[CJ] Parcarile din Cluj-Napoca

Started by doryan93, July 19, 2013, 09:47:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

neobluenet

In prima imagine se vede cu zona hasurata cu galben care reprezinta conducta de apa. Pe la sfarsitul anilor '90 a fost realizata prin foraj cu un mini-scut, in dreptul iesirii din parcare fiind un punct de extragere a pamantului extras. In parcarea de pe Iasilor, de langa podul Traian (unde era magazinul Auto Moto Velo Sport) a fost mult timp santier fiind locul de introducere a scutului. Un punct intermediar a fost langa blocul turn din PMV, iar altul in fata la CEC.

La parkingul din PMV problema a fost ca pe sub parcarea de langa parculet trece conducta de apa, venind pe sub Baritiu si pe sub aleea centrala in din parc. Aici conducta a fost realizata prin sapatura directa si au fost folosite prefabricate de beton cu diametrul de aproximativ 2m.

kumar

La ce parkinguri se va lucra în 2021

Trei parkinguri au fost finalizate, în 2020, in Cluj-Napoca, toate în Mănăștur. Un al patrulea urmează să fie dat în folosință în Hașdeu. Pentru 2021, ar putea începe lucrările la altele trei.

Conform primarului Emil Boc, este vorba despre parkingurile de pe Trotușului, Gh. Dima și Piața Cipariu. Demararea lucrarilor depinde insa de durata licitațiilor, care urmează să fie lansate în prima parte a anului.

-str. Gheorghe Dima nr.39B - proiectul prevede realizarea unei construcții cu regim de înălțime 2S+P+2E cu acoperiș terasă circulabilă, protejată parțial de copertine/pergole, având o capacitate de 221 locuri autoturisme.Valoarea totală a investiţiei, conform devizului general: 28.263.370 (cu TVA) din care, C+M: 22.284.924 (cu TVA).

-str. Trotușului nr. 5 - construcția va avea un regim de înălțime de 2S+D+P+2E+T și o capacitate de 365 locuri de parcare. Din totalul acestora, 10 locuri vor fi destinate persoanelor cu dizabilități deținătoare de autoturisme, 10 pentru autoturisme electrice - cu stații de încărcare aferente, 12 pentru motociclete/mopede și rastele pentru biciclete. Valoarea totală estimată a investiției se ridică la 29.590.566 lei fără TVA.

-Cipariu - Municipalitatea va construi o parcare subterană, cu peste 300 de locuri, pe structură clasică sau cu sistem de lift, în Piaţa Cipariu. Investiţia este estimată la 8 milioane de euro.

Intrebat despre parkingul pe structura metalica promis in Gheorgheni, pe strada Liviu Rebreanu, edilul a declarat, la ZIUA LIVE, ca procedura de realizare este una mai complicata si ca, inginerii nu au gasit inca o solutie tehnica potrivita.

Nu in ultimul rand, anul acesta ar putea fi terminat și parkingul privat de pe strada Avram Iancu, nr. 22-24. Parcarea este edificată de către reformați, după ce Casa de Pensii a Bisericii Reformate din România a cumpărat în 2016 parcela de teren. Investiția este estimată la peste 4 milioane de euro. Parcarea supraterană va avea două subsoluri, parter, trei etaje și terasă, o suprafață totală 9.984 mp dintre care 549 reprezintă funcțiuni comerciale / Servicii, alimetanție publică, funcțiuni administrative / birouri, iar restul este pentru circulații și locuri de parcare, inclusiv pe terasă. Parcarea supraterană urmează să aibă 321 de locuri.Parkingul ar urma să fie finalizat în trei ani. Proiectul a fost realizat de societatea Dico & Țigănaș.

ZiuadeCluj

frunzeti

#197
Câteva poze de la parking ul de pe Primaverii 5.
Mi se pare ca pavajul ala a fost pus de niște nepricepuți la cum se prezintă după câteva luni..
Mestecenii sunt uscați aproape toți, de asemenea, dar aia au fost pus aproape uscați oricum.

Teoretic e în garanție și constructorul ar trebui sa rectifice rapid de tot.














Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

"Nepriceputi" este un eufemism binevoitor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kumar

Cluj-Napoca: Un nou parking cu 320 de locuri a fost dat în folosință
Parkingul Hașdeu, localizat pe strada Păstorului nr. 67-69, dispune în total de 320 locuri de parcare și este format din subsol, 2 niveluri de demisol, parter, 3 etaje supraterane și terasă.
Noul parking din Complexul Studențesc Hașdeu este funcțional de la începutul săptămânii. Cele 40 de locuri pentru vizitatori sunt disponibile în regim de plată orară (3 lei/oră, zona 2), în timp ce procedura de atribuire a locurilor pentru abonamente este în desfășurare:
- 238 de locuri destinate studenților pe bază de abonament anual, la tariful de 104 lei
- 42 de locuri destinate riveranilor, la tariful de 115 lei
Abonamentele pentru parcare se acordă cu prioritate studenților de la Universitatea Babeş-Bolyai, parkingul fiind construit pe un teren aparținând acestei universități. În cazul în care studenții de la UBB nu depun solicitări în termen de 30 de zile de la începerea anului universitar, locurile neocupate vor fi atribuite altor categorii de solicitanți: prioritar studenților de la alte universități, apoi riveranilor.



