News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TVlad

#14115
Pai omul actioneaza in directia "progresista": faultarea soferilor. Metodele sint multe, unele mai subtile, altele mai directe.

JohannDB

 "Aur" dixit :  ""... Centura ocolitoare și sensurile giratorii par a fi adus Brașovului cel mai bun sistem prin care arterele de circulație nu sunt atât de aglomerate,..."" Ce să poți zice; mai popular, doar "îhâââ"..... "Par" a fi adus, noaptea și la orele cu trafic redus.........

dumbravaandrei

^^ adevarat ca linia intre prostie si progresism este extraordinar de fina si nu tot timpul o administratie isi da seama de care parte a liniei se afla.
Eu sunt de acord cu semaforizarea, giratiile nu functioneaza pentru trafic urban ridicat, dar in acest caz trebuie desfiintate giratiile si permis fluxul multiplu prin intersectie. Altfel, cand vei avea verde de pe un flux, vei gasi intersectia blocata de cei care inca nu au apucat sa iasa din intersectie ca s-au blocat in verdele pietonilor. Si toata lumea, indiferent de unde vine si unde merge in intersectia aia nu o poate face decat urmand drumul giratiei, nu poti avea doua fluxuri separate care sa circule prin intersectie, ceea ce face o idiotenie din giratorii semaforizate (da, stiu.. sunt intersectii cu giratie)

oc7avian

Susțin explicația

JohannDB

"""....nu poti avea doua fluxuri separate care sa circule prin intersectie, ceea ce face o idiotenie din giratorii semaforizate (da, stiu.. sunt intersectii cu giratie)"""
"""....Susțin explicația"""   
    "Huston" la nivel (și) local "we have a problem and that is"... "Cine aude, citește și înțelege"....?? What about that ?? Ce ziceți de asta ?? Degeaba avem opinii/idei și "bună practică", fiind toată ziua-n trafic, unde vezi rezultatele unei gândiri greșite (ca să fiu academic și să  nu zic altceva)............

gruiarew

Quote from: rocklee on May 01, 2024, 05:19:07 AMam fost pana la margina sa vad cum mai sta treaba pe santier ...daca tot au primit AC pe sectiunea de E1.....AU inceput cu cteva forari facute de cei de la ZUBLIN ...Langa utilajele de perforat tunelurile ....am fost luat in primire de un paznic ...foarte RAU ... >:( .....si pus pe scandal ca i-am fotografat obiectivul.....

Am pătit și eu d-astea în trecut. Diferența e că eu nu intru în șantier, pozez doar din drum. Nu știu din ce cauză se comporta în halul ăsta. Și eu am fost gonit și amenințat cu bătaia când am pozat supratravessarea de la ieșirea din Margina. De asemenea am înțeles că nici prin gări nu-i voie să pozezi. Are cineva idee de ce? E vreo lege ceva sau doar oameni idioți ce fac exces de... ?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Vlad94

^E a doua categorie. E spațiu public, e o lucrare de infrastructură de interes public a statului român public :lol: , deci se poate filma conform legii.

dumbravaandrei

Vezi ca accesul intr-un santier nu se face oricum, fie el pe domeniul public sau privat. Da, poti sa pozezi dinafara santierului, in limitele legii

TibiV

Quote from: dumbravaandrei on Today at 01:09:12 PM... Da, poti sa pozezi dinafara santierului, in limitele legii

Ei, aici este problema, cu "limitele legii"...

Daca cineva iti fotografiaza santierul viitoarei case/locuinte (proprietate privata) este o (mare) problema... Si sa mai si publice/posteze fotografiile respective....

Dar daca esti o "persoana publica" si acea casa/locuinta a fost (poate) "finantata" din spagi/mita, atunci mai este aceeasi abordare?...

Credeti-ma, in job-ul meu m-am confruntat mereu cu problema asta... 

Insa cand este vorba de un santier platit din bani publici (ai tai si ai mei) orice paznic de santier merita m...e. (Desi am patit-o si eu, pe vremurile cand sanatatea imi permitea sa "fac" santiere...  :lol:   )

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

Nu la aspectul asta m-am referit...
Uite, de exemplu cand am pozat la nodul de la Oarja, am intrat pe multe parcele de teren, departe de a fi in domeniul public... omul ala de are parcela, are tot dreptul sa vina sa-mi zica sa merg prin alta parte.
La fel cand am pozat la A0xDN2, am rugat pe cineva de are o hala chiar langa santier, am facut cateva poze din curtea aia, ca altfel nu aveam cum sa prind capatul lotului facut de umb. la fel l-am rugat pe un nene sa ma lase la el in curte sa pozez organizarea de santier a ccecc-ului. Si am facut asta pentru a evita santuri si sapaturi care ma puneau fizic in pericol. 
Frumos era sa cad printr-un hau de la conductele relocate la Oarja, cu aparatul foto de gat...

Am avut situatii de acces public in fabricile care am lucrat, pe liniile de care raspundeam la vremea respectiva. Nu am fost niciodata impotriva acestui acces, dimpotriva. Dar nu permiteam accesul fara minima instruire si echipamentul de protectie necesar, pentru a nu avea incidente sau pagube. 

Dreptatea e pe undeva la mijloc... da, paznicul nu ar trebui sa fie cenzor in ceea ce priveste pozatul (sincer, nici nu cred ca real are ce sa-ti faca), dar n-ar trebui sa te lase in santier asa de capul tau, indiferent cine plateste pentru santierul ala.