News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

Quote from: nenea_hartia on June 06, 2017, 12:49:52 AM
^ Oh, încep să te urăsc! :lol:

V-am dat veste buna la A3. :p

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Io

#8732
Ia sa va zic una cu functionari.
Ma opreste si ma legitimeaza intr-o seara Politia in parc. Ploiesti, Centru. Organu' are in mina cartea mea de identitate si suna la "Post" ca sa confirme datele de pe ea. In regula. Cind de-odata zice "veniti cu noi". Ok, hai.
La "Post" aflu ca eu nu locuiesc unde locuiesc ci in alta parte, in alt cartier, pe o strada de care nu am habar, de-a trebuit sa ma uit apoi pe harta sa vad unde zice organu' ca stau. Organu' de la "Post" usurel obraznic asa ca ma iau putin de el asa, ca mild mannered man pe cale sa-si piarda umorul. Se-nmoaie cam din a doua incercare, ca orice potaie in uniforma cind incep sa-i filfiie tresele sau ce-or fi avind ei deasupra burtilor.
A doua zi seara ma suna pe fix (inca am, nu stiu de ce) o doamna in virsta, panicata. E proprietara apartamentului despre care eu n-am habar. E speriata, in mintea ei eu sint un soi de samsar de case sau vreun escroc imobiliar. Imi face tot soiu' de procese de intentie. Intr-un tirziu si cu greu o linistesc dar mi-a stricat seara.
A treia zi la prima ora ma infiintez la Evidenta Populatiei, ma primeste o molie cu coc. Cam juna sa poarte coc dar na, nu stiu eu care e moda la functionare. Din parte-i nu primesc decit eschive comune si nu e nevoie sa insist pentru a veni "sefu". Imi apare in fata un june tinar, ii trece repede tifna (ador sa fac astfel incit sa-i vad inchipuindu-si una alta) pricepe si-mi propune solutia. Miirii dar accept, n-am timp de stupizenii administrative.
Asadar, a trebuit sa depun o declaratie cum ca nu locuiesc acolo, ca nu am locuit vreodata acolo, ca nu am inchiriat vreodata acolo, ca n-am chefuit vreodata acolo, ca n-am emis vreodata Co2 acolo (nu, asta nu  :lol: ) si asta de ce? Pentru ca o molie Solitaire a scris gresit adresa mea. Acum imi pare rau ca nu i-am intrebat cine locuieste la adresa mea. Adresa la care ma stiu Fiscul si Finantele Locale, Asigurarile de sanatate, Politia Circulatie, nu si Evidenta Populatiei Ploiesti!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

infraAdi_ro

Interesanta povestea ta....

Sa spun si eu povestea sotiei mele care a fost sunata zilele trecute de cei de la Evidenta populatiei ca cica nu are adresa pe cartea de identitate:))  care a fost inoita recent in aprilie:)) Pana la urma s-a refacut C.I si totul  e in regula....mai greseste omu.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

daniel_avram

Nu prea dau pe aici dar de data asta nu m-am putut abtine.

Nu am gasit un tipic general de legislatie asa ca o postez aici daca un moderator considera ca nu e bine poate sa il mute unde trebuie.

Se pare ca baietii din ministere nu preau au de lucru si s-au apucat sa modifice legea accesului la informațiile publice adica legea 544/2001 cu ocazia asta unii vor chiar abrogarea legii in cauza pe motiv ca "cetatenii fac abuz de lege".

https://republica.ro/guvernul-pregateste-modificarea-legii-accesului-la-informatiile-publice

adiarc

^^...Mda

atunci cand multe din lucrurile pe care le legifereaza banda de mafioti,numita parlamentul Romaniei,sunt total contrare interesului public,sau cand acesti gangsteri legifereaza in interesul personal direct ( legi antijustitie sau legi pt marirea salariului propriu si acordarea altor privilegii ),culminand cu un atac la adresa unui drept fundamental al cetatenilor romani si a legii de baza pe care s-a fondat UE ( libera circulatie a informatiei,oamenilor,capitalului si serviciilor ),atunci...cu siguranta,numai democratie ( demos cratos = puterea poporului ),nu avem in prezent...ci mai degraba autocratia unui grup infractional organizat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

neobluenet

In Cluj-Napoca se poate sesiza Politia Locala in legatura cu masinile abandonate. Proprietarul este invitat la Primarie cu certificatul de inmatriculare sa dovedeasca ca masina are ITP valabil sau sa o mute de acolo. Daca nu gasesc proprietarul se lasa hartie lipita de geam, in folie. Dupa 30 de zile se ridica masina si se duce la un depozit, apoi dupa o perioada de timp, daca nu o revendica nimeni se face licitatie si se vinde, de cele mai multe ori la fier vechi. Ca sa vina sa o ridice imediat trebuie sa blocheze ceva (curte, drum etc).

TibiV

Quote from: gruiarew on June 12, 2017, 07:51:09 PM
1. Dacă încă are numere pe ea, dar nu mai are RCA, asta înseamnă că încă plăteşte impozit? Dacă plăteşte impozit mă gândesc că are dreptul să o lase să putrezească în faţa blocului că nu e obligat să aibe RCA şi ITP dacă nu circulă cu ea. Aveţi idee cum e legea aici? Că nu mă pricep deloc.
Exact cum ai spus...
Cat timp este inregsitrata la fisc (directia de taxe a primariei) impozitul pentru masina apare in fiecare an pe "rolul" posesorului. Cand plateste impozitul pentru casa, trebui sa il mplateasca si pe cel pentru masina.
Cum impozitul este undeva la 100 de lei pe an, probabil ca au imp[ozitul platit.

