[Vest] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Vest

Started by Dominik, February 07, 2019, 02:46:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Ionut

Discutii, lucrari si proiecte diverse in Regiunea Vest: judetele Arad, Caras-Severin, Hunedoara si Timis.

Ionut

CJ Arad a accesat fonduri europene şi guvernamentale de peste 10 mil. euro pentru modernizarea a 32 km de drumuri judeţene transfrontaliere

Consiliul Judeţean Arad a demarat un proiect de peste 10 mil. euro, finanţat din fonduri europene şi guvernamentale, pentru modernizarea a 32,5 km de drumuri judeţene transfrontaliere, pe traseul Curtici-Sânmartin-Socodor-Nădab. Prin construirea şoselei de centură a oraşului Curtici şi a tronsonului Socodor-Nădab, se va scoate traficul de tranzit din Curtici şi Chişineu Criş (parţial, pe relaţia Vărşand-Arad). Centura oraşului Curtici va fi finanţată de primăria Curtici, pe o lungime de 7,3 km, potrivit unui comunicat de presă al Consiliului Judeţean Arad.

''Am insistat foarte mult pentru acest proiect, care creează un culoar paralel cu Drumul Naţional 7 şi degrevează de trafic unul dintre cele mai circulate drumuri din vestul României. Consiliul Judeţean Arad a câştigat, cu acest proiect, întregul buget alocat regiunii de vest a României pentru modernizarea drumurilor transfrontaliere'', a declarat Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad.

ZF

voicul

Curtici-Sânmartin-Socodor-Nădab -  paralel cu DN7?

Intradevar Socodor-Nădab este paralel cu DN7, dar nu stiu ce trafic se va duce pe acolo, doar ca sa fie in paralel cu cel mai bun trafic?

Dominik

Consiliul Județean Caraș-Severin și ADR Vest, prin şefii celor două instituţii, au semnat luni, 25 februarie 2019, la sediul CJCS, contractul de finanțare pentru proiectul ,,Modernizare DJ608 Plugova (DN6) – Globurău – Costiș – Borugi – Cornereva – Obița – Rusca (DN6)"
Valoare proiectului este de 26 de milioane de euro.

http://www.caon.ro/consiliul-judetean-a-adus-26-de-milioane-de-euro-pentru-dj608/2203239

http://reper24.ro/41-km-de-drum-judetean-modernizati-cadrul-celui-mai-mare-contract-de-finantare-semnat-de-cj-cs-cu-adr-vest/
You're in Steelers Country

elphax

avem anunturi de participare la licitatie pt largirea drumului spre aeroport la 4 benzi
este vorba de DJ609D, de la giratoriul de pe centura pana la aeropot, 2.53 KM
estimarea intiala a fost cca 13 milioane lei fara TVA
benzi de 3 m,  acostament 0.5 m

Ofertanti:
- Strabag
- Porr Construct
- Super Construct - Electroechipament Idustrial - Backup Technology




Dominik

You're in Steelers Country

Cozak

Nu stiu unde sa o postez, dar

Un nou drum județean lângă Timișoara, pentru acces mai facil de la aeroport la autostradă
Reprezentanții Consiliului Județean Timiș vor să realizeze un nou drum de acces spre autostradă, din direcția aeroportului, prin zona comunei Remetea Mare și a Ghirodei. Se va lansa licitația pentru studiul de fezabilitate.

An electoral sau pot sa sper ca intr-o zi vom ocoli Remetea Mare.

http://www.tion.ro/un-nou-drum-judetean-langa-timisoara-pentru-acces-mai-facil-de-la-aeroport-la-autostrada/2238906

Dominik

Ar fi super sa ocoleasca Remetea Mare, ajungi mai rapid la aeroport...sa vedem cand se va implementa proiectul
You're in Steelers Country

pasadia

In alta ordine de idei, vin si eu cu o dilema: nu s-a propus de nimeni un pod peste Mures in zona Nadlac - Sannicolau Mare?

Da, stiu, a fost construit podul de la Pecica - am fost pe el, mi se pare prost aleasa locatia, caci te obliga sa traversezi 2 localitati, si in plus lucrarea pare neterminata, drumurile de aces fiind cam proaste (vorbesc de decembrie 2017, cand am trecut singura oara). Insa chiar si asa, acel pod nu deserveste Sannicolau Mare, cel care imi pare a fi orasul cel mai important din zona. Din A1 spre Sannicolau Mare, pe orice traseu, e nevoie de aproape 60 de minute.

In schimb daca DN7G s-ar continua pe un pod peste Mures, am avea nevoie de vreo 12 km de drum nou (deci practic accesul din Sanncolau pana in A1 ar lua maxim 15 minute). Castigul mi se pare imens  si imi inchipui ca singura piedica o constituie lipsa de colaborare intre cele 2 judete (AR, TM). Dar chiar si asa...

mircea

Din ce îmi amintesc, era vorba despre un pod la Igriș pe la CJT, dar sunt ceva ani de atunci și nu știu cum a mai rămas discuția. Acela (plus asfaltare până la DJ 709D ) ar rezolva o parte din problemă. Totuși, sânmicloșenii au o variantă bună pentru autostradă în clipa de față, doar că e vorba de M43 nu A1, pe la Maroslele sau Mako (mai puțin folosită).

pasadia

Pai aia e optiune daca pleaca in vest. Dar daca au treaba spre est nu vad cum ar fi aia o optiune valabila.

Si ideea mea e sa lege orasul direct, nu prin sate, cum s-a facut la Pecica.


nenea_hartia

Efectiv n-am găsit unde pot posta această întrebare, dacă există un loc mai potrivit rog să fie mutată. Se mai organizează și în 2019 acest eveniment? Dacă da, are cineva de gând să se ducă? M-ar bucura tare să văd niște poze de acolo. Mi se pare printre puținele, dacă nu chiar singura acțiune în spirit cu adevărat european din România, mai ales că pleacă mai de jos, de la oamenii și oficialii locali. Nu știu cum se mai prezintă zona, dar în pozele vechi monumentul pare impecabil, iar de pe Google Maps am impresia că singurul drum asfaltat e la noi, ceea ce pare uimitor, mai ales în comparație cu ruginiturile sinistre din alte vămi.