Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

Tavi

Restricție de 30, atenționare de lucrări, balize reflectorizante din belșug... dar de ce sa respectăm noi regulile astea?!?!
Nu scuză managementul umb dar și șoferii sunt de poveste.

Duta C

Posibil sa fie provizoriu pe pod pina fac giratoriul de jos .

Gigeluș

Nu cred că va fi giratoriu sub pod.
Daca te uiți în ultima filmare de la Colonești (aproximativ 2 săptămâni) pare fi niste bretele asfaltate pe partea de vest a DN 65, pe unde era înainte acel drum comunal.

hadrian

Salutare !
Pana in vara anului viitor, este posibil sa mai fie dat in folosinta si alt segment din Pitesti-Craiova?

naivu

Tronsonul 3 (pe care toti il visam sa fie gata integral pana de Craciun) da, altceva nu  :)  (tronsonul 1 inca nu s-au reapucat, iar din tronsonul 4 nu cred ca vor fi gata prea multe in 6 luni).

mike_us

^^ Cu ceva noroc parțial lotul 4 (pina la Albota) la sfârșit de 2024 as îndrăzni sa zic.

Vlad94

Soluția temporară nu va fi cu giratoriu, ci ceva de genul acesta:




Powered by API/PUM imgur uploader


GAC

o solutie f simpla si eficienta, felicitari!

Ramsil

@Vlad94 ai dreptate fix asa va fi.
Am fost săptămâna trecută trecută am intrat pe breteaua de acces dinspre Pitești.
Puțin aiurea, dar pentru a nu mai sta sa facă exproprieri cred, se folosesc de drumul comunal (partea noua) și de fostul drum (partea veche) care ieșea în DN65 pentru a avea acces către DX.
E bine ca se face provizoriu pentru a fi folosit pana la executarea unui nod definitiv sau pana la continuarea tronsonului 4..
 

oneLess

#8799
Nimeni nu știe care este soluția identificată de CNAIR!
Dar mie mi se pare ca implementarea ei, la care se lucrează, duce ca partea de nord a devierii să capete culoarea pământului!
Cred că scot asfaltul de acolo și păstrează devierea în jos spre sud!



LE: Dacă mută pe partea de jos a devierii descărcarea sensului spre Pitești, atunci cele 2 sensuri vor avea descărcare cu DN65 în locuri diferite , înainte și după pasaj și nu se vor mai întâlni în același loc!
Tranparență totală aici!

mirceaeliade

Pe SEAP licitatia pt noduri apare ca fiind trecuta la etapa de evaluari financiare, desi parca am vazut ceva cu contestatii la una din oferte.

oneLess

^ Parcă ce să conteste? S-au depus ofertele, evaluările tehnic și financiar sunt până pe 19 ianuarie 2024! Până atunci doar vise umede!

horatiu.cosma

Se poate contesta și în timpul evaluării, spre exemplu solicitări de clarificări ale ofertei.

oneLess

#8803
Jitaru văzut de sus de Copernicus Browser pe 19.11.2023
Pare ceva negreală acolo pe cutia mare!




archaeus

Problema e cu umplutura de pamant armat spre Pitesti, la cat a plouat in ultima perioada au compactat namol si balast umed.