Dar RCA si ITP este obligat sa aiba doar cand circula pe drumurile publice.
Nu circula, de ce sa le plateasca ?

Deci impozitul si RCA nu au nici o legatura.

Exista insa o lege privind "epavele abandonate pe spatiul public".
Din pacate nu stiu daca este lege sau doar Hotarare de Consiliu Local. In Bucuresti insa se aplica, au saltat o gramada de epave din astea devenite cotet pentru fauna de cartier...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Am vazut si eu afise lipite la diverse masini (in B). Zicea daca dupa 10 zile nu o muta, dau amenda ... nu stiu cat. Au mutat-o 20 de m mai incolo si de atunci sta acolo :D.

Dar in alta ordine de idei am vazut reportaj cum ridicau masini exact pe tema asta.

tom_sawyer

#8739
^^^Legea 421 din 27 iunie 2002 privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparţinând domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale:

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/37086

Ia-ti inima in dinti si fa sesizare la primarie, poti si online pe domnuleprimar.ro. Dureaza mult, dar se rezolva in cele din urma. E treba lor sa verifice toate cele.

ovicor

  Badalau, "locotenentul" lui Dragnea la PSD, la cererea jurnalistilor, a mentionat ministere care au dezamagit. Primul mentionat a fost "Finante", al doilea "Transporturi".

pasadia

Adica s-a declarat dezamagit de omul lui din Giurgiu? Hmm, ciudat.

GDPR

Ce e asa ciudat? Normal ca a dezamagit, a cerut Firea metroul si soseaua de centura si nu le-a primit. Explicatia ca nu se poate, pentru ca sunt proiecte pe fonduri europene, e doar un detaliu fara importanta pentru duamna.  :lol:

Cristi N

@gruiarew: nu stiu din ce localitate esti, pot sa iti spun experienta pe care am avut-o cu primaria sector 4.
Am facut sesizare pentru 4 masini, in diverse stadii de abandon: una si-a dus-o singur propietarul la fier vechi, 2 au disparut probabil ridicate de primarie, iar a 4 sigur a fost luata de primarie. De la prima sesizare pana a fost ridicata ultima masina a durat un an intreg, nu te astepta sa fie prea rapizi.

La un moment dat am avut o discutie cu un politist local care mi-a explicat ca pentru a ridica o masina e nevoie de 2 martori cu domiciliul in sectorul respectiv ceea ce e o aberatie din punctul meu de vedere.  :lolz:

Daca vrei sa rezolvi trimite mail politiei locale cu descrierea situatiei, pozele masinii si eventual lasa-le numarul de telefon sa te poata suna.

Pentru stalpisori antiparcare sesizarea trebuie trimisa administratiei strazilor dar sunt cam reticenti in a-si face treaba.

tom_sawyer

Quote from: gruiarew on June 13, 2017, 02:09:58 PM
Am citit și răscitit legea și tot nu pricep ceva. Atâta timp cât are numere pe ea înseamnă că a fost înmatriculată. Dacă plătește impozit chiar dacă n-are RCA (ITP-ul nu știu cum se verifică) are dreptul să o țină acolo sau nu? Legal nu poate circula cu ea, dar nu circulă. Întreb că nu mi-aș aprinde paie în cap degeaba.

Quote from: gruiarew on June 12, 2017, 07:51:09 PM
Faza e că ştiu cel puţin 10 maşini nemişcate de astă toamnă (creşte iarba prin ele). Sunt şi cu numere de RO dar asigurare nu mai au

1. Dacă încă are numere pe ea, dar nu mai are RCA, asta înseamnă că încă plăteşte impozit? Dacă plăteşte impozit mă gândesc că are dreptul să o lase să putrezească în faţa blocului că nu e obligat să aibe RCA şi ITP dacă nu circulă cu ea. Aveţi idee cum e legea aici? Că nu mă pricep deloc.
dar îs câteva lăsate să putrezească exact la drumul mare.

Art. 2, lit. b) din Lege:
Quoteb) vehicul abandonat - vehiculul de orice categorie, aflat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale de cel puţin un an, al cărui proprietar sau deţinător legal este cunoscut, însă exista indicii temeinice, determinate de starea improprie circulaţiei acestuia pe drumurile publice, din care rezultă intenţia neechivoca a proprietarului sau a deţinătorului legal de a renunţa la exercitarea drepturilor sale asupra vehiculului.

Eu zic ca daca nu vrei sa le mai vezi si la anul in aceeasi pozitie e bine sa faci sesizare le primarie de pe acum (ma mir ca tocmai la Sibiu nu raspund pe domnuleprimar.ro). Din experienta iti spun ca dureaza cam 1 an toata treaba, dar sunt sanse mari sa sa rezolve.

In concluzie: chiar daca plateste impozit, nu are voie sa o lase sa putrezeasca in fata blocului, conform legii.