Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Bine ca mi-ai luat-o inainte. Eu asteptam sa descarc pozele pentru a anunta problema. :D

vancouver

Am actualizat. Sunt multe locuri, in care iarna si calitatea mediocra sau proasta a lucrarilor isi spune cuvantul.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

pasadia

Totusi, pentru conformitate, daca tot am facut pozele:















Toate problemele sunt pe aceasta portiune de doar 2 km, dar sunt intr-adevar foarte dificil de abordat. Sunt curios sa vad cand le peticesc si mai ales cat o sa tina. Teoretic Azvi are contract pentru reabilitarea DN73, dar inca nu au facut nimic pe partea dinspre Brasov.

ps: Evident, data de pe poze este gresita.

AFC

Duminica trecuta am parcurs DN7 pe Arad- Deva intorcandu-ma din concendiu. Nu stiu daca s-a mai semnalat dar cam pe toata distanta au aparut gropi destul de mari pe carosabil. Le-am simtit , nu le-am vazut pentru ca am avut ninsoare in fata de la granita si pana la Pitesti. Sa aveti drumuri bune!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

anacronox

pe Deva Brad am avut onoarea sa imi indoi janta intr-unul dintre nou aparutele cratere pe portiunea "reabilitata" de Selina la iesirea din Soimus spre Brad. fericirea ma costa minimum 1600 RON (traiasca CASCO)

vancouver

La cererea lui MHN, am facut niste harti numai cu autostrazile, ca prezentare a situatiei la 31.12.2014:

Cu DN in fundal:



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fara DN:

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

adigsm

Quote from: vancouver on February 17, 2015, 04:59:23 PM
La cererea lui MHN, am facut niste harti numai cu autostrazile, ca prezentare a situatiei la 31.12.2014:

Lipseste tronsonul Gilau-Nadasel din desenele tale.

vancouver

Stiu, mi-a fost lene sa-l desenez, iar 9 km se vad pe harta ca un punct...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Ionut

^ Le poti pune si in primul post de pe thread. :cheers:

vancouver

Nu cred ca este cazul, nu este pe culori si deci nu este aratata calitatea autostrazii. Dar MHN vrea sa le puna in primul post al threadului cu prezentarea autostrazilor. Lui i-am trimis hartile si in marime mai mare (aceeasi marime cu harta completa).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

MHN


ovideatza

Dupa iarna, DN25 a ramas verde din sectiunea Tecuci-Hanu Conachi strict pe sectiunea Ivesti-Hanu Conachi, inclusiv capetele.

Sectiunea Tecuci-Umbraresti este bombardata cu cratere, au sarit plombele, e de galben ingaduitor.

Se pare ca iarna nu rezista in Romania plombele, doar drumurile reabilitate integral. DN24 Iasi-Crasna-lim Galati e perfect, n-am observat nici o groapa aparuta.

stelian222

Dn11B Targu Secuiesc-Cozmeni(spre Miercurea Ciuc) este in mare parte verde. In zona serpentinelor(pasul Nyerges) precum si in satul Casinu Nou(Harghita) asfaltul este in stare f. proasta si plin de plombe+lucrari dar se poate trece.

DN11/E574 in zona Oituz, pe alocuri intre Oituz si Onesti, in Tg Secuiesc, isi merita culoarea galben, drumul incepe sa arate prost si cand UMB va finaliza DN2D nu cred ca va mai trece nimeni Carpatii pe la Onesti.

DN11A la intrare in Onesti la fel de prost ca si pana acum,pur si simplu nu inteleg de ce...
In Adjud gropi.

ashbird

DN13E de la Feldioara la Sf Gheorge. e un drum aceptabil ca si calitate a asfaltului ... doar ca este foarte stramt si trece prin localitati.  -->galben
Este bombardat in partea dinspre Feldioara de la DN13 pana la CF.   

Un drum pitoresc si cu putin trafic. un singur echipaj de politie in Valcele.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

Hercule

Este posibil sa treci cu un autocar pr DN1R de la Albac la Huedin? Intreb pentru ca la scoala fiului meu se organizeaza o excursie care include bucata mentionata. Din ce retin eu drumul e pietruit si greu de trecut si cu autoturism, daramite cu un autocar.
Deșteaptă-te române!