Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

26ld

Cu tot respectul, eu cred ca va amagiti cu "presiunea publica da roade". Umb e criticat de anul trecut continuu, nu s-au obosit sa faca ceva. Anul asta insa sunt alegeri, incepand din iunie. Evident ca tema autostrazilor e ceva ce arde si la nivel local, nu doar national. Presiunea vine de la prietenii politici care simt ca pot pierde cascavalul daca nu se face ceva si nu mai merge cu prosteala ieftina, ca pana acum.

Parerea mea, nu o luati in nume de rau.

bogdan4ice

Deocamdata daca ne uitam la loturile de pe Pl-Bz 1 si 2 fara extensie ar fi deja in intarziere fata de contract. Foarte probabil vor fi si cu extensiile primite.
Probabil si UMB va avea intarzieri/extensii pe loturi dar pana la urma conteaza sa avem pe circula in siguranta cat mai rapid posibil.
Personal nu ma incalzeste cu nimic daca UMB ar primi certificate negative si penalizari atata timp cant merg pe acelas DN2 aglomerat si haotic.


voicul

Quote from: NoWords on May 14, 2024, 04:43:05 PM@Bachus01 Am observat si eu chestiunea asta, au inceput sa "fure" muncitori locali de utilaje si in zona lotului 4, respectiv 3.

Asa e. Am citit un articol in care Umbrarescu e acuzat ca o comite grav: fura angajatii de la alte firme ca sa le dea mai multi bani!
Urat din partea lui! (ca vrea sa faca ceva? sau ca face ceva? - greu de zis, dar la o seminta la birtul din sat merge ca topic de discutie).

Radudbr

De ce urat din partea lor? Omul ofera salarii mult mai mari decat firmele locale si oamenii se duc acolo, e si normal. Am vazut si eu stiri cum ca patronul firmei Concas din Buzau se plange ca ii pleaca oamenii la UMB. Pai sa bage mana mai adanc in buzunar, sa dea salarii mai mari si apoi nu mai pleaca nimeni. Am inteles ca si Makyol ofera salarii mari si fura oamenii de unde pot. Patronii nostri romani ar trebui sa inteleaga o data pentru totdeauna ca vremea salariilor mici cu munca multa s-a terminat in Romania. Cel putin in constructii. (scuzele mele daca ai fost sarcastic si nu m-am prins eu).

Cetatean

Are nevoie de oameni,plateste bine.
Mai stiti povestile cu soferii care dormeau in cabina? De programul de lucru nu zice nimeni nimic,nu?
Ex. Un antreprenor local,firma mica de constructii sau de inchiriere utilaje,cu o marja de profit de 15-X % care isi schimba anual masina de 100 de mii de coco,va prefera tot timpul sa isi tina operatorii la limita cu banii,decat sa ii plateasca bine. Aia mai fura motorina,mai o freaca mai o lalaie si toata lumea e multumita.
Se schimba foaia cand ajung la umb. Multi nu rezista. Si din cauza ritmului de lucru si din cauza ca nu pot "misca" nimic,in schimb sunt platiti peste medie.

Feri

Cea mai recentă filmare @Raducu Popa , mulțumim

AUTOSTRADA A7 | Nod rutier Săbăoani | Bacau - Pascani lot 2 Trifesti - Gherăesti | Lucrări 13.05.24