[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Tehnic s-ar putea.
Daca ar instala "cineva"si rosturile de dilatare....
Quote from: TibiV on August 06, 2018, 12:00:38 AM
Cine zicea ca pasajul este inutil ?!?!...

Este perfect pentru plimbari familiale de duminica, pe biciclete...

In rest....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Pe 12.04 s-au deschis ofertele pentru "Modificari linii electrice aeriene cu tensiuni de 110kV, 220kV si 400kV pentru realizarea obiectivului " Strapungere Bulevardul Nicolae Grigorescu – Splai Dudescu".

Sunt 2 ofertanti: Elemo si Electromontaj.

danutzu_1069

Intre timp, azi dimineața, a mai fost un accident la intersectia dintre pod aval și splai... Matiz vs  autoutilitara... Pagube insemnate de ambele parti..

v46is

De ce nu se lucreaza la montarea semaforului care este in proiect ?

Cristi N

Din cate stiu semaforizarea nu a fost prinsa in contract, la fel ca iluminatul si devierea retelelor de electricitate.

dr4qul4

Eu nu inteleg de ce au facut cele 2 poduri la nivel, cand puteau sa faca bretele ca pentru un nod de autostrada.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Aia insemna expropieri mai mari... Si asa au fost cu cantec...

dr4qul4

Si totusi nu era nici o cladire de daramat. NU era nevoie de exproprieri suplimentare extrem de mari ca proiectau bretelele cu Vmax=30kmh. Cred ca vorbim de cel mult 5000m2 de exproprieri suplimentare care ar fi deranjat doar parcarea de la Hofigal. In rest nu e nimic acolo.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Nu discutam doar de viteza ci si de raza de virare pentru TIR-uri...
Si nu vad rostul sa urci pe pasaj doar ca sa treci de pe un mal pe celalalt....

TibiV

Corect.
Ca sa nu mai vorbim ca daca ar fi facut varianta lui dr4qul4, la ora asta nu ar fi putut fi folosit...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Goldmund

Quote from: dr4qul4 on April 19, 2019, 12:51:02 PM
Eu nu inteleg de ce au facut cele 2 poduri la nivel, cand puteau sa faca bretele ca pentru un nod de autostrada.
Exact asa este.
Acolo unde puteau face bretelele, nu le fac pentru ca ar fi prea scumpa exproprierea...Oriunde in lume se face exact cum zici si tu:
pasaj suprateran peste rau si sosea, restul e cunoscut("trifoiul") Nu au facut asa ceva(care e atat de normal, fi.... sa fie!) nici pe A3 cu Moara Vlasiei. Fara aceste "bretele", cu inca doua poduri, exista riscul sporit de accidente, de mici ambuteiaje(semafoare defecte, etc..) Diferenta e imensa de siguranta rutiera si de fluidizare circulatie...Dar, ce e facut, e facut

dr4qul4

Nu ar mai fi putut fi folosit la ora asta...asa ca nu am mai fi avut nici accidente.
Oricum este folosit la nici 10% din capacitate. Si asa va ramane pana cand nu se modernizeaza IH.
Avantajul variantei mele e ca ar fi disparut semaforul. Alea pe care le asteptam ca sa evitam accidentele.
Legat de raza de virare: tot pe inelul median avem si Podul Grant. Acolo razele de virare sunt infinit mai mici decat se puteau face aici. Plus ca tirurile si aici tb sa vireze la 90% in scurt din si pe Splai. Dar o vor face la viteza f mica.
Podurile la nivel nu cred ca au fost foarte ieftine. Iar unul dintre ele mergea de minune intre confort City si DNCB, astfel incat sa poti intoarce decent.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Ceeace spuneam inca de cand s-au dat in circulatie podurile, s-a intamplat ieri...
Adica au aparut limitatoare de viteza pe ambale sensuri, pe Splai, inaintea podurilor...

TibiV

Stiti starea aia in care esti atat de obosit incat nu poti nici macar sa adormi ?....

Am restante tot mai mari, asa ca incerc sa recuperez...
De fotografiat este usor. Incarcatul pozelor si postarea lor consuma enorm de mult timp... :(

Luni, 29 aprilie 2019.
Poate ati uitat cum arata....
Rampa Titan->Vitan-Barzesti

Rampa Vitan-Barzesti->Titan

DAR !!!!




Quote from: TibiV on September 09, 2018, 06:03:52 PM
Azi, 9 septembrie 2018.
O mare rusine...
Drumul Lunca Dochiei, recent "consolidat" cu pietris...

Aprilie 2019...

Cam pisul boului, dar na...

Vedere spre Titan

Trecem pe malul drept, sub pasaj, si ne amintim de lungimea si inaltimea grinzilor... ;)


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

De sub pasaj, malul drept, sensul spre DNCB...

Se pare ca vor sa faca un mega-trotuar spre Popesti...







Trotuarul pare al naibii de lung...

Dar stratul de uzura lipseste, asa ca avem capacele de canal in relief...

Majoritatea soferilor respecta indicatoarele. Doar dubita care se duce spre DNCB nu are de respectat decat capacele de canal....


Pozele sunt aici: https://imgur.com/a/8c6s97q
Mama proștilor este mereu gravidă... :)