Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

madsnowman

Am trecut aseară pe ST1 și mi s-a părut foarte ok, cel puțin pe sensul Alba - Sebeș. La nodul Alba Sud iluminarea avea probleme, adică se stingeau și se aprindeau becurile. Am și 2 filmări scurte, dar nu reușesc să le urc.

horatiu.cosma

AlinC, esti foarte tare, la 350 din 351 de filmari de la Alba Nord ai facut bucla aia spre giratoriul existent spre Alba Iulia. Azi nu, desi azi chiar parea ca ceva interesant se misca pe acolo, se asfalta sau ceva de genul  :lol:.

gdaniel

Din cate vad, acolo se duc basculantele incarcate cu umplutura. Probabil ca ridica cota drumului de acces la casa izolata la sud de pasajul peste A10 (cum vad ca fac si la nord de pasaj pentru acces la Toscana Garden)

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

pasadia

Eu tin sa remarc ca a disparut bannerul de pe casa aia izolata dintre A10 si DN1 la nord de pasaj.

dragos76

Păi poate au citit mesajele de-aici și s-au prins că e o oportunitate, nu o pacoste :)

cristi5

Quote from: cristi5 on December 07, 2020, 05:53:39 PM
  La nord e acea intoarcere in giratie pt a intra pe A10

Motiv pentru care cred ca ar fi foarte bine daca dupa deschiderea traficului pe pasajul DN1 s-ar pastra sensul dublu pe breteaua de iesire, pana la deschidereaa ST2.  In felul asta fluxul Teius-Sebes nu ar trebui sa intoarca in giratia dinspre Alba Iulia. Ba chiar ar exista iesire pt cei care intra din greseala pe autostrada.




Powered by API/PUM imgur uploader

adiarc

am fost si eu pe A10....ceva de neconceput sa ajungi in cateva minute de la Sebes la Alba Nord...e wow...

Altfel,aceea semnalizare de intrare spre Sebes ,in Alba Nord e intr-adevar ca si invizibila...
De asemenea se simt toate diferențele intre diversii asfaltatori,iar aceea plasa de protectie verde la gunoaiele de pe Alba Sud...sunt bani aruncati degeaba...se vede mizeria suta la suta
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

danutzu_1069

@Cristi5, pe ideea ta este ok pana in momentul in care trebuie sa "scoata" umplutura de sub pasaj (aia care a fost pusa fara sa se faca ceva hidroizolatie la "tubulatura" prin care curge (pâ)râul ala...) si sa "faca" corpul autostrazii cum trebuie....

cristi5

Deci se va muta tot traficul pe pasaj? Vor intoarce  soferii ca sa iasa la Alba Nord pe bretelele spre Alba Iulia? Lucrarea de sub pasaj nu se poate face pe o singura cale?

danutzu_1069

#23350
@Cristi5,Se presupune ca se vor apuca de treaba dupa ce va fi dat in trafic pasajul DN peste A10 dar si al doilea sens pe pasajul de peste CF....
Iar intrarea / iesirea de pe A10 presupun ca va fi asa:
Intrare: folosind breteaua care vine de la giratoriu cu centura
Iesire: de pe sensul normal, viraj la 90grd la stanga si se merge pe breteaua de iesire a sensului Teius - Sebes, spre giratoriul cu centura....

Din pacate o sa mai vina momente grele pentru traficul pe DN in zona asta....

@gothicus, citim si noi ceva postari in urma??? Colegul @pentium10 scrie degeaba oare?

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

simotm

Și pe când e programata deschiderea pasajului de pe DN, de la AB Nord?
Daca se va egaliza traficul între autostrada și naționala, nu cred ca ieșirea din autostrada direct în DN nu rămâne fără nicio tamponare (dc nu între cei care ajung în punctul de întâlnire,  e posibil între cei care vin pe DN când unul cedează  brusc "dreptei").
M-am uitat mai cu atenție pe o  filmare și apare semnul de "cedează trecerea" pe DN, direct pe sosea.... Sincer nu înțeleg de ce e greu sa pună un semn chiar pe stâlpul aflat  lângă intersecția respectiva.
Unii abia se mai uita în fata (din cauza telefoanelor).... cine se mai uita pe jos, după semne?


Mersul trenurilor

ala nu e DN e doar o deviere temporara pe o bretea.

danutzu_1069

^ si asta nu inseamna ca trebuie respectate regulile si semnele de circulatie  (indiferent unde sunt pozitionate) ??

Am vazut pe ultima filmate cand o masina mare care venea pe DN (sic) dinspre Alba, franeaza brusc ca sa cedeze trecerea, in spate era un turism urmat de o alta masina mare....
Toti au oprit milimetric zic eu si nu a lipsit mult ca turismul sa fie facut armonica....