Drumul Expres DEx Tișița-Albița

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:41:39 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

cove_adrian

Ieri, la CNAIR, 26.06.2020, am avut o discutie mai ampla vis-a-vis de Dx Tisita-Barlad-Albita.
Acest proiect are finantare (inclusiv UE) in sfarsit.
Conform formularul F23 sunt 6 milioane de lei alocati pe 2020 si inca 17 milioane de lei pe 2021.
Pe 30 IUNIE se semneaza contractul pentru ELABORARE STUDIU DE FEZABILITATE.
S-a intarziat pt ca EGIS s-a cam ferit sa vina in RO/nu prea a putut veni pt semnare contract din cauza COVID-19.
Am recomandat CNAIR ca acest contract sa fie semnat pe "amplasament" adica in Barlad. Dna Director Mariana Ionita a salutat aceasta idee. Primaria Barlad este de acord.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

MihaiD

Quote from: cove_adrian on June 24, 2020, 03:19:09 PMReferitor la licitatia cu acest DX Tisita-Albita MVA in luna martie s-a exprimat simplu si sec : DX Tisita-Albita a fost si este doar o chestiune electorala.

Quote from: cove_adrian on June 27, 2020, 10:03:39 AMAcest proiect are finantare (inclusiv UE) ... Am recomandat CNAIR ca acest contract sa fie semnat pe "amplasament" adica in Barlad. Dna Director Mariana Ionita a salutat aceasta idee. Primaria Barlad este de acord.

Din câte am văzut, semnările astea aveau loc la Prefecturi în teritoriu, nu în al doilea oraș ca rang dintr-un județ. Dar e și asta o miză considerabilă, pe dezastrul din Bârlad să fie vărât în poză cel mai important primar al PNL din județul Vaslui, disperat acum după fiecare vot. Chiar dacă nu are absolut nicio legătură cu subiectul, s-a rezolvat fotografia. Excelentă sugestie! Curat ,,doar o chestiune electorală". În ceea ce privește nesemnarea din cauza COVID, o să mă opresc din râs mai încolo. 

horatiu.cosma

Ionuț, poate dai niște cartonașe galbene pentru OT repetat și pentru politică ieftină de crâșmă.

Ionut

M-am săturat de cartonașe. Pregătesc ban-urile.

cove_adrian

@ MihaiD

Nu detin adevarul absolut si e doar opinia ta ca unii zic "sa nu se faca". Eu nu am afirmat asta! Argumentatia mea era alta!
Revenind la DX Tisita-Albita, informatia a venit de la sursa sigura din CNAIR - doamna director de la Fonduri Europene care la randu-i avea OK de la Achizitii si a zis ca DA- SE POATE SEMNA pe 30.06.2020. In realitate (cand am sunat ieri pe dna dir general pt confirmare) am aflat ca de fapt "nu sunt toate semnaturile pe contract". Ca e nevoie de "minim 12 semnaturi" si ca trebuie instiintat si partenerul SEARCH sa ajunga la timp in RO etc. etc. Adica DA - cineva NU SI-A FACUT TREABA! Si DA - E BIROCRATIE IN CNAIR! ASTA O STIM DE ZECI DE ANI!
Despre ce spune primaria Barlad nu comentez pt ca nu ma intereseaza punctul de vedere usor politizat. Daca pot ajuta din functia asta, cu placere o fac. Deciziile politice si declaratiile ca atare si le asuma respectivii. Eu imi asum cele spuse!
VO Barlad - e o telenovela. Sa speram ca pana in 15.07.2020 vom avea AC pe VO Barlad.
Legat de DX Tisita-Albita am propus sa se semneze pe "amplasament" adica la Barlad. Primaria Barlad e de acord. CNAIR prin directorul general e de acord si chiar a zis ca "e o idee foarte buna!".
Sa vedem saptamana viitoare! Promisiunea (nr. 2) din partea CNAIR este ca se va semna saptamana viitoare.

Ma doare ca sincer doar ne facem ca se face/doreste DX Tisita-Albita si doar scoatem un amarat de SF. Filmul cu Elaborare SF l-am mai vazut! Si nu mi-a placut! De fapt logic si normal era sa avem Proiectare COMPLETA adica SF+PTE+PAC. Bani sunt! Conform F23 sunt alocati 6 milioane de lei pe 2020 si restul de 17 milioane de lei pe 2021. Sper sa se coreleze DX Tisita-Albita cu A7 (care e prost gandita in zona Tisita), cu VO Tecuci (ce va fi relicitata in iul-aug), cu VO Barlad si VO Husi.
E bine ca se face ceva insa e extrem de putin pt zona Vasluiului. Tine si de alti factori ca Vasluiul sa fie mai bine reprezentat atat civic cat si politic! Avem noi probleme de sustinere civica in Iasi daramite in zona Barladului/Vasluiului/Husiului.

Voi participa la discutii in functie de disponibilitate si resurse de timp si finante personale.
Poate reusim si ne vom vedea la dezbaterile de la APM Vaslui/CNAIR. Mi-ar placea sa schimbam opinii!
Toate bune!
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

cove_adrian

Am fost informat de purtatoarea de cuvant a CNAIR ca maine, 07.07.2020, se semneaza contractul pt DX Tisita-Albita.

http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

TibiV

Incearca sa fii mai exact: se semneaza pentru SF DX Tisita-Albita.

Ca iar intelege careva aiurea si te trezesti "Adrian, ai spus ceva dar utilajele nu sunt pe teren..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cove_adrian

Da, scuze. Se semneaza pt Elaborarea Studiu de Fezabilitate la Drumul Expres Tisita-Barlad-Albita.
Intrebare: oare ce numar/indicativ sa aiba? DX 13? :)
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

Feri

DX13 mai ales daca se reuseste sa se aduca A13 mai la sud la Adjud/Tisita si sa fie continuitate ar fi optim cred.

Nu s-a studiat mult varianta asta pentru ca A13 la Bacau a fost conceput in masterplanul initial sa adune traficul din Moldova spre A3 Brasov-Bucuresti, coroborat cu downgradarea  A7 si A1 in DX. Bine ca au revenit asupra acestora din urma :)

PlayStation


Feri

^^^ Sa speram ca vor analiza alternative de traseu inclusiv mutarea capatului la Marasesti/Adjud  :)

cove_adrian

S-a semnat azi Studiul de Fezabilitate la ora 12.00 la Barlad.
Suma : 11 milioane de lei pt 160 de km de SF. Putin. S-a castigat cu ~ 85% din valoarea licitatiei.
Termen: 26 luni.
Am recomandat domnului Michael Stanciu (din partea Search) si doamnei Mariana Ionita (CNAIR) ca DX (13) sa se coreleze cu VO Barlad si VO Tecuci (varianta vest) si sa aiba conectivitate corecta si corespunzatoare la Tisita cu A7.
Intentia uat Barlad e de a sustine (in acest stadiu extrem de embrionar) varianta prin Vest pentru a ocoli lunca extrem de (inundabila) si cu panza freatica destul de sus a acviferului Barlad. Viziunea uat Barlad ar fi sa existe un inel ce va ocoli Barladul, adica DX in partea de Vest si VO Barlad in partea de Est. Tendinta de dezvoltare a ariei functionale Barlad este spre vest pe terasele Barladului si zona mai inalta a Podisului Barladului/Colinelor Tutovei.
E un scenariu (ce va fi analizat in faza de AMC) insa e de verificat toate constrangerile. Pe partea de vest avem 2 arii Natura 2000 - Râul Bârlad între Zorleni și Gura Gărbăvoțului  (ROSPA0167+ROSCI0360). Plus LEA de 110 kv.
Se va studia la momentul oportun!
Cel mai important e ca s-a semnat acest proiect si un prim (mic) pas a fost inceput.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

IosuaT

Am urmarit si eu prezentarea proiectului chiar acum cateva minute, ma încântă ce am auzit.  Chiar mi-aș dori să-l  vad finalizat pana in 2033-5 cam atunci îl văd finalizat în totalitate, ținând cont că este doar fidic galben si fiind și  drum expres secundar,  deci cu finanțarea europeană îi mai greu in actualul exercițiu financiar ce va urma 2021 2027.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitesti, A0 Centura Bucuresti,  A7 Ploiesti - Bacau - Pascani, A3 Cluj - Oradea ; Importante. A8 Iasi-Targu Mures, A13 Sibiu - Brasov - Bacau; A3 Ploiesti - Brasov; DX 12 Pitesti - Craiova.

Drive_140

Voi astepta cu interes cum vor proiecta DX langa Husi si pana la Albita. Relieful arata impresionant, daca comparam cu restul drumului (valea raului):


elphax

prima oara cand citesc cu atentie pe acest topic, nici nu mai stiam unde este Tisita :)

am cautat putin pe harti, este clar ca acest drum ar aduce beneficii economice semnificative atat petru zona Barlad cat si pentru schimburile cu Rep Moldova. am incercat sa  caut variante, sa vad cum se poate lega la A7 dupa Focsani, sunt curios cat de mult se va apropia de Tecuci etc.
probabil ca distanta se va scurta cu vreo 10 km





Powered by API/PUM imgur uploader