Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

survola


Xed

Ok, recunosc ca mi-a scapat acest aspect dar chiar crede cineva ca in acest punct se va remedia ceva pana la darea in trafic? Sincer.

Cred ca deja de 3 ani se tot discuta acesta aspect, se zic aceleasi opinii, lumea se inflameaza si nimic nu se întâmplă?
E nevoie sa poluam acest topic odata la 6 luni cu aceleași informații?

P.S. Nu neg toate probleme enumerate pana acum dar deja devine obositor de urmarit topicul A10.


paulmare

^ elicopterizeaza betonul ca sa poata aplica un grund epoxidic bicomponent de hidroizolatie pe betonul de tablier
finiseaza asa ca sa inchida porii betonului si sa reduca si consumul specific de epoxi care e groaznic de scump
La cum s-a lucrat la o placa de betonare, podul de la coada lacului pe centura Bacau, cu armatura preasamblata la sol si ridicata cu macaraua, si la beton cu masa vibratoare de latimea caii de pod pusa pe 2 sine, si apoi finisarea cu "elicopterul" - mi s-a parut cea mai "productiva" metoda de lucru, portocalii nu sunt doar multi ci sunt si foarte bine mecanizati, cred ca o sa vedem si pe CraPi la cele 2 poduri mari in curand exact acelasi mod de lucru dupa ce au asezat toate predalele
E foarte bine ce face Baxcom, mie mi se pare ca la noi din pacate se schimba solutiile clasice cu unele mai moderne nu pentru ca le cere beneficiarul cum ar fi normal, nu pentru ca au venit firmele din afara cu nu stiu ce super-expertiza si super-proiect si tehnologie (cu exceptii mari si absolut remarcabile Astaldi-IHI de exemplu) - aici tranzitia e de jos in sus, cred ca umb si baxcom au multi oameni care au lucrat ani buni pe santiere afara si stiu cum se face o lucrare cand nu folosesti zilieri cu 80 de lei pe zi si cu materiale ieftine sa tina fix cat garantia   

RaduG

@Xed ești singurul care s-a inflamat.
N-am ,,poluat" nimic, doar am adus în atenție un aspect ce mie mi se pare important din punct de vedere al siguranței. Și nu, nu s-a mai discutat, ce ai văzut mai sus era legat de îngustarea de la două benzi la una a bretelei înainte de intrarea în A1, în timp ce observația mea era legată de banda de accelerație.
PS: Îmi pare rău dacă observațiile mele devin obositoare și fac topicul dificil de urmărit. Voi mai exersa la capitolul elocvență, dar hei, nu poți mulțumi pe toată lumea, nu-i așa?

Xed

 :lol: mda, eu sunt ala inflamat cand nici nu am participat la discutia despre breteaua asta pe ultimele 4 pagini. Și nu ziceam de tine ca poluezi ci vorbeam la modul general.

Am sa mă opresc aici si va las sa discutați in continuare despre acest minunat subiect.

bdragos1

Vad ca s-au apucat sa puna straturile peste podetul de sub pasajul de la Toskana :)) au hidroizolat oare intr-o noapte cand au scapat de drone?

carutasul

#25311
parcă am văzut săpând pe una din filmările anterioare, acum o săptămână-două ? (de podețul ăla ziceam)


raulbogdan23

Multumim @R@du pentru filmare!

Aveti idee daca problema/greseala din zidul de gabioane de aici poate progresa in timp si daca da ar pune probleme?




Powered by API/PUM imgur uploader

paulmare

O nouă promisiune, lotul 2 in toamna https://www.capital.ro/presedintele-aktor-in-romania-vesti-neasteptate-privind-autostrada-sebes-turda-christos-panagiotopoulos-in-toamna-acestui-an-se-va-circula.html

^ o cutie de gabion au lovit-o cu cupa excavatorului, o să se repare, e doar un fier de dezdoit și reașezat pietrele

Ionut

Dacă se va circula in septembrie, se va circula semi profil la Oiejdea.

hefaistos

Daca traducerea a fost facuta corect a spus " in toamna acestui an se va circula pe această autostrada în totalitate" si apoi a revenit "le promit că în câteva luni se va circulă pe această autostrada".
Toamna se termina la 1 decembrie, pe aici pe la noi, deci "cateva luni" ar putea insemna 6. Asta in cazul in care credem vorbele grecilor.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

raulbogdan23

Quote
^ o cutie de gabion au lovit-o cu cupa excavatorului, o să se repare, e doar un fier de dezdoit și reașezat pietrele

Multumesc de raspuns!

Tudor99


Tudor99


ST de la Alba Iulia Nord la Radesti
220521
Radu Ignat