Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Stefan01

Continuam spre Turda.




Podul din imaginea de mai sus, dupa ce am trecut de el. Vedere spre Sebes.


Imagini spre Turda.




Am ajuns in zona incadrata intr-un chenar rosu in imaginea de mai jos.


Imagine spre Turda.


Au turnat sferturile de con ale podului. Diverse imagini cu cele 4 sferturi de con.








Trecem de zona din imaginile de mai sus. Vedere spre Sebes.


Continuam spre podul peste raul Mures, in apropiere de Radesti.



Stefan01

Am ajuns la podul peste raul Mures, in zona Radesti. Sunt progrese la:
- hidroizolatia pe sensul Sebes -Turda
- betonarea sferturilor de con pe sensul Turda- Sebes
- montarea stalpilor si a corpurilor de iluminat



Vederi spre Turda














Imagini cu sfertul de con al culeii dinspre Sebes, pe sensul Turda -Sebes




Vedere spre sfertul de con din imaginile de mai sus - vederea este spre Sebes
https://i.imgur.com/qHikehP.jpg

Vedere spre Turda


In departare celalalt sfert de con al sensului Turda - Sebes - vedere spre Turda


Sfetul de con mentionant anterior


Am ajuns la culeea dinspre Turda a podului - vederi spre Sebes













Stefan01

#24482
Continuam spre Turda




Ne apropiem de intersectia A10 cu DJ 142L




Vederi in sens opus, spre Sebes




Intersectia A10 cu DJ 142L






Vederi spre Sebes




Vedere spre Turda cu devierea temporara a DJ 142L


Imagine cu zona, realizata de pe DJ 142L

Stefan01

Suntem la intersectia A10 cu DJ 142L, in apropiere de Sancrai.


Vederi spre Sancrai






Vederi la iesirea din Sancrai, spreintersectia cu A10.






Vederi spre Sebes




Vederi spre Turda






Podul peste raul Mures, in apropierea localitatii Sancrai - imagini spre Turda












Gura de scurgere a apelor pluviale












In departare se observa granita cu lotul 3.


Atat pentru moment. Sa aveti o seara linistita !

GAC

Acest reportaj imi da sperante ca partea de asfaltare poate fi gata relativ repede. Daca mai sunt 2 straturi, asta inseamna 24*2*2 cai rulare, deci pe undeva pe la 100 Km. Daca presupunem o "performanta" medie de 4Km asfaltati/strat/cale de rulare, inseamna ca in 25 de zile lucratoare (lucrate constincios) putem avea gata si asfaltul.
Cat priveste la Oiejdea, ma intreb daca nu se poate da in folosinta half-profile in acea zona: pe calea de rulare spre Turda sa se circule si pe cealalta cale de rulare (cea de langa deal) sa se faca acele lucrari de ancorare, asa cum zicea subway.

survola

Poa' să fie iunie, cum se spune, dar iunie 2022.

JohannDB

       "Din surse"...................."Retter Management Projects"......, vine și la Ungheni pentru "grinzi"..... Unde ?? Nu am  amănunte ...!!
     Întrebare: ce au "realizat" pe A10, tronsonul 2, îi gata ?? Sunt în grafic ?? Poate Guido spune "ceva".....
           Întreb și eu ca prostul, ce vrea pe banii noștrii, din taxe și impozite, când vrem un pic mai "bine" pe drumurile noastre"!!

cristi5

^^ da, se poate half-profile la Oiejdea.

subway

#24488
Iar ne amagim cu jumatati de solutii?

cristi5

Nu, daca solutia la Oiejdea intarzie (desi exista sanse sa nu intarzie) punem in valoare zeci de km ST2 care altminteri ar sta degeaba.

Sa asteptam perfectiunea full profile luni sau ani de zile ar fi un autogol de siguranta rutiera.

Trafic de full profile nu este, se vede asta in nodul Sebes. Sau Aiud.

hefaistos

Nu e, dar acolo unde se îngustează de la full la half se creează niște ambuteiaje... Plus ca nici constructorilor nu le convine sa lucreze cu trafic în coasta, sa facă deschideri parțiale pe răspunderea lui etc.
Deci e discutabil dacă pentru 2-3 luni merita. Dacă vorbeam de 5 ani era altceva.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

voicul

@GAC - nu pui si banda de urgenta la asfaltat?
Asflatarea merge repede, daca e cineva sa o si faca.  :D
Nu vad sa faca Aktor in 25 de zile, dar in maxim 2 luni tot o da gata (daca se tine de ea).


alecu26

#24492
@hefaistos....dar tu ce trafic crezi ca vei avea? Un half profile cu platforma de 11.5 metri, parapeti, elemente de geometrie super lejere duce foarte foarte mult trafic. Si oricum ambuteiajele vor fi mai mici decat ce e acum la Alba Iulia. (La Aiud e cvasi ok chiar si in cele mai aglomerate momente).

Cu un zid care se misca de 3...4 ani si inca nu i-au dat de capat...cu o conducere care se schimba constant (luptele pt sferele de influenta la Atena sunt acum si acolo, asa ca nu prea va baga nimeni in seama un proiectel din Romania care oricum e gaura neagra), cu un constructor care nu a dat niciodata dovada ca are curaj sa ia decizii (bune sau rele) si a schimbat vreo 7...8 manageri pe acest proiect e greu de crezut ca totul se va misca foarte bine incat lucrarile sa fie gata pana in iunie...iulie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

florinalba

Si eu zic ca va fi half-profile si cred ca oficialii stiu si ei asta cand spun ca vor da drumul in vara la ST2.

hefaistos

Acu 2 săptămâni în WE am stat 50 minute pe A2 acolo unde se trece la half profile pentru reparatii. Ca romanii se îmbulzesc pana la ultima suta de metri cu 90 kph. Poate în Ardeal o fi mai civilizat.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.