Facebook-ul lui Boc

dragos76

Ok, 250 de locuri cu abonament * 110 lei (facem o medie mega grosieră) =27500 de lei. Mai punem ceva bani și de la cele 40 de locuri tarifate orar, hai să ajungem cu indulgență la 40000 de lei pe an.

Dacă punem în cealaltă parte de balanță consumul de curent, curățenie, să nu mai vorbim și de costuri de reparații inerente etc, eu cred că se adună  sumă care poate depășeșre încasările de mai sus. Sau hai să zicem că o să fie cel mult "break even". În condițiile astea să mai aducem în discuție amortizarea investiției?

ijwtsh

Parcarea asta a fost facuta pentru studenti si pentru a fi strazile din imprejurimi ceva mai libere, nu pentru profit. Cu toate ca de obicei cand se face o parcare noua, aia se umple si strazile sunt la fel de pline, naiba stie cum.

csebi24

^^ iti pun eu de unde profitul. Vin astia de la ridicari mai des prin zona si cum nu e unu bine parcat, fac de o ciorba astia de la primaria locala.

Important e sa se faca sa invete oamenii sa parcheze dupa poti lucra la tarife/profitabilitate. Acuma cei din zona daca parcheaza neregulamentar, nu mai au scuza "da unde sa parchez".

La cat mai multe!

dragos76

Nu mă aștept/doresc profit, dar nici extrema asta când se subvenționează din bani publici construcțiile de parcări. (Asta în timp de dom' primar ne tot toarnă placa cu dezvoltarea orașului care nu mai pune accent pe mașina personală).

Pur și simplu sunt de părere că e o sumă infimă pentru acest abonament (și nu cred că e doar în acest parking, e general tariful), și o sumă ceva mai mare (nu exorbitantă) ar fi fost mai normală. Undeva la un 50 de lei pe lună.

LRadu

Eu cred ca s-a cam renuntat la ideea de a face acel pasaj. Si, sincer vorbind, odata cu modernizarea sensului din Marasti, cu bretele si 3 benzi in sens, mi se pare ca circulatia merge chiar bine. Desi e evident ca un pasaj ar creste capacitatea intersectiei, nu cred ca ar fi suficient de mare beneficiul incat sa justifice investitia, si ori cum acel volum marit de trafic nu ar face altceva decat sa se "innece" cateva sute de metri mai incolo.

nicolaem

https://media9.ro/7-pe-zi-suntem-campioni-nationali-la-ridicarea-masinilor-parcate-ilegal-iar-locul-2-vine-la-o-diferenta-foarte-mare/


oare pot fi corecte cifrele astea la masini ridicate / an? restul oraselor de ce ar avea cifre atat de mici

    CLUJ – 2.692;
    BUCUREȘTI – 412;
    IAȘI – 27:
    CONSTANȚA – 13:
    PRAHOVA – 18:
    TIMIȘ – 22;
    BRAȘOV – 52;
    BIHOR – 92;
    SUCEAVA – 97:
    MARAMUREȘ – 242;
    MUREȘ – 165.

yetiman

#206
^Nu ai citit corect articolul.  :D

E vorba doar de masinile ridicate IN CLUJ in 2022.

Quote5.217 autovehicule au ridicate, în 2022, echipajele de la RADP Cluj, la solicitarea Poliției Locale.

Poliția Locală se prezintă vineri în fața Consiliul Local cu raportul pe anului trecut. Acest raport conține datele despre ridicarea mașinilor, inclusiv un tabel cu județele din care provin vehiculele parcate ilegal.

Interesant este că ceva mai mult de jumătate doar, adică 2.692 dintre mijloacele de transport ridicate, aveau numere de Cluj. Restul, 2.525, sunt din alte județe, cam toate din România. În medie, s-au ridicat 7 mașini pe zi din Cluj, alte 7, din alte județe!

Impartirea din lista e pe baza numerelor de inmatriculare a masinilor ridicate IN CLUJ.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

kitsune

In niciun caz Constanța nu a ridicat doar 13 mașini în 2022, nu știu de unde au ei informația asta. Cred că doar eu am văzut platforma cu mașină deasupra de mai mult decât 13 ori.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

yetiman

@kitsune - vezi ca am explicat mai sus. In CLUJ au fost ridicate 13 masini cu numar de Constanta in 2022.  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

nicolaem

^merci ai dreptate.
Am citit mai in graba, dar articolul e penibil. Scrie clar ca "suntem campioni nationali"...