu se poate face stânga pe ceva bretea acolo, venind de pe DNCB dinspre sud spre A1, ci ai o cvasi bretea cu întoarcere 180 grade și cedează trecerea.
Există planuri să se facă ceva denivelat acolo?
Această rută ar fi putut fi o alternativă reală la centura nord dncb la anul..




Powered by API/PUM imgur uploader

alexandru_m

Nu este o cvasi-bretea, este un giratoriu alungit la V de A1 si o intersectie la nivel in partea de E. Dupa ce se va da drumul la Domnesti foarte probabil aceasta intersectie va fi un mare dop.

TibiV

#4656
Doua filmari de pe 1 septembrie de la Ionut Ivasca.

Pasajul Oltenitei - Popesti Leordeni / Stadiul lucrarilor 01.09.2022
(Au avansat frumos cu predalele...)

Pasajul Berceni /Stadiul lucrarilor 01.09.2022
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vm75

Multumim pentru filmari

Se misca bine la Popesti, inca sunt sanse pentru anul acesta de Craciun. In schimb, la Berceni nea Beni cam bate pasul pe loc. Cred ca se resimte dupa ratarile de pe A3. Probabil dupa Berceni se va intoarce in liga judeteana, unde stie el mai bine jocul

yetiman

Imi pare rau, dar trebuie sa o spun clar si raspicat:
Acest gen de "constructori" ar trebui sa primeasca certificat negativ PE VIATA!

Cred ca am numarat maxim 10 muncitori pe tot santierul.
In plus, e inadmisibil sa vezi vegetatie si buruieni crescute pe terasamentul ridicat relativ recent.

Da, trebuie sa avem mai multi antreprenori romani, care sa poata duce lucrari de anvergura.
Si se poate, Unii au dovedit asta prin investitii in utilaje, prin angajati motivati si bine platiti. Prin seriozitate si respectarea termenelor contractuale.
Altii, insa, isi bat joc de noi toti (utilizatorii drumurilor din Romania) si umbla numai dupa contestatii si castig, fara a arata nici macar un minim de interes si seriozitate.
As intelege cate un caz izolat. Dar la unii asta se intampla permanent si nu se gaseste nici o solutie legala sa fie opriti???

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alexandru_m

Pai nu se plangea nea beni ca are utilaje si angajati care stau pe dreapta din cauza ca nu incepe lucrul la autostrada? Cu oamenii si utilajele pe care ii avea pentru 20 de km de autostrada ma gandesc ca ar putea demola tot ce a construit si sa reconstruiasca tot si pana prin Martie sa fie gata de receptie.

Asta sau poate liciteaza iar sub pret la pleiada de centruri din Bihor dupa care vin aditionalele pe banda rulanta. Chiar, poate arunca cineva abilitat un ochi pe istoricul lucrarilor lui sa vedem daca gaseste vreun patern sau nu. Pana una-alta din cenusareasa Oltenita e pe locul 2 si avanseaza hotarat. Pana se coiesc romanii minunati de la Domnesti sa asfalteze un giratoriu poate reusesc strainii sa ridice predale, sa armeze si sa si suprabetoneze ce mai au.

mirceaeliade

Fata de cam acum o luna, pasajul Domnesti avea un progres vizibil (de la volan).  din cele 4 benzi de descarcare la DNCB, una scurta era complet gata (inclusiv parapeti), cealalta scurta avea asfaltul complet (doar parea sa ii lipseasca parapeti), pe una lunga incepuse sa se depuna asfaltul, iar pe ultima pareac ca turnarile de ciment sa fie aproape gata.  Plus parapetele pe trotuarele de langa DNCB erau intr-un stadiu serios avansat.  Daca ar fi interes, s-ar putea deschide cam intr-o luna [daca de exemplu ar fi fost alegeri]. Oricum par sa se miste bine, au timp berechet sa dea drumul in noiembrie la cum avanseaza.

carutasul

 Am trecut și eu azi, dar de acum din mașină nu prea mai poți vedea lucruri interesante, ce e interesant se petrece la înălțime. Și eu zic că spre sfârșitul lunii o să cam termine lucrările la pasajul propriu-zis și o să mai rămână tot felul de lucrări la sol.
  Între timp a apărut un mic blocaj la Bragadiru, așa cum se temea mai demult un coleg. Dar m-am uitat cu atenție ce se întâmplă, în fața mea erau două camioane care mergeau înainte și, deși nu intrase nimeni în giratoriu, au fost nevoite să încetinească pentru că giratoriul ăla e făcut tot de posesori de "mașină mică", are o rază prea mică deși era suficient spațiu pentru un giratoriu mai alungit, care după părerea mea ar rezolva aproape orice problemă. Nu mai zic de faptul că "înainte" deși trebuia să cedez trecerea când intram spre Bragadiru de pe centură nu eram aproape niciodată nevoit să aștept mai mult de câteva secunde, așa că nu văd de ce au mai făcut giratoriu când puteau să lase tot așa, cu cedează trecerea la viraj la stânga și să circule mașinile pe centură fără probleme. Dacă ar circula fluent ar dispărea coada și ca atare cine face stânga ar găsi sensul liber ( și e spațiu pentru o bandă de așteptare de câteva mașini..)

TibiV

De la Ionut Ivasca: Pasajul Berceni /Stadiul lucrarilor 04.09.2022

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adix

#4663
Salutare baieti!
Las aici o filmare de la Pasajul Oltenitei.
Bafta!!

panzer

Multumim adix.

Si uite asa Italienii trec pe locul 2.  :gj: