[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Si, mai mult ca sigur, utilajele alea nu sunt pe aliniamentul LEA 110 kV... :((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

cred ca e timpul sa facem cheta sa luam niste vodka saniuta si sa-i dam la paznic/sofer. Poate unul mai vesel ne arata cum se da cu spatele. si da...si da....si tot da pana face poc.   :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#1382
Quote from: TibiV on June 29, 2018, 09:53:22 PM
Si, mai mult ca sigur, utilajele alea nu sunt pe aliniamentul LEA 110 kV... :((

Urasc cand am dreptate... :(

Duminica, 1 iulie 2018.
Utilajele cu pricina:

Vedere spre nord...

... si vedere spre sud.

NU va entuziasmati.
Am vorbit un pic cu un paznic care statea la umbra intr-unul dintre utilaje.
Nu este relocarea/inaltarea LEA, ci modernizarea drumului paralel cu splaiul (Drumul Lunca Dochiei), care are piatra sparta proaspat asternuta si compactata...

Zona asta pare sa fie pentru depozitare materiale, nu inceputul instalarii unor noi stalpi pentru LEA



De pe breteaua Splai->Titan se vede ca defrisarea se termina sub LEA.

Sub LEA vegetatia este neatinsa :(


Enervant rau...

Toate pozele full-size (unde puteti vedea mai bine "burta" cablurilor LEA) sunt aici: https://imgur.com/a/4ZNUK4d
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Am inteles, ne asezam linistiti la locurili noastre.

TibiV

Sunt extrem de nervos dupa aceasta zi, si dupa ce primarul general s-a laudat in urma cu doar cateva zile cu "faptele-i marete"...

15 iulie.
O zi in care am iesit la "iarba verde".
Veti vedea imediat...

Utilajele au disparut.

Au facut rahatul praf...

Senzatie de abandon total...

https://www.facebook.com/gabifirea/videos/1922586874470777/
Duamna, ti se pare ca "lucrarea este aproape finalizata" ???... (06:26)
Aici ar trebui sa apara niste stalpi care sa inalte LEA (vedere de pe breteaua Splai->Titan)

Aceeasi zona vazuta de pe "rampa lipsa"

Urcam pe "rampa lipsa" si comparam cu rampa deja inaltata...

Verde cat cuprinde...

Nu este site "Natura 2000"...

... este doar pasajul NG.


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Poza asta o pun de peste un an...
Se schimba doar culorile si numarul frunzelor... :(

Si totusi, se lucreaza !

Se pare ca li s-a inundat/infundat minunata canalizare si acum scot apa...

Am ajuns la rostul de dilatare sudic...

Evident, nimic.

Viitoarea linie de tramvai are deja "green track". Ma rog, lipseste "track"-ul...

Un cetatean incearca sa intoarca pe podul "la sol" din aval...

... dar ajunge la "Marea Bariera de Pietris"...

... si se intoarce, ca nu are SUV 4x4. In situatia lui sunt foarte multi... Cam unul la 10 minute.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Un coleg de forum mi-a spus sa fac o poza in felul asta ca sa se vada cat de jos atarna cablurile....

Asta este o poza low-res...
Poza high-res este aici:  https://i.imgur.com/ESsRKZ1.jpg
Am "decupat" insa o bucata din poza hi-res. Sper sa se vada si asa cum in dreapta pozei cablurile coboara sub nivelul pasajului...

Iar aici o poza fix de sub cea mai sudica LEA.
Se vede ca la sageata maxima cablul este la inaltimea camerei foto (sau mai jos)...


Am verificat...
Organizarea de santier inca exista, dar nu se stie pentru ce...


Pozele full-size sunt aici: https://imgur.com/a/cjldMuo

Va marturisesc ca am facut donatii generoase catre frigiderul mincinosului primar general.
Poate nu are ce baga in gura.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut


Beowulf

TibiV, nu inteleg de ce tot sperati sa mute LEA cit timp pasajul nu duce nicaieri.

Pina in momentul in care nu se vor incepe serios lucrarile la Iuliu Hatieganu si giratoriul - pasaj subteran de la Vitan Barzesti nu vad niciun motiv sa se grabeasca cu retelele electrice de la pasajul peste Dambovita. Asadar, e posibil sa mai dureze citiva ani...
Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

TibiV

https://www.facebook.com/gabifirea/videos/1922586874470777/

Pe la 06:25.

Sunt 10 minute de "noaptea mintii"...
Pasajul este oprit din cauza ca nu au fost prinse in proiectul initial... semafoarele !!!

