Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Granata06

#10425
Am trecut ieri pe langa o buna parte a lotului 2, aducandu-mi aminte de o melodie: Nu e nimeni pe drum...nu e nimeni acum...sa vada...ce simt

Daniel_I

#10426
Mi-am dat seama azi dimineata cand am trecut prin zona ca lucrarile de la Lancram, mai exact la decopertarea bretelei din A1 in A10 au identificat un sit arheologic. Se lucra la descarcarea de sarcina arheologica. Asta e. nu am scapat...
On The Road

ciprinel

Quote from: Daniel_I on April 04, 2018, 09:23:13 AM
Asta e. nu am scapat...
Nasol. Poate totusi nu gasesc mari vestigii ce impun timp pentru descarcare.

rebel

conform articolului din ziarul Unirea este un sit preistoric, a cărei existență e cunoscută de peste 50 de ani.. si civa va dura ceva pana vor termina o luna - doua..


https://ziarulunirea.ro/fotovideo-autostrada-sebes-turda-lotul-1-lucrari-de-descarcare-arheologica-a-sit-ului-preistoric-din-zona-viitorului-nod-rutier-de-la-sebes-468692/



rizzuh

CNAIR afacut control inopinat si pe ST1. Ingrosarile imi apartin:

QuoteÎntr-un control neanunțat care a avut loc pe lotul 1 al autostrăzii Sebeș-Turda, echipa CNAIR a constatat o mobilizare a constructorului acceptabilă dar insuficientă pentru ca acest sector să fie dat în folosință în acest an. Constructorul promite că va suplimenta numărul de muncitori pe acest lot începând cu săptămâna viitoare. Se execută lucrări de forare, armare și turnare piloți și coloane secante pila, cofrare cuzineți, transport și montare grinzi pe poziție, aplicare hidroizolație radier, cercetări arheologice sit 1 și sit 10 dar și terasări.

Autorizatie de construire pentru nodul Sebes a fost emisa pe 16 februarie cu un termen de 18 luni. Cum dracu sa-ti pui intrebarea daca o sa fie gata anul acesta? Termenul este pana pe 16 august 2019! Iar avand ca experienta ST3, sunt foarte mari sansele sa circulam pe el abia in 2020.

KenyaSong

#10431
Iertaţi-mi ignoranţa, dar contractele sau legea specifică explicit că termenul se calculează întotdeauna de la ultima AC ?

Dacă într-un caz extrem şi ipotetic ar mai rămâne 1m2 fără AC, dar restul tronsonului poate fi construit, asta înseamnă că autostrada se amână cu întreaga durata ? Poate ar fi mai natural să se calculeze proporţional cu complexitatea segmentului de construit.

Hercule

Autorizatia de constructie are termen de valabilitate 18 luni, adica trebuie sa te apuci de treaba in aceasta perioada. Daca nu incepi lucrul in cele 18 luni, autorizatia de constructie se mai poate prelungi o singura data cu 1 an. Dupa ce te apuci de treaba, AC ramane valabila pe intreaga perioada a lucrarilor.

Scuze de off-topic :)
Deșteaptă-te române!

luc

#10433
Am ajuns sa ne comparam cu Dubai:  :lol: :lol:

"Atat lotul 3 cat si lotul 4 al autostrazii aveau termen de finalizare, din cate stiu eu, anul 2016. La noi, proiectele intarzie. Asa stau lucrurile, in conditiile in care nu s-a ajuns la situatia de a penaliza drastic, cu amenzi foarte mari, aceste intarzieri, asa cum se intampla in Dubai, spre exemplu. Dar daca tot facem autostrazi mai tarziu, hai sa le facem bine..."  a mai spus Alin Serbanescu.

http://www.ziare.com/economie/infrastructura/dupa-2-ani-de-intarzieri-deschiderea-circulatiei-pe-autostrada-sebes-turda-s-ar-putea-amana-din-nou-1508420

Nici un cuvințel despre motivele imputabile Cnair! Ne iau de proști?? :o

voicul

S-a stricat copy/paste-ul?

"In consecinta, o adevarata prapastie s-a cascat chiar la marginea autostrazii, riscand sa inghita drumul."

"Eu nu stiu despre nicio receptie care ar fi urmat sa se faca la lotul 4 al Autostrazii Sebes-Turda, pe 15 februarie. E o legenda care circula, dar nimic mai mult. Motivul: constructorul nu ne-a notificat niciodata ca ar fi terminat lucrarile si ca ne asteapta sa facem receptie. La acest moment, dumnealor sustin ca sunt in grafic si ca vor termina pana in mai. Daca intr-adevar o vor face sau nu e greu de spus. Noi nazuim, optimisti fiind, ca asa va fi."

E scris in ordinea cronologica a cum a vrut muschii autorului?

elion

#10435

În cazul blocajelor de circulaţie între Sebeş şi Alba Iulia se poate folosi traseul marcat, cu specificaţia că între Daia Română şi Şeuşa este drum îngustat, două maşini care se întâlnesc trebuie să tragă amândouă dreapta. O altă alternativă pe care merg şi tirurile: Cunța-Drașov-Șpring-Vingard-Ghirbom-Berghin-Hăpria-Teleac.

rizzuh

@Hercule, atunci intrebarea este care este termenul de executie al nodului Sebes?

Dominik

You're in Steelers Country

nrb

Inspecția asta peste tot, acum înainte de Paște, o fi acțiunea MOV??

voicul

Nu este peste tot.

Unde e inspecita pe lot-ul 3?
Aaa ... e finalizat 100%
Si atunci de ce nu il inspecteaza toata lumea?