Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

AFC

DJ242A, din DN24D pana la intrarea in Beresti este in faza finala de reabilitare și pe mai bine 75% are deja uzura. Ca idee, e mai lat ca DN24D, are rigole pluviale serioase la care încă se lucrează. Am parcurs drumul acum doua săptămâni, pe toată lungimea de vreo patru ori, fiind intr-un periplu la rude. La finalul lucrărilor va fi clar de albastru. In schimb la intrarea in Beresti și in localitate e dezastru. Adică magenta e un alint.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AFC

DN11A, este in reabilitare. L-am parcurs dinspre Bârlad spre DN2 și pana aproape de Ivești am mers pe uzura noua așternută peste plăcile de beton oarecum reparate peste care au întins folia aia de flexibilizare. Se lucra din ambele direcții la așternerea uzurii. Va fi albastru la final. De la Ivești spre DN2, drumul e bun, merge un verde.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

horyatm

Cum e DJ708D până la Merișorul de munte?

mns

DN19 între Livada si Negresti Oas nu mai e sub nici o forma verde, in cel mai bun caz galben, au decapat asfaltul si sunt placi de beton cu foarte multe gropi pe o porțiune destul de mare. Am mers pe aici spre Sighetul Marmatiei, văzând ca e verde pe harta, dar nu se merita, cred ca mai bine e cu un ocol prin Baia Mare.

nasty

Cam pe la 1 iulie trec pe centura Bacău spre Piatra-Neamț. Care e stadiul tronsonului nord al centurii? Nu se dă în circulație?
Sau numai de alegeri?

Cuneo

Pe DN12A, între Ghimeș și Comănești, au apărut destule gropi mici, la unele se vede placa de beton de la drumul vechi, ar trebui retrogradat la verde.

Hercule

A fost cineva recent pe DJ106 Sighisoara - Agnita? Cum se prezinta? Drumul e in reabilitare inca de dinainte de pandemie.
Deșteaptă-te române!

SB76UFO

Am fost de 1 iunie, daca stiam ca e asa rau , preferam sa o iau pe alta ruta.
"Prostia este eternă și invincibilă"

b17liviu

DN 12c Lacul Rosu-Gheorghieni ,daca la parcurs cineva recent si in ce stare se prezinta , in luna martie 2021 am trecut pe acolo si era plin de gropi , poate sa mai intamplat cate ceva intre timp.

Bahbur

DJ646B din judetul Valcea (de la Pietrari pana la Francesti) este complet reabilitat si de o calitate excelenta. Mai departe, DJ646 , de la Francesti pana la Babeni (portiune care acum este cu verde) ar trebui retrogradata la intermediate.

dumbravaandrei

@b17liviu eu am fost cam acum o luna si sectiunea de pe teritoriul Harghitei a fost plombata/peticita, iar cea de pe teritoriul Neamtului, in general este ca in palma, dar la coborarea in chei mai sunt ceva gropi pe serpentine. Nu sunt multe, dar sunt "ascunse". E practicabil drumul in comparatie cu ce era in anii trecuti.
In schimb, debandada din zona e groaznica, eu ca turist nu mai revin degraba pe acolo...

vancouver

DN11 Brasov - Onesti se poate trece integral albastru? Onesti - Bacau integral verde?

DN24D Barlad - Galati integral verde?

O actualizare pe DJ682 Lipova-Zadareni-Periam-Sannicolau Mare?

DJ709 Arad-Siria e gata? Trecem albastru? Mai departe Siria-Seleus?

DJ709B Curtici-Arad, daca nu are nimeni nimic impotriva, l-as retrograda la verde. Asfaltul e ireprosabil inca, dar marcajele sunt cam sterse. Parcurs de mine in mai 2021.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

bacovia

DN1 intre Aiud si Alba Nord - portocaliu. Foarte degradat, vai de steaua noastra.

Granata06


ovideatza

Pentru urmatorul update ar trebui sa notam

DN28B Botosani - Tg Frumos - in lucru, speram spre albastru.

DN2H Radauti - Marginea - galben. E destul de cariat, rau.

Mai departe din Marginea pana la Sucevita e mixt, o bucata reasfaltata prin Marginea, dar e verde fara probleme. Nu am urcat serpentinele, n-am avut timp de plimbare.

Centura Radauti cu albastru.


PS: DN28A Motca - Tg Frumos se degradeaza rapid, e sensibil mai denivelat decat de Paste. Pe sensul spre Tg Frumos sunt multe impingeri spre acostament, gropi, denivelari, etc, desi s-a intervenit in acest an pe el. Nu mai rezista 2 sezoane la stadiul de verde. Fara reabilitare de platforma aceste asfaltari nu au cum sa tina.