[SJ] Centura Zalau

Started by kumar, March 29, 2018, 06:22:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexV

Mersi pentru filmarile dese.
Va ca sapa pana la planul de aunecare acolo unde a cedat zidul. Dintr-odata dealul e din sol coeziv.

raulbogdan23

2025, nu vad cum pot sa termine anul acesta. Au foarte multa umplutura de facut spre capatul dinspre Meses, 1 ultim viaduct si nu stiu ce vor sa faca cu pilotii facuti pe sensul Meses - prima parte din centura (oare ii lasa asa sau fac o grinda de coronament?). De asfalt nici nu mai zic.

gicu

Azi au început decopertările pentru sensul giratoriu de la capătul din DN1F, la urcarea / coborârea pe Meseș. Un excavator și câțiva oameni erau în zonă, cu circulația dirijată la paletă când ieșeau camioane.

Cristian 74


dumbravaandrei

#424
Dezolant... trist... în ritmul ăsta e minune dacă dau gata anul ăsta...

naivu

Eu mă așteptam ca la câteva luni de la alunecarea de teren să plece chinezii și să se rezilieze. Mă surprinde plăcut că au reușit să avanseze iar acum sunt optimist că se va și termina (mai prin a doua jumătate a lui 2025, la ritmul de lucru, 2024 este exclus). Esențial este să termine înainte de Nădășelu-PSălaj, altfel Zalău va fi sufocat iar noul segment de A va fi mai mult gol.

Cristian 74

Ei zic că termină anul ăsta, la finalul verii.  :D

gicu

De împins pământul poate.

Eu încă nu îmi dau seama cine lucrează aici. Sunt subcontractori locali, sunt angajați ai chinezilor?

Cristian 74

La terasamente Montaj Modular, firmă din Zalău, camioanele sunt ale lor, dar ei își mai aduc și ajutoare când au nevoie. Au fost într-o vreme câteva camioane de la DVF, care au lucrat și cu Nurol la Nușfalău-Marca, i-au adus tot Montaj Modular. Acum am văzut mai multe de la Trans Bitum din Ip. La structuri lucrează chinezi get-beget, cei mai mulți. Mai sunt și ceva români, puțini. Altfel, ieri și azi au ridicat singurele grinzi de pe lot. Teoretic, cel puțin. Ieri dimineață, înainte de 7, erau pe viaductul mare dinspre E81 câteva camioane cu grinzi și o macara de la Deme. Nu am filmat, că a fost vânt puternic, să văd mâine dacă pot.

TibiV

#429
@OnTheRoadAK,

nu cumva ai o filmare noua care merita sa fie vazuta si de noi?!...

Are filmare, dar daca nu a raspuns o postez eu:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

12.04.2024
Avansează lucrările de proiectare la centura ocolitoare Zalău-Hereclean -Crișeni. Cea mai mare investiție a ADI "Zona Metropolitană Zalău" este construcția acestui drum ocolitor. După multe întâlniri și discuții legat de această investiție, ne apropiem tot mai mult de realizarea proiectării, după care vom lansa licitația pentru construcția acestui drum.

Construirea drumului ocolitor va reduce semnificativ traficul în zona gării, iar cei ce vor călători din direcțiile Sărmășag și Pericei înspre Cehu Silvaniei sau Jibou vor ajunge mai repede la destinație. În mod indirect, de acest drum ocolitor vor beneficia toți cei ce vor tranzita județul nostru.

Zeci de foraje geotehnice de 10-30 de metri sunt efectuate de specialiști pe traseul drumului ocolitor, iar în paralel, se lucrează la "partea scrisă" a acestui proiect.


facebook.com/FazakasMiklosOficial