Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 21 Guests are viewing this topic.

pelan87

Conform planselor de aici si a memoriului de prezentare de aici, acolo va fi un podet cu deschidere de 2 metri, deci el este mai degraba pentru scurgerea apelor meteorice si pentru fauna, decat pentru utilaje agricole.

razvan96

Draftul deciziei de incadrare pentru modificarile de pe L2 Sud a iesit; modificarile nu se supun evaluarii impactului asupra mediului.

pasa_andrei

Intarzie autorizatia de constructie pe lotul 2 , dar pe lotul 1, nu avem vesti noi?

alext

Azi am vazut la iesirea de pe autostrada A2 catre Cernica (sensul Bucuresti=> Constanta, pe partea dreapta a autostrazii) o serie de utilaje, inclusiv o foreza.
Sa fie cumva lucrari pentru A0?

Fara poze pentru ca a fost prea din scurt.

PlayStation


NGC

"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 2: km 20+000-km 39+000"

Quote from: NGC on October 09, 2020, 09:24:53 PM
Niste cormorani au transmis podiumul initial al ofertantilor, din punct de vedere al ofertelor financiare.

1. CHINA RAILWAY -> +/- 781 milioane RON fara TVA
2. UMB -> +/- 832 milioane RON fara TVA
3. ICTAS INSAAT -> +/- 835 milioane RON fara TVA

Din 11 ofertanti, 8 oferte au fost admisibile. Podiumul initial general este asta.

1. UMB
2. ICTAS INSAAT
3. PORR
4. CHINA RAILWAY

Chinezii au fost depunctati la experienta detinuta de seful echipei de proiectare, asa ca va puteti astepta la contestatie.

CHINA RAILWAY, ICTAS INSAAT si PIZZAROTTI au contestat.

NGC

"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 3: km 39+000-km 47+600"

Quote from: NGC on October 05, 2020, 08:56:42 PM
Quote from: NGC on October 03, 2020, 02:07:53 PM
Quote from: horatiu.cosma on August 14, 2020, 01:25:28 AM
Pe lotul 3 contestația CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION se referă la descalificarea lor, ceva detaliu dintr-o solicitare de clarificare CNAIR, că nu ar fi răspuns clar referitor la terții susținători care sunt și subcontractori printr-un anume formular, o chichiță până la urmă. Posibil să fie sus de tot dacă ajunsese CNAIR să le ceară detalii suplimentare despre DUAE, terți, subcontractori.

Quote from: NGC on August 14, 2020, 08:42:26 AM
Se face o verificare preliminara a documentelor DUAE si abia apoi se trece la etapa de evaluare tehnica, asa ca eu zic ca e cam tarziu sa conteste acum cei de la CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION descalificarea.

Spuneam mai sus ca "eu zic ca e cam tarziu", dar intre timp vrabiutele au zis ca pana la raportul procedurii, nu le-au comunicat nimic, si prin urmare contestatia este legala si in termen.

Tot vrabiutele zic acum ca CNSC a admis contestatia. Printre solicitarile din contestatie era si anularea raportului procedurii. :lol:

Pregatiti-va popcorn ca va mai dura. Sa vedem daca CNAIR face acum recurs la CAB. In caz contrar, daca vor trece de etapa de evaluare tehnica (inca nu au fost evaluati tehnic), sa vedem ce oferta financiara au chinezii si cum se va rasturna sau nu clasamentul.

Din graba, am uitat sa va spun ca nu doar decizia de respingere a ofertei CHINA CIVIL ENGINEERING CONSTRUCTION CORPORATION a fost anulata, ci si deciziile de respingere a ofertelor INTRACOM si MAPA INSAAT la aceeasi faza de evaluare a documentelor DUAE si a cerintelor de calificare.

In plus, trebuie recalculate punctajele tehnice pentru ICTAS INSAAT si PIZZAROTTI, si solicitate clarificari de la NUROL si UMB.

Contestatia AKTOR a fost respinsa, dar mai pot face recurs la CAB.

NUROL si ICTAS INSAAT au facut recurs, dar mai asteptati putin.

NGC

"Supervizare Proiectare și Execuție Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000 – km 100+900: Lotul 1: sector 1 km 52+070 – km 52+770 aferent Centura Nord, sector 2 km 52+770 – km 69+000 aferent Centura Sud; Lotul 2: km 69+000 – km 85+300 aferent Centura Sud; Lotul 3: sector 1 km 85+300 – km 100+765 aferent Centura Sud, sector 2 km 0+000 – km 2+500 aferent Centura Nord""

Quote from: NGC on September 23, 2020, 09:54:38 PM
Lotul 2 -> Castigator initial este asocierea EGIS INTERNATIONAL + SEARCH CORPORATION + ITALROM INGINERIE + METROUL, dar TPF INGINERIE a contestat la CNSC.

Contestatia TPF INGINERIE a fost admisa si CNAIR trebuie sa le reevalueze oferta. Sa vedem daca CNAIR va face recurs. ;)

hvm

^
ba exista. In loc sa piarda timpul in a scrie un proiect de lege fara nici o logica de prin care sa se stabileasca prin lege ca A8 sau alta autostrada trebuie terminata pana la o anumita data, sa faca ceva consultari publice si sa faca o lege mai buna a achizitiilor publice in domeniul infrastructurii, care sa prevada niste termene mai clare in ce priveste lacunele din toate documentatiile/proiectele pe care le avem in prezent in lucru sau le-am avut:
- ca nu poti sa contesti la infinit si sa tot pierzi. Adica sa poti, dar sa fie o garantie care tot creste in cazul in care pierzi, si pe care sa o pierzi in cazul in care ai pierdut contestatia.
- ca nu poti participa la o licitatie sau sa pierzi puncte in cazul in care ai intarziat pe alte proiecte
- acordarea de bonusuri de pana la 20% din valoarea proiectului in cazul in care termini inainte de terminul licitat (ma refer la termenul din contractul initial, nu un termen determinat dupa 20 de claimuri), De asemenea sa se acorde puntaj pentru cazul in care licitezi un termen mai scurt
- aliniat legislatia la cerintele minime pentru studii geo in urma carora chiar sa poti sa realizezi un PT (ex: la un tunel forezi din 200 in 200 de metri pana la 50 de metri sub nivelul tunelului ca sa eviti orice fel de neclaritati. nu faci doua foraje inainte si dupa tunel, ca sa vezi cine ghiceste mai bine.
- odata efectuat un SF sa se realizeze si PT si exproprierea terenurilor de pe traseu indiferent daca exista fonduri sa se construiasca in 1,5,10 sau 20 de ani.
-..... ar mai fi multe, dar ma opresc aici ca n uprea mai am timp...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

mihai008

Cum stam dpdv al contestatiilor pe A0 Lot2 Nord? Desemnarea castigatorului a fost pe 9 octombrie din ceea ce imi amintesc.
Va multumesc :)

cezar-mario2012

^ Dacă citea ce s-a scris mai devreme, aflai. Trei posturi mai sus, ai răspunsul la întrebarea ta.

mihai008

Ohhh... Am ratat post-ul ala. Imi cer scuze :(

vlad_gero

se zvonea ca in jurul datei de 19 octombrie s-ar putea emite AC pentru restul lotului din a0 sud. ceva progrese sau ne vedem la anu'?

TibiV

#2098


Parca nu am mai vazut pana acum geotextil negru... O fi "de camuflaj", sa nu il observe hotii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma