Recent posts

#1
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by dr4qul4 - Today at 12:59:36 PM
Filmarea cu nodul A0xA2 arata ca A2 nu ai este de foarte mult timp "autostrada soarelui".
Vineri, 24 Mai, restrictionarea traficului la o singura banda pe sens la intrarea in Bucuresti, chiar si pt o distanta scurta, provoaca un ambuteiaj destul de mare.
Imaginati-va ce ar fi fost la vara..
#2
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by cosminnus - Today at 12:56:20 PM
Niste poze din mers de astazi de pe lotul 3 Sud, Aktor, nodul cu A1, ora 11.30. Era activitate. Se pare ca s-au apucat si de pus predalele.















Powered by API/PUM imgur uploader
#3
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A3 București-Bo...
Last post by cmd - Today at 12:44:50 PM
UMB or fi tot exersand la parcari, sa le faca la linie...
Quote from: Cristian 74 on May 24, 2024, 11:13:37 PMÎncet, ultimul viaduct mare dinspre Poarta Sălajului se acoperă. Seara asta erau acoperite 13 deschideri din 17, 104 grinzi așezate din 136. Au reînceput să pună predale, primele 2 deschideri spre Poarta au predale, pe lângă cele 8 dinspre Zimbor pe care le aveau de anul trecut. Total: 10 deschideri cu predale din 17. Din ce am văzut, nu UMB pune grinzile, ci D&D Arad, cu 2 macarale roșii și cred că și un trailer tot al lor.
#4
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by NoWords - Today at 12:27:57 PM
Ozaltin face o figura buna, la mai multe  :)
#5
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by a.l.x - Today at 11:46:01 AM
DRDP Craiova: update stadiu lucrărilor de pe tronsonul 1 a DEx12, Craiova-Pitești

Quote39,72% stadiu fizic, acesta este procentul actualizat al lucrărilor de pe tronsonul 1 a DEx12, Craiova-Pitești.
 Antreprenorul a pus în operă peste 69.000 de tone de asfalt din totalul de 150.000 de tone.
Sunt montate peste 350 de grinzi la structuri din totalul de 461, structurile fiind în diferite stadii de execuție.
Începând de săptămâna viitoare va începe livrarea și montarea parapetelui de protecție.


TheRomanian
#6
Energie / Re: Petrol si gaze naturale
Last post by Oneinthecrowd - Today at 11:40:28 AM
OMV Petrom a pus în funcțiune cel mai mare rezervor de stocare a țițeiului din România, la rafinăria Petrobrazi

Sper sa nu gresesc, dar cred ca este primul rezervor din Romania cu dom geodezic autoportant din aluminiu.

Interesant este si modul de constructie al peretelui. De obicei se incepe ca la o casa: cu virola de baza sudata de fund si continuand cu virolele superioare. Aici cred ca problema a fost lipsa spatiului pentru macarale.

QuoteRezervorul a fost proiectat și construit conform celor mai recente standarde în domeniu, pentru o siguranță sporită în utilizare. Rezervorul are pereți dubli și fund dublu, capac tip dom din aluminiu și capac plutitor interior pentru reținerea emisiilor de vapori. Construcția acestuia a durat circa 2 ani, iar investițiile în proiect au depășit 23 de milioane de euro.

Rezervorul, mai înalt decât o clădire cu 10 etaje, are o capacitate totală de 60.000 de metri cubi și poate stoca materia primă pentru echivalentul a 1,2 milioane de plinuri de carburant.

Domul de aluminiu, cea mai mare structură de acest tip din România, este o construcție impresionantă, cu o greutate de 53 de tone și o înălțime de 15 metri. Ridicarea domului pe poziție s-a făcut utilizând, în premieră în România, un sistem pneumatic format din 28 dispozitive de ridicare, acționate centralizat.


Sursa: https://www.omvpetrom.com/ro/news/omv-petrom-a-pus-in-functiune-cel-mai-mare-rezervor-de-stocare-a-titeiului-din-romania-la-rafinaria-petrobrazi-

Si video:


Sper sa nu se opreasca aici si sa le inlocuiasca in viitor si pe cele vechi cu capac plutitor.
#7
Cei care lucreaza in constructii are rost sa depuna declaratia? Parca nu platesc impozit pe venit.
#8
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by adix - Today at 11:25:40 AM
Salutare baieti!
#9
[B] STB / Re: [B] Mentenanța, modernizar...
Last post by liviubalan31 - Today at 10:07:48 AM
Fix același proces a fost si pe fostul Vasile Milea (linia din fata afi) reabilitata acum 2 ani. Daca te uiti pe pozele de atunci procesul este identic.
#10
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by oc7avian - Today at 10:05:13 AM
Stați liniștiți că nici CNAIR nu crede în deschidere anul ăsta. Noua stare în care au ajuns e că fac/dreg/trag/rup norii cu toate diligențele să se poată finaliza anul ăsta.

@Ionut mă poate corecta dacă a auzit vreo asumare din partea CNAIR săptămâna asta :lol: