[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

unu

"Competenţa de autorizare a lucrărilor la Pasajul Mogoşoaia este a Ministerului Transporturilor, a precizat marţi Primăria Capitalei"

"...În ceea ce priveşte autorizaţia pentru organizarea de şantier, în acest caz, având în vedere că amplasamentul aferent organizării de şantier este pe raza sectorului 1, competenţa de autorizare aparţine Primăriei acestui sector. Astfel, documentaţia a fost redirecţionată de Primăria Capitalei, spre soluţionare, conform competenţelor stabilite prin lege, Primăriei sectorului 1"

Iulika0069

Quote from: dr4qul4 on October 08, 2019, 09:52:01 AM
acolo trebuie ingropat sensul spre Pipera, astfel incat ceilalti sa poata face stanga direct. Chiar nu inteleg ce e atat de greu. Nici macar nu afecteaza traficul, pasajul are 4 deschideri (pt dncb), astfel ca sub el e loc de 8 benzi de circulatie. Chiar nu poata sa toarne 2 randuri de piloti forati la baza bilelor 3 si 4? Daca sunt prea apropiata de pile si nu e tehnic posibil, atunci sa lase o singura banda pentru directia inainte.
Corect! Acelasi lucru trebuie/trebuia facut si la intersectiile DNCB cu Pipera, DNCB cu A3, DNCB cu Stefanesti si (sper ca macar aici) DNCB cu DN2 si DNCB cu Biruintei/Pantelimon!
Ingropat sensul opus celui de langa calea ferata - chiar si numai pe o singura banda + giratoriu la sol..

slartibartfast

La Biruinței/Pantelimon nu e cazul: nu o să se permită virajul la stânga de nicio culoare, întoarcerea și intrarea spre București dinspre sud se va face pe giratoriul suspendat Cernica. Mi se pare o soluție perfect rezonabilă acolo.

Ionut

Am explicat cum e cu Mogosoaia pentru Ziare.com si ieri a fost dat comunicat si pe B1 TV. Probabil si in alte locuri.

miahi

@NGC am observat ca Strabag are facturi emise de aproape 80 mil pentru pasaj la Mogosoaia . Nu e cumva vreo eroare, avand in vedere ca valoarea  contractului parca era 32 mil ?

bogdanstancu

Ce se mai întâmplă cu sectorul DN2- A2? Se poate semna cu Cei de la Tirrena?

NGC

Din ce stiu nu mai sunt obstacole, in afara de cele obisnuite (garantie, vointa la CNAIR, etc.).

NGC

#2452
@miahi: O sa mai verific o data cifrele.

Nu cunosc zona aia a tarii, dar parca la unul din proiectele din zona era vorba de modificari pentru introducerea tramvaiului pe pasaj. Poate ne lamureste cineva din zona care era proiectul ala, ca nu mai tin minte.

razvan96

@NGC:Cele 2 facturi mari pe care le-ai pus la pasaj Mogosoaia tin de fapt de Podul Suspendat Braila, itemul de mai sus. :p

miahi

@NCG e vorba de pasajul de pe DNCB intersectie cu DN1A (Mogosoaia), unde cum zicea @Ionut mai sus nici macar autorizatie pentru organizarea de santier nu au...

TibiV

#2455
Quote from: NGC on October 31, 2019, 09:36:29 PM
...parca la unul din proiectele din zona era vorba de modificari pentru introducerea tramvaiului pe pasaj. Poate ne lamureste cineva din zona care era proiectul ala, ca nu mai tin minte.
Pasajul Domnesti (DJ602/DNCB), unde se va construi (candva) un giratoriu suspendat...

Si nu este vorba despre tramvai pe pasaj, ci despre terminal de tramvai pe sub rampa estica (dinspre oras) a pasajului....

LE
Detalii aici: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=390.msg257608#msg257608
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Multumesc tuturor pentru observatii. O sa corectez si o sa apara zilele viitoare corect.
Oricum la cateva luni reverific incrucisat informatiile si greseala ar fi aparut la iveala, dar mai bine sa o corectam cat mai repede.
:cheers:

NGC

Pasajul Mogosoaia

Avem topic separat pentru Pasajul Mogosoaia? Io nu am gasit nimic, dar poate mi-a scapat.

A inceput procedura pentru obtinerea AM. Memoriul de prezentare il gasiti aici.

bogdanstancu

Referitor la Pasajul Mogosoaia...ne poate expune cineva circuitul documentelor de dupa semnarea contractului are a avut loc acum un an (1 an!!!)?
Prin vara se spunea ca PMB/PS1 nu dau AC...acum vad ca abia in August (!!!!) s-a emis certificatul de urbanism si ca acum s-a declanasat procedura pt AM.

bogdanstancu

Oricum, pasajul Mogoșoaia isi avea sensul acum 10 ani cand s-a realizat lărgirea centurii. Acum e nevoie, suplimentar si de un pasaj care sa treaca pe sub actualul giratoriu, pe direcția Mogoșoaia-București.