Toata logoreea antenista de tot c...ul, te face sa versi.
Cu toate lucrarile din Bucuresti.
Singurul lucru real si (aproape) bun este cu gardurile de pe linia lui 21.
Daca nu le-ar fi facut la inceput la "...tu-i masa", de au ruginit in 2 luni....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#1390
Quote from: Beowulf on July 15, 2018, 09:28:44 PM
TibiV, nu inteleg de ce tot sperati sa mute LEA cit timp pasajul nu duce nicaieri.

De ce crezi ca am pus pozele cu soferul dezorientat care s-a intors de la "Marea Bariera de Pietris" ?!...
Macar podurile de la sol ar rezolva o mare problema: sa nu trebuiasca sa faci 4+4 km ca sa poti intoarce de pe un mal pe altul....
(Ionut si ciprebbe au patit-o in urma cu ceva vreme... S-au apucat de filmare inainte sa intrebe "consultantul"... :lol: )

Oricum, proiectul actual este exact asta care este: pana la I.Hatieganu (Hateganu, cum gresit am tot scris pe forum)...
Atat cat este, termina-l !
Si plateste-l cinstit-lautareste.

Unii santieristi au avut chef de vorba de-a lungul timpului...
Vai de mama lor !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Vice33

Imi cer scuze daca s-a raspuns, dar va rog sa ma lamuriti si pe mine, ce problema atat de nerezolvabila, grava si imprevizibila, atarna de atatia ani la acel pasaj pentru relocarea acelor magistrale LEA? Ale cui sunt? Transelectrica cel mai probabil, nu?

Al cui este terenul de sub acele cabluri LEA? Terenul PB, privat? In ce stadiu sunt discutiile intre institutii (daca sunt discutii...)?

TibiV

Nu conteaza ale cui sunt terenurile de sub LEA.
Legal sunt ne-construibile.
Se si vede in poze ca sunt teren viran.
Trebuie doar expropriate (si doar suprafata aferenta viitorilor stalpi) si gata.

Din pacate LEA apartine aceleiasi firme care tine "in sah" intrarea A3 in Bucuresti (intre M800 si Popasului)....
Uite cateva poze de peste un an....

Quote from: TibiV on May 21, 2017, 08:48:10 PM
Relocarea LEA este sublima... dar lipseste cu desavarsire !

Vedere de pe partea cealalta, din zona bretelei Titan->Splai...

Se pare ca degeaba m-am suparat pe Transelectrica...

... caci nu sunt ei de vina !...

ENEL, bata-i vina !... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Vice33

Nu inteleg, Enel are nevoie de expropriere pentru zona de protectie LEA de sub cabluri ca sa construiasca stalpii de-o parte si de alta a pasajului...? E adevarat ca e zona cu interdictie de construire (constructii izolate, colective, etc) dar nu inteleg faza cu exproprierea...nu se schimba zona de protectie LEA ci doar stalpii, care raman pe aceeasi zona de protectie...

Nu am inteles, ce blocaj exista din partea Enel pe A3 la Popasului?

La Bretea pe lotul 4 UMB cum au fost mutati stalpii LEA, tot prin expropriere/H.G....?

TibiV

Quote from: Vice33 on July 15, 2018, 10:36:52 PM
La Bretea pe lotul 4 UMB cum au fost mutati stalpii LEA, tot prin expropriere/H.G....?

DA.

In momentul in care amplasezi niste stalpi noi, ii amplasezi pe terenul "cuiva".
(Pana in '89 nu conta, caci atunci nu existau "proprietari", doar "beneficiari" ai "dreptului de folosinta". Pe vremea aia statul era proprietarul absolut al terenului, a ceea ce era sub teren si a ceea ce era deasupra terenulu pana la Alfa Centauri...)

Acum toate terenurile au un "proprietar intabular".
Tie nu poate sa iti vina astazi o firma sa te anunte ca iti face un stalp LEA in mijlocul sufrageriei. (Pana in '89 putea, ca nu era terenul tau).

Deci astazi trebuie sa fie declarata investitia "de interes public" si sa se faca expropriere prin HG/HCL.

Proiblema in cazul strapungerii/pasajului NG este ca nu a aparut nici macar un proiect de HG/HCL de expropriere...

LEA există (sau cel puțin exista astăzi pe la prânz) dar blonda care zice ca pasajul "este aproape gata" nu "s-a prins" ca mai are si ea de facut "niste chestii"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)