News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Un om extraordinar Niki Lauda, foarte jovial si optimist, dar in acelasi timp serios. Jos palaria. Pacat ca a plecat dintre noi. Rest in peace.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.


Cristi N

Ma uitam la filmuletul din articol si nu pot sa nu remarc fermitatea prin care politistul stie sa se impuna in fata soferilor. Mai avem mult pana sa ajungem acolo.


perfidus

Respectul ti-l castigi, nu il impui cu forta.
Meseria asta de politist e clar ca nu-i pentru oricine. Cand ii vezi zilnic in patrula si mereu gata sa sara in ajutor, mereu obiectivi si fara sa sara calul sau sa comita abuzuri, inveti care iti este locul in trafic si nu comentezi.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

davyl

#11779
Recent am descoperit acest film pe youtube:



Filmul este din site-ul:

https://recorder.ro/drumurile-si-hotia/

Este acolo si un articol bun.

Aceasta este cruda realitate din tara noastra! Si nu doresc sa fac niciun comentariu politic! sau sa dezbatem aici asa ceva!

davyl

Inca am frisoane (de nervi) dupa ce l-am vazut!!!!!

cezar-mario2012

 Este un film politic clar, am mers pe unele drumuri asfaltate prin acest program și nu arătau rău de loc. Articolul trebuie să spună cu subiect și predicat, localitatea X, drumul Y.
Acum mai mulți ani am fost la Viscri, drumul era un dezastru și am întrebat pe cei de acolo de ce nu repară drumul. Răspunsul a fost următorul: A fost făcut acum 6 luni... Atunci era al partid la guvernare, de dreapta.   
  Idea este că oricine va fi la guvernare, USR, PNL... după alegerile câștigate vor uita de toate promisiunile din campanie, iar cei ce au cotizat vor trebui să recupereze banii. Cum? Așa^

gruiarew

Faza e că astea prind. Trebuie să se arate tot timpul chestii nasoale. Ați mai auzit ceva de cei de lângă Alba? Ciugud? Ăia ce au asfaltate și drumurile dintre holde? Că eu nu. Acolo cum s-a putut face treabă?
Majoritatea mizeriilor de genul se întâmplă unde lumea e nepăsătoare și doar așteaptă să-i pice ceva. Știu că era într-un reportaj cu cei din Alba o doamna la 80+ ani ce dădea cu mătura pe stradă pentru că "trebuie să fie curat și asta pot face eu". Nu mai țin minte exact cum a zis și nici reportajul nu-l mai găsesc. Dar ideea e că acolo unde oamenilor le pasă, se întâmplă chestii. Care doar așteaptă pomană n-o să primească niciodata nimic. Bunică-miu zicea că la sărac decât să-i dai de pomană de mâncare, mai bine să-i răstorni farfuria.


'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

Suntem prea obisnuiti ca totul sa plece de la centru. De fapt, PNDL-ul, asa cum ii spune si numele, este administrat local. Acolo unde oamenii au pus umarul, a iesit ceva frumos. Acolo unde au asteptat sa le cada din cer....au primit ce meritau.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dominik

#11784
^^
La Ciugud s-au asfaltat și drumurile dintre holde pe bani din fonduri europene, nu de la guvern !!!
You're in Steelers Country

gruiarew

Dominik, detaliul ăla nu contrazice cu nimic ceea ce am zis. Banii ăia n-au picat din cer, au fost oameni care s-au zbătut să iasă ceva. Drept e că sunt mai greu de șifonat. Dar totuși... ca să ieși din mocirlă trebuie în primul rând să vrei, să faci ceva, nu să aștepți să vină cineva să te scoată.

Chiar crezi că drumurile alea nu s-ar putea desfunda cu o sapă și o lopată? Am mai zis pe aici că la mine la sat, înainte se adunau oamenii și se reparau drumurile cu sapa, lopata, roaba și căruța. Fiecare cu ce avea. Acum toți așteaptă să vină "cineva" să facă "ceva", pentru că "noi suntem cetățeni cu drepturi și plătim impozite".
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

davyl

#11786
Stiu un prieten care sta intr-o zona exterioara la Craiova. Drum pietruit, aflat in administrarea Primariei, caci toti proprietarii au cedat o parte din teren spre a le putea introduce utilitatile. Fara cedarea terenului catre Primarie, utilitatile nu se introduc. Primaria a adus curent, apa. Intr-un viitor si gaz si canalizare. Cand? Ei stiu. OK!

Lucrarile facute cat de cat bine dar dupa un timp drumul a avut de suferit (nu a fost bine acoperit dupa introducerea retelei de apa). Toti rezidentii au pus mana de la mana si au reparat: cu piatra, cu caramizi cu ce au avut. Pentru ca in urma repetatelor sesizari, nimeni nu a facut nimic!

Ati zice, foarte bine! Dar au primit amenda toti ca au lucrat la un drum care nu era in proprietatea lor!!!!

Cautati eroarea!

QED

nirolf

#11787
@dr4qul4

Administrat local, dar cu indicații de la centru, de unde se aprobă tot, să se știe cine e Jupânul. "Detalii" gen cine trebuie să câștige licitația sau direct cum se împarte proiectul în 2-3 ca să nu se mai complice cu licitațiile. Și când primești indicații de sus, nu mai ai curaj să-l tragi de mâneca pe constructor pentru că și-a bătut joc de lucrare. Ăsta e de fapt costul corupției: și cu banii luați și cu drumul făcut praf.

Nu încercați să dați vina pe trepădușii din teritoriu, ei sunt niște rotițe din marele angrenaj de drenare a banilor din buget. Asta e PNDL, că altfel se făceau pe fonduri UE, dar acolo e mai greu cu furatul că deh, e nevoie să reziste măcar 5 ani drumul. În loc să fie ajutați să obțină fonduri UE li s-a oferit un mecanism simplu cu steluțe scrise cu litere mici. La cum îi văd prin reportajele astea unii cred că nici nu înțeleg ce li se întâmplă.

cezar-mario2012

 Cel mai mare supărare este că nimeni, la nivel politic, nu ia taurul de coarne și să facă parte de tunele din Lugoj - Deva.